İrfan Sarı

Yeni bir 12 Eylül anayasası

11 Temmuz 2010 Pazar 14:00

Evet Türkiye faşist darbecilerin yüzde doksan sekiz oy oranıyla kabul ettirdiği anayasanın günümüz Türkiyesine uymadığını konuşurken, bölgeden ölüm haberleri peşi sıra gelmeye devam ediyor.
 
Asker ölümleri Anadolu’nun kentlerinde ağıtlar, sloganlar eşliğinde toprağa verilinceye kadar insan olanların yüreğini yakıyor. Daha yirmi yaşında gençlerin neyin savaşını verdiğini bilmeden toprağa düşmeleri elbette yürek sahiplerini paralayacaktır.
 
Aynı zamanda PKK gerillalarının ölümleri de kendi baba evlerine varmadan başka yerlerde defin edilmeye ve yaşanan acıya bir başka öykü düşürmeyi sürdürüyor.
 
Bir ülkenin yurttaşlarının çarpışmasına ve bu çarpışmalardan ölümlerine dur demek için daha ne kadar can yitireceğiz bilmiyorum ama devletin aklını elinde tutan adamların bu kanı durdurmaya yönelik çabalarının olmadığını anlamlıyoruz.
 
Evet mevcut anayasa ülkeye giderek dar gelmeye başlıyor. Çünkü bu anayasa devleti koruyor. Çünkü bu anaysa insanı devletleştiriyor. İnsan kendi olamıyor. Özgürlük devletin size verdiği iş ve olanaklar olarak anlamlandırılıyor.
 
Mevcut anayasa çocukların haklarını korumuyor.
 
Gençleri korumuyor.
 
kadınları korumuyor.
 
Erkekleri de korumuyor.
 
Özgürlükleri, insan haklarını, demokrasiyi içermiyor mevcut anayasa.
 
Devletin partilerini koruyor. Devletin verdiği yetkiyle adam öldürenleri koruyor. Devletin isteği ile kanun işletenleri koruyor. Devletin vatandaşını koruyor.
 
Bakınız daha dün yerin metrelerce altında yeniden madenciler öldü. Hem de devletin sakallı bakanı tarafından “Allahtan umut kesilmez” biz onlar sağlam alana yönlendirdik demsine karşın. Hem de televizyonlarda halkın yüzüne baka baka yalan söyleyerek.
 
Halkı korumuyor bu anayasa sadece devletin adamlarını koruyor.
 
Başka bir medeni ülke olsa bakan sakallarını kesmekle kalmaz istifa ederdi. Hatta intihar ederdi vicdan azabından.
 
Ama onlar vicdanı anayasanın onlara verdiği yetkilerde buluyor. Devletin onlara verdiği vicdanı kullanıyor onlar.
 
Onun için kentlere gaz bombası, savaş araçları gereçleri, askeri ve güvenlik güçlerine önem veriyorlar. Halk onlara sen yanlışsın diyemez. Su sıkar, darp eder, gaz sıkar kurşun sıktığını söylemeye gerek yok ki.
 
Savaş uçağı kaldırır kentlerin üstüne.
 
Helikopterler…
 
Daha dün onlarca kişi öldü trafik kazalarında. Dönüp burada ne oldu diyen var mı? Bu ölümlerden devletin sorumluluğunu düşünen var mıdır?
 
Yok…
 
Çünkü onlar devletin hukukunu kendi yaşamlarına göre ayartıyorlar. Yollar ölüm yerine dönmüş ya da dönmemiş hesabında değil, dikkati dağıtacak bir yedek programları vardır her zaman.
 
Kürt çocukları ile devletin memurları çarpışıp duruyor nasıl olsa. Paraları yollara yatırmaktansa kurşuna verip dağlara sıkmak daha doğru onlar için. Bombalara para olur ama okullara olmaz.
 
Daha dün gazetelerde fuhuşa sürüklenen çocuklar vardı, hem de devletin yurtlarında devletin himayesi altında olan çocuklar. Devletin adamları onları beceriyor. Yüzü gözü kızarmadan; ensesi palazlanarak maaşlarını almaya devam ediyorlar.
 
Devletin vicdanı çocukları kirletiyor. Çocukları tutukluyor. Çocukları cezaevlerine tıkıyor.
 
Yeni bir anayasamız olacak devletin diğer partisinin anayasası bu. Kafatasımızı yüzecek. Kolumuzu kesecek. Başımızı koparacak.
 
Haydi yeni bir anayasa, yeni bir 12 eylüle doğru…

Bu yazı toplam 5591 defa okunmuştur
Bu görüşe katılmıyorum..
 // Erdal şen
Bence ustadan ziyade ortaya konulan malzemeye bakmalıyız.maddelere baktığımızda halkımız aleyhine tek bir madde dahi yokken yeni 12 eylül yasası demek biraz acelecilik olmuyormu?şu da var paket kesinlikle yetersiz ama kısmi olarak iyleşme varken iyiniyet olarak neden desteklenmez bir türlü anlamış değilim..faşistler de hayır diyor bir terslik yokmu? muhalefet demek herşeye hayır demek değil sayın sarı..üzücü bir yorum.....
12 Temmuz 2010 Pazartesi 18:23
BDP neden hayır diyor.
 // UMUT
Sayın yazar yazınız başlıkla konu hiçmi hiç bir birine uymuyor. Mevcut anayasayla çocuklar içerde tutuluyor sende değişmesi ön görülen anayasaya hayır diyorsun bu ne biçim bir çelişki. Kendisine insan diyen herkes 12 Eylül kenan Evrenin anayasasına hayır demeli. Aksisi kendi insanının gözaltlarında kaybolmasına 17000 insanın kaybolmasının temeli bu anayasa değilmi. Siz nasıl buna hayır yada boykut ediyorsunuz......
12 Temmuz 2010 Pazartesi 11:51
oyumuz evet olmalı
 // amed
bdp neden chp mhp tsk yanın yer alıyor ve hayır diyor niye millete güvenmiyor boykot ediyor niye halkına sandıka gitme diyor o zaman bdp nin bir zamanlar tsk nın yaptığından ne farkı var acaba cevap bekliyorum
kürtler hep anayasadan hsyk çekmedimi ferhat sarıkaya şemdinli.........
12 Temmuz 2010 Pazartesi 10:17