1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB bütçe yetkilisi: Türkiye için doğru adres IMF
AB bütçe yetkilisi: Türkiye için doğru adres IMF

AB bütçe yetkilisi: Türkiye için doğru adres IMF

AB Komisyonu bütçeden sorumlu üyesi Oettinger, Türkiye'nin AB yolunda gerileme kaydettiğini belirterek, "Doğrudan yardım yapılması söz konusu değil" dedi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, AB bütçesinden Türkiye’ye doğrudan yardım yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Oettinger, yardım için” doğru adresin Uluslararası Para Fonu (IMF)” olduğunu belirterek Ankara’nın gerekiyorsa “dramatik gelişmeler ve ciddi durumlar” için kurulan IMF’ye başvurması gerektiğini söyledi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Oettinger, Türkiye’deki siyasi gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunarak, “Ne yazık ki geçen yıllarda Türkiye’nin AB yolunda ilerleme değil gerileme kaydettiğini tespit etmek zorunda kaldık” ifadelerinde bulundu. AB’nin ABD’nin aksine daha “dostça ve adil” davrandığını belirten Oettinger, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamadığını hatırlattı. Türkiye’deki ekonomik krizin aşılması için öncelikle “Ankara’nın doğru bir siyaset” izlemesi gerektiğini ifade eden Oettinger, bu çerçevede Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, faiz politikalarında değişiklik ve ekonomik sübvansiyonlar gibi Türk hükümetinin yeniden güven yaratacak önlemler almasının öneminin altını çizdi.

GEREKİYORSA IMF’DEN YARDIM ALINABİLİR

Yardım tartışmalarına katılan Alman Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer de Bild gazetesine yaptığı açıklamada, gerekiyorsa Türkiye’nin IMF’den yardım alabileceğine işaret etti. Schweitzer, ekonomik gelişmelerin “sorumluluğunun öncelikle Türk hükümetinde” olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye yapılacak olası bir mali yardımın “somut olarak duruma” bağlı olduğunu belirten Schweitzer, burada muhatabın AB ile IMF olacağını ifade etti. Schweitzer, mali yardım için şartların da hukuki güvence ile merkez bankasının bağımsızlığını olduğunu hatırlattı.

CEM ÖZDEMİR: BELKİ SİYASİ ÇİZGİNİN DÜZELTİLMESİ İÇİN ŞANS YARATIR

Muhalefetteki Yeşiller partisinden milletvekili Cem Özdemir de Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim ve liranın değer kaybetmesi gibi gelişmelerin belki de Türkiye ile Avrupa arasında yeniden yakınlaşma sağlanabilmesi için bir imkan olabileceğini söyledi. Özdemir, Alman Yazı İşleri Ağı’na yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’yi köle bir gibi esir alarak felakete sürüklediğini” görmekten büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Ancak Özdemir, bu kriz “Belki de izlenen siyasi çizginin düzeltilmesi için bir şans yaratır” dedi. (DW)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.