ABD: Maliki kesinkes gitmeli

ABD: Maliki kesinkes gitmeli

Beyaz Saray, Sünni ve Kürdlerle uzlaşamayan Irak’ın Şii lideri Nuri el-Maliki’yle yolların ayrılacağı sinyalini verdi.

ABD Başkanı Barack Obama IŞİD’in pençesindeki Irak’ta izleyeceği yol haritasını belirlemek için kurmaylarıyla yoğun bir çalışma içersindeyken, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey Senato İstihbarat Komitesin’de Irak’ı masaya yatırdı.
 
Irak’ın içine düştüğü krizden kendi çabalarıyla çıkması gerektiğini belirten Hagel' Krizde Maliki hükümetinin izlediği dışlayıcı politikaların rolü büyük' dedi.
 
Amerikan askerini Irak’tan çeken Barack Obama yönetimi, Irak’ta yeni kurulacak hükümette Nuri El Maliki’ye yer verilmeyeceğinin işaretini verdi. Gerekçe olarak, Irak Başbakanı Maliki’nin izlediği Şii yanlısı politikalar çerçevesinde başta Sünniler olmak üzere azınlıkları kucaklayamaması gösterildi. Irak’taki kaosun sorumlusu olarak Maliki gösterildi.
 
Beyaz Saray Irak’ta Sünniler, Kürdler başta olmak üzere tüm azınlıkları kapsayan yeni bir koalisyon hükümeti kurulmasını istiyor. Maliki bu koalisyon hükümetinde düşünülmüyor.
 
Öte yandan Amerikalı ve Arap diplomatik kaynaklara göre, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği Barack Obama yönetiminin Maliki’ye verdiği desteği çekmesi için baskı yapıyor.
 
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, Savunma Bakanı Chuck Hagel Ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in de hazır bulunduğu oturumda;'Irak’ta şiddetin dinmesi ve taraflar arasında bir uzlaşma sağlanmak isteniyorsa, Maliki kesinkes gitmeli' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.