AK Parti: Bahçeli'nin 'Öğrenci Andı' dilekçesine eleştirisi haklı

AK Parti: Bahçeli'nin 'Öğrenci Andı' dilekçesine eleştirisi haklı

MEB'in 'Öğrenci Andı'na yönelik itiraz dilekçesine tepki gösteren MHP lideri Bahçeli'ye AK Parti'den de destek geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Haklıdır, biz de katılıyoruz. Bu itiraz dilekçesi AK Parti'nin görüşünü yansıtmamaktadır" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Danıştay’ın ‘Öğrenci Andı’ kararına yönelik temyiz dilekçesindeki ifadelere AK Parti’den de eleştiri geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Dilekçede yer alan milletimizin kendi çağdaşı olan milletlere göre geç milletleşme sürecine girdiği yorumuna katılmıyoruz. Tarihsel ve ahlaki olarak bir hatadır” dedi.

Çelik’in açıklamalarında şu başlıklar öne çıktı:

BAHÇELİ’YE KATILIYORUZ: (Bahçeli’nin Öğrenci Andı eleştirileri): Haklıdır, biz de katılıyoruz. Bu dilekçe AK Parti’nin görüşünü yansıtmamaktadır. Sayın bakanımızın başkanlığında, bakanlık adına oluşturulan temyiz dilekçesini de karşılamamaktadır. Milletimizin kendi çağdaşı olan milletlere göre geç milletleşme sürecine girdiğine katılmıyoruz. Tarihsel ve ahlaki olarak bir hatadır. Sayın bakanımız tarafından kapsamlı bir inceleme yapılıyor. Aslında bunun verilmesi gerekirdi. Oradaki avukatlar tarafından bu paragraf ekleniyor. Bürokratlar da hiçbir şekilde bunu kabul etmiyor. Bu bürokratlar da görevden alınmıştır. AK Parti hükümetleri döneminde, Cumhurbaşkanımızın himayesinde, eserlerin ihya edilmesi için çok önemli bir gayret ortaya koyulmuştur. Bilinen tarihin başlangıcından beri var olan bir devletiz, var olmaya da devam edeceğiz. Milletimiz hesaba katılmadan tarih yazılması mümkün değildir. Bu ifadeler akademik olarak da doğru değildir. Bizzat bakanımız rahatsızlık duyduğunu ifade etmiştir.

TÜRKİYE MERKEZİ ROLDE: (Cumhurbaşkanı’nın Paris ziyareti): Türkiye Cumhuriyeti olarak bu platformlarda bulunmamız önemlidir. Buralarda olmazsak kendi tezlerimizi anlatamayız. Orada yansıyan görüntülerde Türkiye merkezi bir roldedir. Tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası ve 100’üncü yılının anıldığı 1. Dünya Savaşı ile ilgili olarak Türkiye’nin temsil edilmesi, tezlerin anlatılması için verimli bir ortam olmuştur. Tezlerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

AVRUPA ORDUSU: Bu mesele çok tartışılacak. Bu öteden beri konuşulur. Ama ‘Bu NATO’ya alternatif bir oluşum değildir’ denilir. İlk defa bir ABD Başkanı, Avrupa Birliği’ne karşı bir laf söyledi ve Brexit’in yanında olduğunu söyledi. Gelinen son noktada da NATO ile tartışma çıktı. Bundan 5 yıl evvel aklımıza gelmeyen bir şey oldu; Merkel tuttu, Avrupa’nın kendi başının çaresine bakması gerektiğini söyledi. Bu çatlak ortaya çıktığını gösteriyor. Paris’teki törenlerde bu gündeme getirildi. Başkan Trump’tan çok sert tweetler geldi. Bu açık bir kırılmadır, nereye gideceğini göreceğiz. İster NATO, ister Avrupa ordusu olsun, Avrupa’nın güvenliği Türkiye olmadan sağlanması mümkün değil.

HAKKARİ’DEKİ PATLAMA SALDIRI KAYNAKLI DEĞİL: Konuyla ilgili rapor bugün veya yarın açıklanacak. Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız bölgeye gitti. Soruşturma devam ediyor. Bu tip durumlarda bakılan şey; görgü tanıkları dinlendi, mühimmatta ve silahta sorun olmadığı görüldü. Depolamada sıkıntı olmadığı görüldü. Bu top yakın zamanda test edilmiş ve ‘elverişli raporu’ verilmiş. Dışarıdan bir saldırı olmamıştır. Afyon’daki mühimmat patlamasıyla ilgili benzerlik yoktur.

DİYANET’İN MISIROĞLU ZİYARETİ: Diyanet İşleri Başkanlığı saygın bir kurumdur. Biz de Diyanet İşleri Başkanı (Mısıroğlu’nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı Şeyhülissam olarak ifade etmesi) olarak ifade ediyoruz. Bu tartışmayı ayrıntılı bir şekilde izledik. Bir ilim adamı ve bir yönetici olarak, FETÖ’ye, PKK’ya karşı son derece gayretli bir ilim adamı olarak değerlendirilmektedir. Cumhurbaşkanımız tarafından takdir edilmektedir. Bu ziyaret insani bir ziyarettir. Her insani ziyaretten ideolojik ve siyasi bir sonuç çıkarmanın sonu olmaz. Diyanet İşleri Başkanımızın kıyafeti bellidir. Hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz. Diyanet İşleri Başkanımız takdir edilen bir ilim adamıdır, çağrılara cevabımız bu şekildedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ortak değerimizdir. Cumhuriyetimizin kurucusu olarak saygı görmeye devam edecektir. Atatürk tartışmasına dönüşmesi yanlış.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.