1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Parti'nin Önder yorumu: Yargı işliyor
AK Parti'nin Önder yorumu: Yargı işliyor

AK Parti'nin Önder yorumu: Yargı işliyor

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bir gün sonra tahliye edilmesiyle ilgili AK Parti’den ilk yorumu parti sözcüsü Ömer Çelik yaptı. Çelik, yargının ‘kendi mantığı ve gelenekleri içinde işlediğini’ söyledi.

A+A-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Önder ile ilgili tahliye kararının yargı kararı olduğunu, dolayısıyla siyasetçilerin bu konuda söyleyeceği çok şeyi olmayacağını ifade etti. Anayasa Mahkemesinin oy birliği ile karar vererek konuyu ilgili mahkemeye tebliğ ettiğini ve bunun da hukukun kendi içinde bir gelişme olduğunu söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

‘YARGININ İÇİNİ KURCALAMAYA ÇALIŞAN MUHALEFET’

“Herhangi bir tutuklama ya da herhangi bir işlem gerçekleştiği zaman hemen belli çevreler ve özellikle Cumhuriyet Halk Partisi çevresi ‘Bunu hükümet yaptırdı’ diye sunuyor fakat bir tahliye ya da benzeri bir karar söz konusu olduğunda da bu yargının iç işleyişi olarak gözüküyor. Yargının bütün işlerine siyasi perspektifle müdahale etmek gibi yaklaşımlar olmadığı müddetçe zaten yargı kendi içinde işliyor. Burada esas olan şu, hükümeti eleştirmek gayesiyle sürekli olarak yargının içini kurcalamaya çalışan bir muhalefet anlayışı var. Yani kuvvetler ayrılığı prensibi nasıl daha iyi olsun, kuvvetler ayrılığı prensibinin işlemesiyle ilgili eleştirileri varsa nasıl daha iyi olsun diye bunları tabii ki dinleriz. Hukuk devletinin teminatı kuvvetler ayrılığı prensibidir. Türkiye’nin çok yönlü olarak terörle mücadele ettiği için yasalar ve yasaların uygulanması konusunda terör ve düşünce hürriyeti arasındaki alanın titizlikle korunması konusunda önemli bir yargı geleneği var. Dünyada pek çok ülkede olmayan bir deneyime sahip. Yargı mensuplarını kendi işlerini yapma konusunda siyasi bir müdahaleden uzak bir şekilde değerlendirirsek yargı işliyor, su yatağında akıyor ve netice itibarıyla da kendi yönünü buluyor. Bu tartışmaları bu şekilde değerlendirmek lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler