Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Yüksekova Haber günah keçisidir

2006-02-09 22:39:45

“Nereden çıktı şimdi canım Yüksekova Haber?” sorusunu aklından geçirenler olabilir ama bizleri uzaklardan takip eden ve gazetemize sitemiz aracılığı ile rastlayan, tanışan ziyaretçilerimiz mutlaka merak ediyorlardır… Nedir? Neyin nesidir?

Yüksekova Haber Nedir?

Yüksekova Haber Gazetesi, 05.05.2000 tarihinde kurulmuş olan ve yayınına Hakkari’nin ilk birinci hamur kağıdına basılı, renkli, basımı Ankara’da yapılan, sadece ama sadece haber yayınlayan, tarafsız, ilkeli, haber gazetesidir.

Yüksekova Haber 2003 yılında ilk internet sitesiyle dünyaya ‘merhaba’demiş, ve son iki yıldır profesyonel internet hizmetiyle ‘Hakkari de bu yarışta var.’diyor.

6 yaşında olan bu gazetemiz tabiî ki 6 basamağı da çok kolay tırmanmadı. Emin adımlarla, isteyerek, gönülden, ama hiç yılmadan tırmandı tüm basamakları…

Ne yaptı altı yıl boyunca?

Başarılarla halkın istemi doğrultusunda sınır, kural, kanun tanımamış habercilikle geçmiş bir 6 yıl mı?

Hayır…

Yalan dolan entrika amaçlı, taraflı haberlerle seviyesiz, boş, gereksiz yazılarla dolu 6 yıl mı?

Yine hayır.

Peki nedir Bu Yüksekova Haber Gazetesi

Bir ilktir (daha önce çıkan dergileri ya da daha çok ilan amaçlı gazeteleri yok saydığım anlaşılmasın. İyi kötü köşe yazılarıyla haberleriyle bir gazete olarak ilktir.) ve ilkler her zaman sancılı olur. Arayış içinde olur.

Yüksekova Haber gazetesi bir başarıdır.

Bir başarıdır. Fısıltı gazetelerinin yayınına bir anlamda son vermiştir. İletişimin gerçek ya da sanal sınır tanımadığı ceplerimize ve beynimize girdiği çağımızda bilmem hangi ülkenin hangi futbol takımının kadrosunu malzemecisine kadar bilirken. Komşumuzun, köylümüzün ya da kendi sorunlarımıza olan duyarsızlığımıza en azından vurgu yaptığı için başarıdır.

Gurbette olan hemşerilerimize ilimizde olup bitenleri duyurabildiği için kültürel ve sanatsal bir faaliyet olduğu için başarıdır. Sorunlarımızı dillendirebileceğimiz bir platform sağladığı için başarıdır.

Yüksekova Haber Gazetesi bir Hizmettir


İlimizin, ilçelerimizin tanıtımını yapan bir hizmet, aksaklıkları sorgulamaya çalışan bir hizmet.

Yüksekova Haber Günah Keçisidir

Zamanında işini yapmayan vekillerin meclis kürsüsünde çekilmiş resimlerini beyanatlarıyla verdiği için günah keçisidir.

Gazete ve internet sitesinde düzenlediği anketlerde kişiye göre kategori yapmadığı için günah keçisidir.

Adaylara dost ahbap akraba ve arkadaşlarının hatır için verdiği oylara engel olamadığı için günah keçisidir.

Sahibini ya da gazetede ismi geçenlerden bazılarını, bazıları sevmiyor diye günah keçisidir.

Yüksekova Haber beklide suçludur!

Gazeteciliği gereği gibi yapamadığı için suçludur. Zamanında 30 günde bir çıktığından güncelliği tam yakalamadığı için suçluydu şimdi de internet ortamında bir haberi 5 veya 10 dakika bilemedin 1 saatte geç verdiği için suçludur.

Yazılması gerekenleri bazen yazamadığı için suçludur.

Yüksekova Haber Gazetesi başarıdır, başarısızdır, suçludur, masumdur, günah keçisidir, ama bir şeyleri yapma gayretindedir…

Herkesin; “Ne olacak bu memleketin hali?”deyip “Ben olsaydım…” diye devam ettirdiği sonuçsuz yorumların aksine kendine düşeni yapma gayreti içindedir.

Çok daha kapsamlı düzeyli doğru tespitler yapan, doyurucu okunacak yazılara yer veren bir site…

Her kesin en çok da bizim özlemimizdir.

Mevcut şartlarda bizim birikimlerimizle, emeğimizle ortaya koyabildiğimiz bu ürünü bir anlamda yargısız mahkum etmek en son yapılması gerekendir.

En fazla ihtiyacı olan da biraz daha hoşgörü ama asla sınırsız hoşgörü değil.

Yüksekova Haber, çok daha az eksikleri olan çok daha başarılı bir internet sitesi için çırpınıyor bu aralar…

Hakkari'nin sesi oluyor...

Maddi olarak kimden mi destek alıyor?

Hiç kimseden…

Yüksekova Haber sizi seviyor. Yüksekova Haber doğruyu, ilkeli haberciliği, tarafsızlığı seviyor. Yüksekova Haber mazlum için, ezilen için, mağdur için var ve var olacaktır.

Şimdi söyleyin bana Yüksekova Haber’in cezası ne olsun?

Bu yazı toplam 14685 defa okunmuştur
dikinli değil merak etmeyın
 // ferhat çağir
bzım gazetemız yüksekova haber gazetesi benım her sabah uyandığım zaman çay ve kahvaltımı yapmadan önce ya yaptığım ilk iş bu gazeteyı okumak şimdi yok bu gazeteöyle yok böyle geçin beyler bu lafalerı bu kazetenın dikenı yok kımseyede batmaz bazen dğruları yazması pahasına yazamıyo ve gene gazeteyle uğraşmaktan vaz geçmiyo bazıları bızım bı gazetemız var lütfen akkıllı durun saygılarımla...
15 Haziran 2008 Pazar 11:59
adanalı asker
 // adanlı asker
ben adanalıyım ama yüksekovada askerlik yapıyorum ailem yüksekova haberi takip ediyor bence cezanız ödüller olsun gerçekten çok iyi iş çıkardınız tebrikler başarılarınızın devamını bekliyoruz...
03 Nisan 2008 Perşembe 07:32
Meyve veren ağaç misali
 // Şevket İKE
Biz Yüksekova dışında yaşamak zorunda olan Yüksekova'lıların; tiryakisi olduğu Yüksekova Haber çalışanlarını kutluyorum.Meyve veren ağaç her zaman taşlanmıştır.İlkeli ve tarafsız yayınlarınızın sonuna kadar destekçisiyiz.Başarılarınızın sürekliliğini diliyorum....