1. HABERLER

  2. OKUYUCUDAN

  3. Adı Rıfat Horoz'du...
Adı Rıfat Horoz'du...

Adı Rıfat Horoz'du...

60 yaşındaydı, Sinopluydu... Adı Rıfat Horoz'du... Kobanê'de kullandığı adıyla Karker Kobani... Ya da kendisini tanıtırken, ünlü filozof Diyojen'in Sinoplu olmasına atıfla "Diyojen'in memleketlisi"..

A+A-
Erdoğan Zamur yazdı:
 
Alçak çetelerin Kobani'de yaptığı katliamda yıldızlaşan Sevgili Rıfat (Horoz) Amcayı saygı ve minnetle anıyorum. Rıfat Amca'ya açık mektubumdur.
 
Sevgili Rıfat Amca;
 
Seni tanımak benim için bir ayrıcalıktı. Sen, Sinoplu Arnavut bir insan olarak Kürt halkının mücadelesine omuz verdin. Her hafta Gebze Kadın cezaevinde özgür tutsakları ziyaret ediyordun. Seninle tanışmamız da bu vesile ile oldu. Bütün insanlar Sayın Öcalan'ın fikrini bilmesi gerekir deyip Gebze'de kitap dağıttın. Seninle Taksim Gezi Parkında oturup çay içme şerefine nail oldum. Hele Tatvan'da ilk belediyeyi aldığımızda bütün işini bırakıp oraya gitmen, kendi paranla boya alıp çöp konteynırları boyaman hep başlı başına bir eylemdi.
İHD'nin hasta tutsaklar için Ankara yürüyüşü başladığında  en önde sen yürüdün. Rojava'da barbarların saldırısında kaçıp Gebze'ye gelen aileye evini verecek kadar sevgi dolu bir yüreğin vardı. Kendinden çok ezilen yok sayılan insanları düşündün.
Kobani ateş altında iken tereddütsüz her şeyi bir tarafa atıp Suruç'a ilk koşan yine sen oldu. Arin Mirxan müzesi, Kader Ortakaya kütüphanesi için ciddi emeklerin oldu. Kobani kurtarıldığında ilk iş oraya gitmek, Kobani'nin inşasında yer almak istedin. Bu istemini gerçekleştirdin. Sen artık Karker Kobaniydin. 
 
Sen, yüreği insan sevgisiyle dolu sevgili Rıfat Amca, hiç birimiz senin -60 yıllık ömrüne rağmen- hızına ulaşamadık. Sen daha geçen gün arkadaşlardan kitap istemişti. Kobani'de bir kütüphane kuracağını söylemiştin. Bu istemini gerçekleştirmeden ne yazık ki insanlık düşmanlarının hedefi oldun.
 
Sevgili Rıfat Amca,Doğa kanunu gereği insanlar, doğar, yaşar ve ölürler. İnsanı ölümsüz kılan yaşadığı süre içinde yaptıklarıdır. Fiziki olarak aramızda olmayabilirsin. Ancak sen yaptıklarınla insanlık tarihinde ölümsüzleştin. Onurlu Kürt halkı senin yaptıklarını asla unutmayacaktır.
Yıldızlar yoldaşın olsun. ŞEHÎD NAMİRİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum