Af Örgütünden Barzani’ye: Kaçan sivillerin geçişine engel olmayın

Af Örgütünden Barzani’ye: Kaçan sivillerin geçişine engel olmayın

Uluslararası Af Örgütü, Güney Kürdistanlı yetkililere, çatışmalardan kaçan Iraklı sivillerin Federal Kürdistan Bölgesine geçişlerini engellememe çağrısında bulundu.

Af örgütü, Irak'ın kuzeybatısındaki çatışmadan kaçan binlerce sivilin, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından kontrol edilen, Güney Kürdistan-Irak sınırı kontrol noktalarında sıkışıp kaldığını dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Irak'taki araştırma ekibinin dün gece ve bugün görüştüğü ailelerin neredeyse hepsinin, iki hafta önce Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Telafer'i ele geçirmesinin ardından kaçan Şii Türkmenler olduğu kaydedildi.

Sivillerin Irak-Suriye sınırının batısında bulunan Şengal (Sincar) bölgesine sığındıkları belirtilirken, ancak IŞİD’in son dönemde sınır bölgesinin bazı yerlerinde kontrolü ele geçirmesiyle kendilerini güvende hissetmedikleri ifade edildi.

 Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Kriz Danışmanı Donatella Rovera, "Binlerce korkmuş sivil evlerini ve hayatlarını geride bıraktı ama kendilerini sokaklarda sıkışıp kalmış buldular. Kürdistan bölgesel yetkililerinin, Kürdistan Bölgesel Yönetimi bölgelerine transit geçmek ya da girmek için çatışmadan kaçan Iraklı sivillere izin verme yükümlülüğü bulunuyor" diye konuştu. 

IŞİD kontrolündeki bölgelerden hükümet hava saldırısı korkusu ile büyük kalabalıklar halinde kaçan Sünni Müslümanların da Güney Kürdistan’a gitmekte zorluk çektikleri, bundan dolayı denemekten vazgeçerek korku içinde yaşadıkları evlere döndükleri belirtildi.

Af Örgütü, Ocak 2014’ten bu yana tahminen bir milyon kişinin Irak'ta yerinden edildiğini kaydederken, Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) göre 25 Haziran itibariyle Şengal (Sincar) bölgesinde 10.000 kişi ülke içinde yerinden edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.