1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aile ziyaretlerine tedbir geliyor
Aile ziyaretlerine tedbir geliyor

Aile ziyaretlerine tedbir geliyor

Bilim Kurulu'nun son toplantısında korona salgınının önlenmesi konusunda şehirler arası seyahat yasağından çok aile içi ziyaretlerin engellenmesi gerektiği üzerinde duruldu.

A+A-

İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’de artan korona virüsü vakalarına karşı 28 Ekim'de yapılan bilim kurulu toplantısında özellikle ev içi bulaşmaların nasıl önleneceği üzerinde durulduğu öğrenildi.

Kurul, bütün vakaların yüzde 70’inin aile bireylerinin birbirlerine bulaştırmasından kaynaklandığı tespitinden hareketle özellikle ev içinde de maske ve mesafe kuralı uygulanması, ailelerin birbirlerine ziyaretlerinin engellenmesi, aile toplanmalarına yönelik denetimlerin artırılması, bu konuda apartman veya site yönetimlerinin uyarılması, seyreltilmiş hayat formatına geçilmesi gibi tedbirleri tartıştı. Medyaya bugün yansıyan kulis haberlerinde bu tedbirlerin aşama aşama yaşama geçirileceği belirtildi.

VARDİYALI SİSTEME GEÇİLMESİ ŞART

Bilim Kurulu'nda ayrıca virüsün yayılımının ikinci ana kaynağı olan toplu taşımadaki yoğunluğa karşı özel sektörün de bir an önce devreye girmesi gerektiği belirtildi. İstanbul’da çalışanların yüzde 90’a yakınının özel sektörde bulunduğu, vardiyalı mesaiye geçilmemesi durumunda toplu ulaşımdan kaynaklanan virüs yayılmasının durdurulmasının mümkün olmadığı dile getirildi. Kurul'da ayrıca İstanbul’daki vaka sayılarında ekim başına göre bir aylık sürede üç kat, çevre şehirlerde ise 2,5 kat artış yaşandığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.