İrfan Sarı

Yakmayın ne olur!

18 Temmuz 2011 Pazartesi 02:47

Her kim olursa olsun, suçu ne olursa olsun hiçbir insan ölümü ve öldürülmeyi hak etmiyor.

Sivas’ta insanlar diri diri yakılırken ateş topunun üzerine benzin döker gibi elleri-ayakları-mimikleri, bağırışları ile durum içine girenler insan yaktıklarının farkındaydılar.

Onlar bu ülkede iktidar olmak için gerekirse demeden kasten insan yakmayı akıllarına koymuşlardı. Savaştan, kargaşadan nasipleniyorlardı çünkü.

Ülke yine asıl ve en önemli meselesinden saptırılıp şiddet ile terbiye edilme noktasına getiriliyordu.

İster kabul edilir ister kabul edilmez ama bu ülkenin en önemli meselesi Kürt meselesidir ve bu meseleye yaklaşımda bu temelde olmalıdır.

“Üç-beş çapulcu” gözüyle bakmaktan hoşlanan kesim ülkeyi yangın yerine çevirmekten geri durmalıdır artık.

Artık bu ülkenin gençlerinin bu ülkenin insanının sırtından inmeyi düşünmelidirler. Öldürülen gerillalara dair bir tek insani ifade kullanmayanların asker ölümlerine de “bedelini ödeteceğiz” diye gayret sarf etme gereği duyması kaygı vericidir.

Evet, yaşamını yitiren askerlerin her biri bu topraklarda yaşayan her insan için yüreği kadar önemlidir, her birey kendi ölümüne razı olur ama asker ölümlerinden memnun olmaz.

Onlar ölürken, onlar yakılıp yaşamı elinden alınırken haber bültenlerini dinleyenlerde aynı zamanda yanıyorlardı. 

İşte asıl mesele burada saklıdır.

Oturup masa başında askerlerin ve gerillaların ölümlerini durdurmak varken askeri dağ-taş gezdirip en barışçıl umutların yükseldiği bir süreci kan ve gözyaşı ile mühürlemek vicdan terazisinin ölçeceği bir durum değildir.

On yıllardır süren bu savaşın ne kadar iktidar devirdiği ortadayken geçmişteki anlayıştan kopmamanın sonucunu görmeye yetmelidir. Kürt meselesi kılıç kuşanmayla, eski yöntemlerle, baki kurnazlıklarla çözülecek bir mesele değil.

İnsani tercümesi olan ve çözüm isteği gösteren bir anlayışı oturtmadığınız sürece meseleye uzak kalır ve akan kanın sorumlusu durumunda olursunuz.

Askeri öldür diye gönderdiğiniz yerde ölebileceğini düşünemezseniz bunun altında yüreğinizin simsarı tarafından oğlunuzun-kızınızın acısının pazarlığı yapılmayacaktır diye bir anlam çıkar. Yani orda ölen sizin oğlunuz/kızınız değildir demektir.

Bin bir zahmet ve eza ile yetiştirilen gençlerin operasyon mantığı ile dağlara-taşlara yollanması, eline silah verilmesi yerine dağları mesken etmiş ülke evlatlarını dağlardan indirmeyi politika edinmek gerekiyor.

O zaman belirgin olarak körüklenen düşmanlık mantalitesinden sıyrılma olanaklı hale gelir.  Restleşmenin ayakları altında ezilen çocuklar anneleri ve babaları tarafından ezilsin diye büyütülmedi.

Onlar bu ülkede yenilenmiş aklın ve yönetimin taze kanlarıdır.

Binlerce köyün boşaltıldığı, binlerce faili meçhul cinayetin işlendiği, binlerce insanın ceza evlerinde sakat kaldığı ve ömürlerini ceza evlerinde tükettiği, binlerce insanın işkencelerden geçtiği zamanları hatırlarsak eğer bu gün yürütülen operasyon ve politikaların aynısının yürütüldüğü zamanla aynı olduğunu görebiliriz.

Bu nedenle geçmişten kalma metotlarla yine geçmişin yarattığı ziyanı yaşayacağımızı da bilmeliyiz.

Bu yüzden barış dilini de tutturamayacağımız anlaşılmalıdır.

Yüreğiniz acıyor belki bunu anlayabilirim ama yüreğinizin acımaması için tedbir almamanızı anlayamam.

Dağları taşları yakmak yerine yakmamayı görev edinin ne olur!

Onlar yanarken her şey yanar…

Yakmayın ne olur!

Bu yazı toplam 4523 defa okunmuştur
bugra ya cevap
 // fexri roni
Yazi nin tafarli oldugunu ima etmeye calisan bugra ya sunu demek istiyorum.internethaber yazari suleyman ozisik in yazisini oku.sonra karar ver.burda hic bir insan evladi ne yansin ne yakilsin nede oldurulsun diyor.ama ote yandan hic bir insani mantiga sigmayacak bir sekilde butun BDP lileri oldurmek icin hedef gosteren bu yaratiga ne diyorsunuz.Kurtler hic bir zaman Turkleri hedef almadi.ama bu son olay lardan sonra top yekun Kurtlere bir saldiri var.buda barbarligin en bariz gostergesidi.ben Mhp yi sevmiyorum,ama butun mhp liler oldurulmeli diyorsam aklimdan supe edilmeli.barbarliga herkes karsi cikmali.destek verenler de bir gun barbar olacak.bunu unutmayalim....
19 Temmuz 2011 Salı 00:10
Askerlerin olum sekli
 // Bugra
Bir an icin bu iddialari dogru kabul edelim yani askerlerin bir kismi yanarak vefat ettiler ve bundan da devlet sorumlu. BDP nin de istedigi uzere yapilan otopsi de oldurulen ilk 4 asker baslarindan vurularak oldurulmusler yani bu tipik pusu nobetteki askerleri once oldurmek(yani bu yeni degil ilk degil) simdi sayin yazar merak icindeyim acaba bu cagriyi yaparmisiniz, lutfen baslarindan vurmayin? LUtfen asker kacirip catisma ortamini sicak tutmayin diye? Bunu soylenen iddialar dogruysa diye soyluyorum ki ates ve yangin cikarma girilen catismalarda kullanilan bir taktik, kastamonu daki saldirida da ilk is yangin cikarmak oldu ki sis etkisi yapsin saskinlik ve panik yapsin. Herkez, herkezce malum olani gormemekde niye israr eder merak ediyorm...
18 Temmuz 2011 Pazartesi 18:40
....
 // simko56
gerçektende insan yakmaktan zevk veya çıkar sağlayan büyükçe bi gurup mevcuttur. inanmayan sıvasa maraşa dersime tekrar göz atsın....
18 Temmuz 2011 Pazartesi 15:26