AK Parti ve CHP arasında 'kaçak saray' tartışması

AK Parti ve CHP arasında 'kaçak saray' tartışması

TBMM'de, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'yle ilgili tartışma yaşandı. CHP'li Engin Altay, "kaçak saray" ifadesini kullanırken AK Parti'li Muhammet Emin Akbaşoğlu, külliyenin yapımının yasalara uygun olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti ile CHP arasında, “kaçak saray” tartışması yaşandı. CHP’li Engin Altay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapımda usulsüzlük olduğunu söyleyince AK Parti’li Muhammet Emin Akbaşoğlu, konuyla ilgili mahkeme kararı olduğunu belirtti. Bunun üzerine Altay, “Mahkemelerin güvenilirliği yüzde 30’a düştü. Tutanaklara geçsin, TÜİK’in verilerinden söylüyorum” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda süren 2019 yılı bütçe görüşmelerinde, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Sayıştay denetçileri tarafından taslak bir TOKİ raporu hazırlandığını ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapımında usulsüzlük olduğu iddialarını gündeme taşıdı.

Altay, “Bu, şu anda Sayın Cumhurbaşkanının oturduğu, devleti idare ettiği, bizim ‘kaçak saray’ dediğimiz külliyeniz. Burada öyle iddialar var ki yenilir, yutulur değil. Ben bunu 2014’te soru önergesi yapmışım, ‘Sayıştay raporuna dayanarak niye böyle yapıldı, bunun gerekçesi nedir?’ demişim. Siz ne yaparsa yapın biz devletin kör kuruşunu da sahip çıkacağız, demokrasiye de sahip çıkacağız” dedi.

AKBAŞOĞLU: HER ŞEY KANUNİ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu CHP’nin, ‘kaçak saray’ iddialarına Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’nin kararını hatırlatarak yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapımının yasalara uygun olduğunu söyleyen Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın devlete ve millete hizmet ettiği mekan 2014 tarihinde iskan belgesi almış, her şeyiyle kanuni, muntazam. İmar Kanunu’na ve imar planlarına uygun olduğu hukuken tescil edilmiş bir yer. Hal böyleyken, geçenlerde bir başka CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Bey de ‘Madem burası kaçak değildi, imar barışından istifade etmek için niçin tekrar başvuruda bulunuldu?’ demişti. Biz de onun üzerine söz alıp burada hakikatleri kürsüden dile getirmiştik. Bunun gerçek dışı olduğunu ve bir iftira olduğunu ortaya koymuştuk. Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’nin 2015/232 esas ve 2015/1066 sayılı kararı. Bu yapının ekleriyle beraber, her türlü ihalenin ve yapının hukuka uygun olduğu tescil edilmiştir mahkeme kararıyla.”

ALTAY: MAHKEMELERİN GÜVENİLİRLİĞİ YÜZDE 30’A DÜŞTÜ

Bunun üzerine Altay, “Mahkemelerin güvenilirliği yüzde 30’a düştü. Tutanaklara geçsin, TÜİK’in verilerinden söylüyorum, devletin verilerinden. Bu milletin yüzde 70’i mahkemelere güvenmiyor. Devletin kurumu bunu söylüyor, ben söylemiyorum. Mahkemeleri bu hale biz getirmedik, siz getirdiniz” diye konuştu. (DHA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.