Ümit Yazıcıoğlu

Yerelde özerklik ve Tekman

23 Ağustos 2013 Cuma 10:18

Öncelikle gerek e-mail vasıtasıyla ve gerekse şahsımı telefon ile arayarak Tekman’la ilgili kaleme almış olduğum makalelerimden dolayı bana iyi dilek ve düşüncelerini ileten değerli Tatos’lu hemşerilerime ve okuyucularıma teşekkür ediyorum.

Kürt halkının ve evladı olduğum Tatos’un, ezilenlerin ve tabi ki tüm alanlarda fazilet ve değerlere önem verenlerin sesiyim. Yereli güçlendirme, halkı söz ve karar sahibi kılma felsefesiyle hareket ediyorum. Yerel seçimlerin 2014 Mart ayında yapılacağı açıklandı. Bu seçimler hem ülkemiz ve hem de Tekman için çok önemli.

Bilindiği gibi, Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. Cağımızda ise ulus-devlet yapılanmaları hem Avrupa’da hem de AvrupaBirliğine tam üye olmak isteyen Türkiye’de gittikçe yayılan özerklik talepleri karşısında çatırdıyor.

Sayın Abdullah Öcalan, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü için demokratik özerklik modelini önerdi. ‘’Demokratik özerklik, Kürt halkının temel ulusal demokratik haklarının, Türkiye’nin demokratikleşmesi çerçevesinde gerçekleşmesidir’’. Yani devlet çatısı altında siyasal egemenliğin değil ama yönetim yetkilerinin bir bölümünün yerel seçilmiş-temsili yapılara devredilmesi anlamına gelen ilerici ve otonom yönetim modelidir. Ülkeyi bölme projesi değildir. Bilakis bir arada yaşamamızı mümkün kılacak, ortak bir yaşam projesidir.

Demokratik özerklik modelini kısaca Ortadoğu’da tarihin en büyük barış ve en önemli çağdaşlaşma projesi olarak da tanımlayabiliriz. Halklarımızın bütünleşmesi açısından bu proje vazgeçilmez nitelik taşıyor.

Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nın 3. maddesinin 1. fıkrasına göre “özerk yerel yönetim” kavramı yerel makamların, kanunlarla belirlenen sınırlar çerçevesinde, kamu işlerinin önemli bir bölümünü kendi sorumlulukları altında ve yerel nüfusun çıkarları doğrultusunda düzenleme ve yönetme hakkı ve imkânı anlamını taşımaktadır. Bu bağlamda Kürt sorununa bir çözüm alternatifi olarak tanımlanan “Demokratik Özerklik'' modeli yeni bir siyasete, siyaset düşüncesine ve pratiğine Ortadoğu’da ihtiyaç oluşundan doğmaktadır. Bu bağlamda devlet yapısı 2008 yılından itibaren Otoritesi’nin bir kısmını yerel yönetimlere ve sivil toplum örgütlerine devretmek gibi yeni bir yapılanma sürecine girdi.

Türkiye acısından alternatif amaç hem Kürt meselesini çözebilmek hem ’de AB’yle yapılan anlaşmalara sadık kalabilmektir. Bu bağlamda önümüzdeki belediye seçimleri, bizim tarihimizin, Tekman’ın, en önemli belediye seçimlerinden birisi olacak.

Yerel siyasetin kurumsallaşması ve güçlenmesi, ülkede kürdi siyasetin kurumsallaşması, istikrara kavuşması ve güçlenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Tekman’da Sivil toplum, sivil toplum örgütleri aracılığıyla siyasi sürece dahil olan ve siyasi süreci tümüyle benimsemiş bilinçli yurttaşların kendi kaderlerini kendilerinin belirlemeleri amacıyla oluşturmuş oldukları bir siyasi proje olarak anlaşılmalıdır.

Bu yazı toplam 6473 defa okunmuştur
eleştiri
 // bahoz serhat
Sayın hocam yazdıklarınızı sürekli olarak okuyor ve takip ediyorun degindiginiz konularda derinlikli düşünüp yoğunlaştığınizi biliyorum. Yaniz ben sizin yerinizde olsam önce kürt özgürlük mücadelesin kuruluş manifestosunu okur önderliğinde kişilik çözümlemelerini kendime rehber edinir ve bugünün siyasetini yaparım. Çünkü pratik faaliyeten uzak masa başı teorisiyenligi ukla ve oportinist Türk solu devrimciligine mahsuzdur. Pkkde bilgi v birikim muazzam bir emek ve fedakarlıkla edinir....
30 Kasım 2013 Cumartesi 18:00
Tekman'ı bu zor durumdan kurtarın
 // Hasan Abdulkerimoğlu
Değerli Hocam, esnaflarımızın direktifleri doğrultusunda hedefleri olan, projeleri olan, kararları olan ve almış olduğu kararların arkasında duran bir esnaf ailesiyiz. Bugüne kadar her birimiz bir şeyi tamir ettik. Kimimiz motor tamiri, kimimiz mobilya tamiri, kimimiz elektrik tamiri kimimiz kaporta tamiri. Bunları alt alta sıralayabiliriz. Tamir etmediğimiz bir nokta vardı, o da Tekman'ın problemleri. Hocam, lütfen Tekman'a gelin Size destek verelim, BDP çatısı altında Tekman için siyaset yapın, Tekman'ı bu zor durumdan kurtarın....
01 Eylül 2013 Pazar 18:16
Taşkesen
 // FARUK YUNUSGİL
Sayın Hocam, ben Taşkesen'liyim, köyümüz Tekmana yakın olduğu içinde sık sık ilçeye gidip gelmekteyim. İlçede ikamet eden hemen hemen herkes ve bütün Taşkesen köyü ileri gelenleri, sizleri arzulamaktadırlar. Dolayısıyla gelin Tekman'da aktif siyasete yapın. Biz Taşkesenliler olarak sizin için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz....
30 Ağustos 2013 Cuma 12:12