113 bin kişi yurt dışına göç etti

113 bin kişi yurt dışına göç etti

CHP ARGE araştırması: Yatırımcıların gidişiyle 220 milyar dolara yakın sermaye ülkeden çıktı.

CHP Arge-Bilim, Yönetim Kültür Platformu’nun yaptığı çalışmaya göre yurt dışına gidenlerin sayısı bir yılda yüzde 63 oranında arttı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel’in sorumlu olduğu platform tarafından hazırlanan “AKP’nin Yol Açtığı Büyük Beyin Göçü” başlıklı bilgi notuna göre göç edenlerin arasında eğitimli gençler oldukça fazlayken, yatırımcıların gidişiyle 220 milyar dolara yakın sermayenin de ülkeyi terk ettiği vurgulanıyor.

Evensel’den Birkan Bulut‘un haberine göre, son yıllardaki yurt dışına göç edenlere ilişkin verilerin derlendiği araştırmaya göre, sadece 2016 – 2017 dönemini kapsayan bir yıl içinde yurt dışına göç eden yurttaşların sayısında oldukça büyük bir artış görüldü. 2016 yılında yurt dışına göç eden vatandaşların sayısı 69 bin 326 iken, bu sayı 2017 yılında yüzde 63’lük bir artışla 113 bin 326 oldu. Genç ve üretken nüfus kaybının yaşanırken, yurt dışına giden vatandaşların kayda değer bir bölümü eğitimli ve büyük bölümü ise kentli oldu.

TÜRKİYE NE ÇOK MİLYONER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Platformun hazırladığı bilgi notuna göre beyin göçü kapsamında öncelikle bilim insanları, doktorlar, avukatlar, mühendisler, eğitimciler gibi profesyonel meslek sahipleri, sermaye sahipleri, iş insanları, girişimciler ve ülkesine geri dönmemek üzere eğitim amacıyla yurt dışına giden öğrenciler bulunuyor. Sermaye sahipleri, şirketlerini ve gayrimenkullerini satarak yabancı ülkelere göç ettiler. 2017 yılında 5 binden fazla milyoner, son 3 yılda ise 13 bin girişimci ve iş insanı Türkiye’yi terk etti. Bu nedenle Türkiye dünyada en çok milyoner kaybeden 3. ülke oldu. Ocak 2017 ile Haziran 2017 arasında sadece İngiltere’ye pasaport almak için müracaat eden yatırımcı sayısı yüzde 25 arttı. Türkiye dünyada, vatandaşları yurt dışında en fazla gayrimenkul yatırımı yapan 4. ülke konumuna geldi.

‘220 MİLYAR DOLAR KAYIP’

Bilgi notunda “Bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan hesaplamalara göre yalnızca 20 OECD ülkesine göç etmiş yurttaşlarımız üzerinden ülkemizin kaybı 220 milyar doların üzerindedir. Bu kaynakla yüzyılın projesi diye sunulmaya çalışılan İstanbul Havalimanı’ndan yedi tane yapılabildiğinin altı çizilmelidir” denildi.

‘EKONOMİK ÖZGÜRLÜK, GÜVEN VE DEMOKRASİ SORUNU’

Beyin göçünün Türkiye’nin temel sorunlarından biri olduğunu AKP’nin de kabul ettiği belirtilen notta şöyle deniyor: “AKP hükümetlerinin beyin göçüyle mücadele etmek adına özel geri dönüş programları uygulamaya koymuş olması, itiraf niteliğindedir. Ancak hemen hemen her politika alanında olduğu gibi beyin göçü konusunda da AKP, sorunun kökünde kendi yanlış politikaları olduğunu görmemektedir. Sorunu yüzeysel politikalarla çözebileceğine inanmaktadır. AKP’nin yurt dışındaki akademisyenlerimiz için uyguladığı geri dönüş programları ve teşvikleri beklenen düzeyde rağbet görmemektedir. Bunun temel nedeni Türkiye’nin beyin göçü probleminin ekonomik olduğu kadar özgürlük, güven ve demokrasi sorunu olmasıdır. Bu sorunların kaynağı da AKP’nin inşa ettiği tek adam rejimidir.” (Kaynak: Evrensel)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.