'100 Temel Eser' uygulaması sona erdi

'100 Temel Eser' uygulaması sona erdi

'100 Temel Eser' uygulaması olumsuz bildirimler gerekçesiyle kaldırıldı. Uygulama 2015 yılında başlamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, “100 Temel Eser” uygulamasını kaldırıldı. Kararın gerekçesini “100 Temel Eser”le ilgili telif hakkı olmayan yayınevlerinin kamuoyunu yanıltıcı uygulamalarının oluşturduğu belirtilirken, öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerden gelen olumsuz bildirimler ile akademik tespitler de dikkate alındı.

Kararda çeviri eserlerin içeriğine yönelik sorunlar ile yayınevlerinin kamuoyunu yanıltıcı uygulamaları da etkili oldu. Telif hakkı olmayan yayınevlerinin “100 Temel Eser”in baskısını yapması, MEB’in patentli logosu olmaksızın farklı tasarımlardaki “MEB Tavsiyeli 100 Temel Eser” logosunun kullanılması ve bu logoların listede olmayan eserlere de basılması kararın gerekçeleri arasında yer aldı. Genelgenin yürürlükten kaldırılmasıyla öğrencilerin bir eser listesiyle sınırlı kalmadan bütün eserlerden yararlanması hedefleniyor.

“100 Temel Eser” uygulaması, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla çocukluk ve ilk gençlik dönemi edebiyatı eserleri esas alınarak 2005 yılında hayata geçirilmişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.