1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Albayrak: Dövizle kira ve satış dönemi bitiyor
Albayrak: Dövizle kira ve satış dönemi bitiyor

Albayrak: Dövizle kira ve satış dönemi bitiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM'ler başta olmak üzere dükkanlar ve gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için yasal düzenleme yapacaklarını duyurdu. Albayrak, Türkiye ekonomisi için bir risk görmediğini de söyledi.

A+A-

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie ile görüşmesi sonrası dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi alanında atılacak adımları ve beklentilerini anlattı.

Albayrak, dövizle kirayı sona erdirecek yasal düzenlemeyi de kısa süre içinde TBMM’ye getireceklerini söyledi.

Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamalar ve sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

TÜRKİYE TRENİNE ATLAMAYAN KAYBEDECEK: Dalgalanmaların ardından yaptığımız uluslarararası telekonferansa 6.100 yatırımcı katıldı. Bugüne kadar en yoğun katılımlı telekonferans 8 bin kişiyle Brexit sonrası İngiltere’ye yapıldı. Şunu anlatmaya gayret ettik: 15 yıldır Türkiye piyasalarında hangi enstrümanla girmiş olursa olsun, yatırımcı bugüne kadar olduğundan farklı bir iletişimle muhatap olmayacak. Siyasi saikle hareket eden yatırımcıların tamamı sonunda ekonomik olarak kaybedecek. Türkiye, çok güçlü bir dönüşüm sürecine gidiyor. Türkiye trenine atlamayan, bu treni kaçıran kaybedecek.”

ÜÇ SAÇ AYAĞI DA SAĞLAM!:  Türkiye ekonomisinin yaşanabilecek küresel krizlerden bile etkilenmesini minimum kılacak üç önemli özelliği mevcut. Birincisi; Türkiye kamu borçluluğu, net borçluluk olarak bakıldığında dünyanın en düşük ülkelerinden bir tanesi, bu anlamda risk yok. İkincisi; hane halkı borçluluk oranı olarak yine dünyanın en düşük ülkelerinden bir tanesi ve risk taşımıyor. Üçüncüsü; finansal sektörü çok güçlü bir seviyede. Türkiye’de bu üç sac ayağının sağlam olduğu bir resimde bir risk görmüyoruz. Küresel süreçte yaşanan gelişmeleri fırsat olarak değerlendirmeyi amaçlıyoruz.

EKONOMİMİZİN TEMELLERİ SAĞLAM: Önümüzdeki dönem riskler noktasında Türkiye’ye has bir durumdan ziyade küresel bir süreçle karşı karşıyayız. Son yaşananların ardından önemli adımlar atıldı. ‘2019 için en büyük risk nedir?’ sorusuna verilecek yanıt; Türkiye’nin ekonomisi ve finansal sistemiyle ilgili büyük bir risk görmüyoruz. Ekonomimizin temelleri sağlam. Ama önemli olan şu bizim için. Küresel sınamalarla karşı karşıya kaldığında ne tür eksikliklerimiz var? Neleri tespit ediyorsunuz, nasıl adımlar atıyorsunuz? İşte tüm bu sınamalarda dalgalanmalar yaşamamak için gerekli tüm yapısal reformları, kısa-orta ve uzun vadeli stratejileri, mevzuat değişikliklerini hayata geçireceğiz.

DOLAR GÜVENİLİR BİR ENSTRÜMAN OLMAKTAN ÇIKIYOR: Dünyanın dört bir tarafıyla, Fransa’dan Almanya’ya, Rusya’dan Çin’e, Katar’dan İngiltere’ye kadar çok geniş yelpazede görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Son yaşananlar şunu net bir şekilde ortaya koydu ki, dolar, küresel ve finansal sistemde artık güvenilir bir ticari enstrüman olmaktan çıkıyor. Bugün Türkiye’ye böyle bir müdahale, yarın bana, ertesi gün diğerine. Şimdi siz güvenilir liman diye on yıllardır dünyaya pazarladığınız liberal, serbest piyasa, adil paylaşım, adil ticaret, güzel işbirlikleri için kullandığınız bir enstrümanı, bir para birimini siyasi saikle bir veya birden fazla farklı ülkeler veya farklı ekonomiler için cezalandırma aracına dönüştürüyorsunuz.

HALKBANK’A CEZA BEKLEMİYORUZ: Halkbank konusu farklı kesimler tarafından farklı manipülasyon konusu olarak yine arka planda kullanılıyor. ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kurallarına uygun hareket ederek İran dış ticaret işlemleri Halk Bankası aracılığıyla yürütüldü. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı OFAC, İran işlemlerinde Halkbank’ın rolünden ve ticaret yöntemlerinden sürekli haberdar edildi. Tüm işlemler uluslararası hukuka uygun olup, şeffaftı. Halkbank’ın bu süreçte ismini bile zikretmek hukuk dışıdır. Biz Halkbank ile ilgili bir ceza beklemiyoruz. Aksi tamamen siyasi bir karar olur, bu siyasi kararı da biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak o şekilde değerlendiririz.”

EKONOMİ BUGÜNE KADAR ÜRETİMLE BÜYÜDÜ: Son yaşananların ardından reel sektör riski noktasında özellikle bankacılık ve reel sektör ilişkisinde sektör bazlı inceledik, stres testleri yaptık, BDDK ile bankalarla düzenli toplantılar yapıyoruz. Türkiye ekonomisi, reel olmayan bir ekonomik performansla büyümedi bugüne kadar. Üretimle büyüdü, firmalarımız ortada, ihracat rakamlarımız ortada, istihdam rakamlarımız ortada. Türkiye’nin reel ekonomisi altın yumurtlayan tavuktur, kimsenin kesmesine izin vermeyiz vermeyeceğiz. Zarar vermeye çalışanlar da karşısında ilk beni bulacaklar.”

BİR DAHA VERGİ BARIŞI YOK: Vergi barışında verilen süre doldu. Benim bakanlığım döneminde bir daha böyle bir vergi barışı olmayacak. Ben 1 yıl kalırım, 5 yıl kalırım bilmem benim döneminde bir daha vergi barışı yok. Ve biz daha yalın ve daha tabana yayılmış vergi sistemi için çalışıyoruz. Bugün itibariyle baktığımız başvurularda hakikaten gerek mükellef sayısı itibariyle, gerek yapılandırılan tutar açısından oldukça iyi bir seviyeyi yakaladık. Bunan sonra artık kimse vergi affı, vergi barışı beklemesin.

DÖVİZLE KİRALAMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ADIMLAR ATACAĞIZ: Türkiye gibi güçlü bir ülke dolarizasyon sorununu artık geride bırakmalı. Bu konuda şu anda çok yoğun bir çalışma başladı. AVM’lerdeki dükkanlarda, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacağız. İşte burada hassas bir nokta var. Bir kısım kredi döviz riski bununla ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bunu en kısa sürede Meclis’e getireceğiz. Bu konuyla ilgili toplumda da zaten ciddi bir talep var. Detayları, hukuki süreçleri çalışılıyor şu an.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.