1. HABERLER

  2. İNTERNET DÜNYASI

  3. Akord Nedir Nasıl Yapılır?
Akord Nedir Nasıl Yapılır?

Akord Nedir Nasıl Yapılır?

Akort, enstrümanların çalınırken doğru sesi kusursuz bir biçimde verebilmesi için yapılan ayarlardır.

A+A-

Piyano, keman, cümbüş, gitar, bağlama ve akla gelebilecek tüm müzik aletleri için akort yapılabilir. Akort ile akort kelimeleri çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Fakat akort, en az 3 ya da daha fazla sesin aynı anda çalınabilmesini ifade ederken, akort enstrümanın ayarını ifade etmektedir. Eğer enstrümanın akorttu yapılmazsa notalar uyum içinde olmayacağı için, ortaya çıkan ses kulağa pek de güzel gelmez. Öncelikle iyi bir akort yapmak için mp3 indir sitesinden bir müzik indirmelisiniz. Sonra sırası ile aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Akort Nasıl Yapılır?

Enstrüman akortları birçok sebebe bağlı olarak bozulabilir. Notalara basıldığında doğru ve istenen sesi vermiyorsa müzik aletinin akorttu bozulmuş demektir. Ortamdaki ısı değişimi telli enstrümanları etkiler ve akorttu bozar. Bu işlem için enstrüman bilgisinin olması da şarttır. Aksi taktirde müzik aletiniz zarar görebilir. Eğer akorttu olmayan bir müzik aleti çalıyorsanız enstrüman ile birlikte kulağınız da zarar görebilir. Dijital akort cihazı kullanmak akort işlemi için oldukça idealdir.

Enstrümanlarda Akort Ayarı

Gitar için dijital akort cihazı üzerinde, bemol sinyali yanıyorsa teli sıkılaştırmalı, diyez işareti varsa gitar telini gevşetmeniz gerekir. Gitar akorttu için Hz yazan kısımdaki tüm sayıların 440 olması akorttu doğru yaptığınızı gösterir. Telli enstrümanlarda akort işlemi bittikten sonra kalın telden başlayarak akordu kontrol edebilirsiniz. Bağlama akordu için ise önce bir karar ses belirlenmelidir. Karar ses, bağlamanın tipine, kulağa güzel gelen tınıya ve sanatçının sesine göre ayarlanmalıdır. Karar ses belirlendikten sonra tüm teller bu tele göre ayarlanabilir. Keman için ise, alt tel 1. tel olarak kabul edilerek mi, la, re sol şeklinde ayarlanabilir. TSM' ye göre ise, alt telden la, re, sol, do şeklinde yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.