İrfan Sarı

Yasak

Salı

Dayısının yaptığı falsolar canına tak etmişti. Son yanlışına dayanamayıp basmıştı küfrü. “La sen ne yapıyorsun dayı bizi ele güne rezil ettin.” yeğen yüklenince, çaresiz dayı utancından ufaldı. Son anda gözü yeğeninin dazlak kafasına ilişti. Üste çıkma telaşıyla savundu kendisini “be sen neden saçını kazıttın?”  

Ahmet Türk mecliste Kürtçe konuşunca kıyametleri koparan meclis başkanı devletin dakikliğini 30 saniye içinde harekete geçirmişti. Cumhuriyet yaşının kat be kat üstünde bir mesele olan ve çözüm bekleyen Kürt dili böylece mesele olmaktan çıkarılmıştı.

Meclis başkanı asırlar boyu süren bu haksızlığı bir anda çözüvermişi.

“Bir daha olsa yine keserim.” Demeyi de ilave etmişti sözlerine, zafer kazanmış kumandan edasıyla.

Anayasada meclis çatısı altında resmi dil olan Türkçenin dışında dil konuşulamazdı deniyordu çünkü. Bu yüzden Kürtçe konuşmak yasaktı. Ev dili olarak kullanabilinirdi ancak. TRT şaş"ta da konuşabilirdi ama TRT 3"te konuşmak YASAKTI.

Bu yöntem çözümdü!

Daha düne kadar Kürtçe konuştu diye zindanlarda ömür tüketen Kürtler varken bu gün TRT şaş televizyonunu açarak Kürtlere adil görünmeye çalışan bu yaklaşımın iflas ettiği meclis başkanının tavrına yapılan onca yorumdan açığa çıktı.

Bir kez daha üste çıkma telaşıyla harcadıkları sözlerin Be siz neden çocuklarınıza “terörist” demiyorsunuz(a) geldiğini anladık.

Tıpkı FOX TV deki panelin başlamasıyla Osman Baydemir"e “siz hala terör örgütü demiyorsunuz” diyen gazetecinin ezberi gibi.

Hani orda denilebilinirdi belki: “Siz yıllardır "terörist" dediniz çözüldü mü mesele?”

Kürtlere uygulanan bu ezberin bozulması için son derece insancıl ve adil taleplerin bile ortaya atılmasına reaksiyon gösterilmesi geldiğimiz zaman diliminde çok ilkel kalıyor.

Kürtçe yasak dil değilse neden mecliste konuşulmuyor?

Gerçi meclis başkanı yasağın sürdüğünü net bir şekilde ifade etti.

Dilerim bundan “Kürtçe serbest” diyenler bir anlam çıkarır.

Düşünün Ahmet Türk dünya dil günü vesilesiyle TBMM"deki grup toplantısında Kürtçe konuşarak dilin insan hayatındaki önemini vurgulamaya çalışırken konuşmasının yayını engelleniyor.

Bu ani refleksten dolayı… Şimdi kim bana diyebilir ki Kürtçe serbest diye.

Bereket versin ki mecliste grubu bulunan partilerin milletvekilleri de meclis başkanını desteklediler. Yoksa yalancı olurduk.

Gerek sivil gerekse kamusal alanda Kürtçenin serbestçe kullanıldığı şeklindeki söylemlerin safsata olduğu gün gibi açığa çıktı.

Ki geçmişten günümüze sivil alanda konuşup linç olanlar hafızamızda taze taze durmakta.

Meseleyi durmadan ertelemekten başka işe yaramayan bu tavrın gözden geçmesi gerekmektedir.

Gerçek anlamda Kürtlerin ve Türklerin birbirini anladığı, konuştuğu, tartıştığı paylaştığı bir iklim yaratılmalıdır.

Başka da çare yoktur sanırım…

Bu yazı toplam 5987 defa okunmuştur
tam destek
 // dayı42
helal olsun köksal toptana bu davranışların devamını beklıyoruz bravo...
04 Mart 2009 Çarşamba 22:33
şûjin û derzî...
 // siyar bazêsor
tiştek pir girîn ew e em zimanê xwe jî bi zimanê bîyanî di parêzin. li ber wê ez dibêjim destpêkêda em berê şûjinê dene xwe......
04 Mart 2009 Çarşamba 12:15
melezgirt
 // seyithan
sayin irfan abi yazilariniz her zaman kutsalligini koruyor,bunlar malazgirtten geldiginde dilleri baskaydi ama biz yerli halkin dili hep aynidir biz orjinligimizi korudukca hic bir guc bizi yok edemez.malazgirttin gercek ismi melezgirt yani biz cabuk aldik cunku malazgirt savasini kurdler yapmistir ondan dolayi savasin ismide kurdcedir.zamaninda turk halkina en cok yardim eden ve yurt edinmek icin turk halkina en cok kurdler yardim etmistir,bu gun karsiligini goruyor.derinlere girmeden artik biz yeni kurd gencligi iyi biliyoruz aciktan bize gelien tehtitleri kardes halk dedigimiz kardeslerimizin cumhuriyeti diyorlarki arjantindede kurd devleti kurulsa yikmaya gideriz bundan daha acikca dusmanlik varmi onun icin devlet zan etmesinki devran eski devrandir benim dedelerim yuzyillar once icanadoluya surgun gelmislerdir ve su an avrupadayim ama koklerimizden hic kimse hic bir guc koparamaz cunku bu kok kurd kokudur allahtan baska hic kimse bizi koklerimizden koparamaz ben sunu diyorum devlet buyukleri akillarini basina alsin almadigi muttetce agustos karlari gibi erimeye mahkumdur ve biz kurdler kolenin kolesi olsakta kole olan devletten kurtulmak cok kolay ama turkiye devleti kurtulusu cok zordur dedimya erimeye mahkumdur.burdan turk ve kurd halkina yine soyluyorum devletin sergiledigi kardeslik ortadadir bunu gormiyen korler bile goruyor duymiyan sagirlar bile duyuyor,allaha hamdu senalar olsunki beni kurd yaratmis ve dilimden irkimdan her zaman gurur duyuyorum allaha emanet olun aksarayli seyithan.......
03 Mart 2009 Salı 20:48