Abdullah Cömert'in ağabeyi karara tepkili: Adalet yerini bulmadı

Abdullah Cömert'in ağabeyi karara tepkili: Adalet yerini bulmadı

Abdullah Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert sanık polise 6 yıl hapis cezası verilmesini eleştirdi. Cömert "Adalet yok. Adalet taraflı ve bağımlı" diye konuştu.

Hatay’da Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüne ilişkin 19 Kasım’da Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis Ahmet Kuş’a “bilinçli taksir” iddiasıyla 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert ve Avukat Hatice Can verilen karara tepkili.

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre, davanın başından beri sanık polisin ‘kasten öldürme’ iddiasıyla ceza alması gerektiğini ifade eden Cömert’in aile avukatı Avukat Hatice Can, ancak sanık polis Ahmet Kuş’un  “bilinçli taksir” iddiasıyla 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildiğine dikkat çekti. Sanığın kamu görevlisi olduğu için yasalarca korunduğunu belirten Can, temyiz edeceklerini ifade ederek, “Tüm iç hukuk yollarına başvuracağız. İstenilen ceza verilmediği takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağız” dedi.

‘EMİR VEREN KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMADI’ 

Kamu görevlilerin yargılanmadığını aktaran Can, kamu görevlilerin yargılanmasına ilişkin AİHM’e başvurduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Davanın ilk görüldüğü zaman mahkeme gaz kapsülünü ‘öldürücü’ diye nitelemediği için ceza, ‘yaralama kastıyla ölüme neden olmaktan’ verildi. Sanık 13 yıl 4 ay ceza almıştı. Bunun üzerine hem duruşma savcısı hem de Cömert ailesinin avukatları olarak kararı, sanık aleyhine temyiz ettik. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise suçu, ‘bilinçli taksir’ olarak niteledi. Yargıtay da bu görüşe uyarak kararı bozdu. Mahkemenin de bozma kararına uymasıyla yapılan yeniden yargılama sonucunda 19 Kasım’da görülen duruşmada sanığa ‘bilinçli taksirden’ cezaya hükmedildi. Ceza, bu suça en üst sınırdan verildi; ancak mahkeme tutuklamaya hükmetmedi. Kararı temyiz edeceğiz. Sanığın hak ettiği cezayı alması için hukuk mücadelemiz devam edecek.”

‘ADALET YOK’

Hatay’da 3 Haziran 2013’te kardeşinin polisin attığı gaz kapsülüyle öldürdüğünü dile getiren Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert de, adalet için bin 300 kilometre mesafede bulunan Balıkesir’e gittiklerini söyledi. “Devletten adalet bekliyorduk. Ama adalet yok” diyen Cömert, sanık polise verilen cezanın kamu vicdanını yaraladığını ve dolayısıyla adalete inançlarının kalmadığının altını çizdi. Cömert, “Bir kez daha Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum. Cumhurbaşkanı her zaman ‘tarafsız ve bağımsız bir yargı yarattık’ diyor. Hayır, taraflı ve bağımlı bir yargı yarattınız. Kardeşimizi öldürdüler, bizi de sanık durumuna düşürdüler. Davayı, Hatay’da Balıkesir’e taşıdılar. Bizler adalet bekliyorduk. Ama adalet yerini bulmadı. Adalet yok. Adalet taraflı ve bağımlı” sözleriyle tepki gösterdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.