1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 50 yıl sonra Başkale'deler
50 yıl sonra Başkale'deler

50 yıl sonra Başkale'deler

Birinci Dünya Savaşı öncesi gelip Van'ın Başkale İlçesi'ne yerleşen ve 1960'ta ilçeden ayrılarak çeşitli Avrupa ülkelerine dağılan Yahudi ailelerden 46 kişilik grup, 50 yıl sonra ilçeyi ziyaret etti.

A+A-

VAN - Birinci Dünya Savaşı öncesi Van'ın Başkale İlçesi'ne yerleşen ve 1960'ta ilçeden ayrılarak çeşitli Avrupa ülkelerine ve İstanbul'a dağılan Yahudi ailelerden 46 kişilik grup, 50 yıl sonra ilçeyi ziyaret etti. Yahudi grup, ilçe girişinde görevden alınan Başkale eski Belediye Başkanı İhsan Güler, Belediye Başkanı Hecer Saruhan, BDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, BDP'li yöneticiler ve çok sayıda Başkaleli tarafından Melkava düzlüğünde davul zurna eşliğinde karanfil verilerek karşılandı.

63196

'Başkaleliler insanlığı önem veren bir toplumdur'

Karşılama sırasında araçlarından inen bazı grup üyeleri toprağı öperek Başkale'ye duydukları özlemi anlattı. 300 araçlık konvoyla yapılan karşılamanın ardından, Yahudi grup ve onları karşılayan binlerce kişi buradan Belediye Kültür Merkezi'ne geldi. Burada Yahudi grup adına konuşan Bahattin Güner, yurttaşlar tarafından yapılan karşılamanın kendilerini çok sevindirdiğini ifade etti. Güner, "Siz Başkaleliler insanlığa önem veren bir toplumsunuz, bizi ziyadesiyle mahcup ettiniz. Hepinize teşekkür ediyoruz. İnanılmaz derecede hoşgörülü ve misafirperver bir şekilde karşılandık. Benim eşim Başkaleli. Birlikte geldiğimiz diğer amca çocuklarımın eşleri buralı olmamalarına rağmen, onlar dediler ki 'Pes doğrusu siz insanların içinde doğmuş ve insan kıymeti bilen bir toplumun içinden çıkmışsınız. Ve insan gördük.' Hepinize misafirperverliğinizden dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

63191

'Farklı renklerin bir araya gelmesi bizi onurlandırdı'

Yahudi komşularının 50 yıl aradan sonra ilçeyi ziyaret etmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren BDP İlçe Başkanı Derviş Polat, "Eskiden, Ermeni, Yahudi, Türk ve Kürt kardeşlerimizin bir arada mutlu bir şekilde yaşadığı ilçemizde, bu tür farklı kültür ve renklerin bir araya gelmesi bizi onurlandırdı. Halkların kardeşliğinin simgesi olan ilçemiz tarihinde olduğu gibi bugün de farklılıklarıyla dünyaya örnek bir ilçe. Umarım bu kardeşlik bağımız sonsuza kadar devam eder. Bu duygulu günde sizlerle birlikte olmak bizi onurlandırdı" diye konuştu. Konuşmaların ardından İbranice müzik eşliğinde Musevi Mezarlığı, eski Yahudi evlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim sırasında grup üyelerinin çoğu gözyaşlarına hakim olamadı.

Ardından grup, aile bireylerinin mezarlarının bulunduğu Yahudi Mezarlığı'nı ziyaret etti. Yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından grup üyeleri ve beraberindekiler, Yahudilerin 1960'larda yaşadıkları Kale Mahallesi'ne giderek dedelerinden kalma evleri ziyaret etti. Ev ziyaretleri sırasında karşılaştıkları 82 yaşındaki Hediye Uyar, eski Yahudileri tanıdığını söyleyerek gelen Yahudilerle sohbet etti. Yahudilere Başkale'de yaşayan eski Yahudilerden söz eden Uyar, gelen grup içinde de Kiraz Başaran'ı tanıdığını belirtti.

63192

'50 yıl aradan sonra aynı köydeyim'

Ev ziyaretinin ardından grup ve beraberindekiler Gohreşan Aşireti lideri korucu başı İskender Ertuş ile görüştü. Ziyaretten sonra ilçeye 6 kilometre uzaklıktaki Güroluk (Elenya) Köyü'ne giden heyet, burada da atalarının mezarını ziyaret etti. Köyde grup için yöresel yemek hazırlanırken, yemeği hazırlayan kadınlarla Kürtçe konuşan ve Almanya'da yaşayan grup üyesi Hüseyin Pektaş, eskiden Güroluk Köyü'ne piknik için geldiklerini belirtti. Pektaş, "Çocukken 50 sene önce bu köye yaya gelip piknik yapıyorduk. Köydeki evlerde yemek yiyorduk. 50 sene aradan sonra tekrar aynı köye geldim. Çok güzel insanlar tarafından karşılandım" dedi.

Yemekten soran grup, Şêx İsmail Kutbeddin Hazretleri Türbesini ziyaret edip, türbeye ip bağlayarak dua etti. Grup ardından memleketlerine dönmek için köyden ayrıldı.  DİHA

63190

63193

63194

63195

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum