12 Eylül Uygulamaları Sürüyor

12 Eylül Uygulamaları Sürüyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları “iki general yetmez, 12 Eylül’ün uygulayıcıları, destekçileri, işbirlikçileri de yargılansın” talebiyle biraraya geldi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 482. buluşmasında Türkiye’nin en karanlık dönemini ifade eden 12 Eylül’le hesaplaşmasının sadece iki generali mahkeme salonuna bile getirmeden yargılanması ve iyi hal uygulayarak mahkum edilmesiyle sınırlandırılmasına karşı tepkilerini dile getirdi.

Bugün İstanbul, Galatasaray’da seslerini duyurmaya çalışan Cumartesi İnsanları’ndan Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır, halka karşı suç işlemiş, işkencelerde ve idam sehpalarında insanların ölmesine neden olmuş bir dönemin tüm sorumluları gerçek anlamda yargılanmadıkça 12 Eylül’le hesaplaşılamayacağını belirtti.

“Halkın vicdanında zaten mahkum olan”  failler ve sebep veren herkesten hesap sorulacağını söyleyen Kırbayır, “ölümü kucaklayan gençlerin, faşist ve keyfi uygulamalar sonucu yaşam hakları ellerinden alınmasına karşı 34 yıldır mücadele verildiğini” hatırlattı.

Gerçek hesaplaşma

Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren de darbeyle hesaplaşmanın “evlatları 12 Eylül işkencehanelerinde kaybedilen, katledilen, idam sehpalarında can veren tüm anneler için adaletin yerini bulması olduğunu “söyledi.

12 Eylül’ün aynı zamanda işçinin sendikasızlaştırılıp taşeronlaştırıldığı, köylülerin yoksullaştırıldığı, YÖK ve üniversitelerin boşaltıldığı, insanların fişlendiği bir dönem olduğunu belirtti ve bütün bunların 12 Eylül Anayasası ile pekiştirilip günümüze kadar ulaştırıldığını dile getirdi.

Eren yüzlerce insanlık suçunun işlendiği Diyarbakır, Metris gibi cezaevlerinde hayatını kaybeden gençleri de andı. Binlerce gencin işkence gördüğünü ve gerekirse yaşı büyütülerek idam edildiğini, öldürülüp bedenlerinin kaybedildiğini, yargısız infazların yapıldığını hatırlattı.

Eren 12 Eylül dönemiyle sadece iki generalin cezalandırılmasıyla hesaplaşılamayacağını söyleyerek dönemin bütün kurum ve kuruluşlarının yargılanması gerektiğini de ifade etti.

“Bu davanın açılması AKP hükümetinin bir aldatmacısıdır, böyle olmaya devam etmektedir.”

Zihniyet aynı

İnsan Hakları Derneği stanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Üyesi Güner Yıldız’ın okuduğu basın açıklamasında ise, “yurttaşa karşı işlenilmiş bir insanlık suçu olan 12 Eylül rejiminin, evlatların hayatını katleden uygulamaların halen devam etmekte olduğu” vurgulandı.

“Sorumluların kaçınılmaz sonlarının adil hukuk karşısında hesap vermek” olacağının altı çizildi.BİANET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.