Ağrı’da “Anne Sütünün Önemi Ve Süt Çocuğu Beslenmesi” Semineri

Ağrı’da “Anne Sütünün Önemi Ve Süt Çocuğu Beslenmesi” Semineri

Ağrı’da, anne sütünün önemi ve süt çocuğu beslenmesi konulu bir seminer düzenlendi.

AĞRI - Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bir otelin konferans salonunda “Anne sütünün önemi ve bebek beslenmesi” konulu seminer düzenlendi. Seminere Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Beslenme ve Hepatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Raşit Vural Yağcı, Ağrı Halk Sağlığı Müdürü Cesim Solhan, aile hekimleri, halk sağlığı elemanları ile çocuk sağlığı uzmanları katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Ağrı Halk Sağlığı Müdürü Dr.Cesim Solhan, anne sütünün önemine dikkat çekerek, bebeklerin gereksinimi olan tüm besinleri ilk 6 ay anne sütünü karşıladığını belirtti.

Anne sütünün çocukları enfeksiyonlardan koruduğunu ifade eden Solhan, "Annenin bebeğiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir. Anne sütünde bulunan ve bebeği enfeksiyonlardan koruyacak olan bir takım koruyucu maddeler, bebeğe geçmektedir. Anne sütüyle beslenmiş olan ve 6 aydan itibaren ek gıdalar ile beslenmeye başlayan çocuklar birçok hastalığa karşı daha dirençli olmaktadırlar. Ayrıca çocukların ileriki hayatlarında psikososyal gelişimini eksiksiz sürdürülebilmeleri için anne sütü olmazsa olmazdır” şeklinde konuştu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, hiçbir sütün ve besin maddesinin, anne sütünün yerini dolduramayacağını söyledi.

Yağcı, “Emziren annenin çocukla temas kurması çok önemlidir. Anne bebekle konuşur gibi olmalıdır. Çocuk bunların hepsini anlar ve kaydeder. Bu durumu yaşayan çocuk sevildiğini anlar. Anne sütünü bırakmaz. Çocuk, anne kucağında sakinleşir. Doğumdaki koku, anne karnındaki koku parfümle değiştirilmişse çocuk anneyi iter, onu yabancı biri gibi algılar. Anne sütü, çocukları hastalıklardan korur. Anne eğer süt veremiyorsa, sütü kesilmiş ise süt anne bulunabilir. Bizim bir sıralamamız olmalı öncelik anne sütü olmalı, daha sonra sütanne eğer o da yoksa inek sütü ve bebek mamaları ile çocuk büyütülebilir. İnek sütü çocuğu büyütür ama çocuğa gelişim basamaklarında yardımcı olmaz. Yaratıcı, herkesin canlısına ayrı süt vermiştir. İnsanın sütünde insana yarayan, ineğin sütünde buzağıya yarayan yarayacak vitamin ve protein vardır. Annenin sütünde insanoğlunun ihtiyacı olan her şey var. Anne sütü bir hazinedir” dedi.

Ağrı’da “Anne Sütünün Önemi Ve Süt Çocuğu Beslenmesi” Semineri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.