13 kişiyi yediği iddia edilen dişi kaplan öldürüldü

13 kişiyi yediği iddia edilen dişi kaplan öldürüldü

Hindistan'da 13 insanı öldürdüğü iddia edilen dişi kaplan uzun aramalar sonucunda yakalanıp öldürüldü. Hayvan hakları temsilcileri, kaplanın öldürülmemesi için kampanya yürütüyordu.

Hindistan’da bugüne kadar 13 insanı yediği iddia edilen bir dişi kaplan, uzun süredir devam eden aramalar sonucunda yakalanarak, öldürüldü. T-1 adlı altı yaşındaki kaplan, iki yıldır ülkenin batısındaki Maharaştra Eyaleti’ndeki ormanlarda, onu bulmaya çalışan görevlilerden kaçmayı başarıyordu.

Hayvan hakları eylemcileri kaplanın kurtarılması için kampanya yürütürken, yargıtay korucuların ateş etmeye zorlanması durumunda bu kararın karşısında durmayacağını açıklamıştı.

Hindistan Orman İşletme Müdürlüğü açıklamasında, kaplanı gören köylülerin yetkililere haber verdiğini, bunun üzerine cuma günü bir ekibin hem bayıltıcı silah hem de ateşli silahla kaplanın görüldüğü yere gittiğini aktardı. Açıklamada, kaplanın görüldüğünde ilk olarak bayıltıcı silahla vurulduğu ancak ekibin aracına saldırmaya çalışması ardından ateşli silahla, tek kurşun atışıyla öldürüldüğü belirtildi.

Kaplanın 2016’dan bu yana 12 kişiyi öldürdüğü düşünülüyor. Kaplan son olarak Ağustos ayında, o dönem dokuz aylık olan yavrularıyla birlikte, Yavatmal bölgesindeki Pandharkavada kasabası yakınlarında üç kişiyi öldürmüştü. Olay, 5000 bölge sakininde büyük korkuya neden olmuş, bölgedeki çiftçiler ve çobanlara, tarlalardan ve ormanlardan evlerinde dönme çağrısı yapılmıştı. (Kaynak: BBC Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.