AKP'de KÖŞK için karar haftası

AKP'de KÖŞK için karar haftası

Avrupa çıkarması sonrası Başbakan'dan son turlar... Erdoğan, bugün 97 STK'nın çatısı olan Milli İrade Platformu'yla bir araya gelecek. Meclis'te grubu olmayan partilerle görüştükten sonra da AKP'nin Köşk adayı netlik kazanacak.

AKP, karar oturumlarına odaklandı... Başbakan Erdoğan, parti teşkilatıyla başlattığı istişare sürecinde il başkanlarından belediye başkanlarına, büyük kongre delegelerinden milletvekilleri ve MKYK üyelerine kadar tüm partililerin görüşlerini almıştı. Kamuoyu anketleriyle de halkın nabzını tutan Başbakan'a, Köşk adaylığı yolunda açık destek mesajı çıkmıştı. Daha sonra TOBB'dan TÜSİAD'a, ASKON'dan TUSKON'a kadar iş dünyası temsilcileriyle buluşan Erdoğan, Almanya, Avusturya ve Fransa'da da gurbetçilerle buluşarak destek almıştı.

AKİLLER DE TOPLANTIDA: Erdoğan, bugün de İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde 97 STK'yı barındıran Milli İrade Platformu temsilcileriyle görüşecek. Platformda; MÜSİAD'dan Hak-İş'e, Ensar Vakfı'ndan Memur Sen'e kadar birçok dernek, sendika ve vakıf bulunuyor. Akil insanlar heyetindeki bazı isimler de toplantıya katılacak. Platform, 17 Aralık Operasyonu ve Çözüm Süreci gibi kritik konularda hükümete destek vermişti. Başbakan, yarın da TESK öncülüğünde Türk-İş, Hak-İş ve TOBB gibi kuruluşlarla bir araya gelecek.

PARTİLERLE GÖRÜŞECEK: Erdoğan, hafta içi de siyasi partilerle görüşecek. Büyük Birlik Partisi, Saadet Partisi, HÜDAPAR gibi Meclis'te grubu bulunmayan siyasi partilerin liderleriyle Köşk istişaresi yapılması planlanıyor. Partilerin hem Köşk seçimlerinden beklentileri hem de aday profilleri değerlendirmelerde gündemde olacak.

SON İSTİŞARE GÜL'LE: Erdoğan'ın, STK'lar ve siyasi partilerle yapacağı görüşme sonrasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile son istişareyi yapması planlanıyor. Erdoğan'ın daha sonra partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) toplayarak Köşk adayını netleştirmesi bekleniyor. Süreç hafta sonuna kadar tamamlanacak. 

Başbakan Erdoğan, dün de Paris'te bir dizi temasta bulundu. Paris Büyükelçiliği'nde Türk ve Fransız işadamlarıyla kahvaltılı toplantıda buluşan Erdoğan, toplantının ardından Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) 10'uncu kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Lyon'a geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.