İrfan Sarı

Vatanperver tasvir

Salı

Hatırlatmama gerek var mı bilmem ama bizim ülkemizde son bir yıldır Ergenekon diye bir yapılanma deşifre edildi. Bu yapılanmayı kimi terörist örgüt, kimisi de derin devlet diye adlandırdı.

Ama bu yapılanma yaşını başını almış köklü bir yapılanma. Yanılmayalım daha yeni deşifre edildi.

Uzaktan bakıldığında bu yapılanma vatanperverler ocağı gibi görünüyor.

Oysa vatanın içinde, vatanın yönetimi içinde, kendilerine ait bir örgütlenme kurup talimatlarını yağdırmış kendileri gibi düşünmeyenleri katletmişler. Tehdit etmişler, mallarını gasp etmişler, yerlerini yurtlarını dar etmişler.

Vatan için canlarını vermektense vatandaşın canını alan bu örgüt, vatanın kasasından çıkan paralarla alınan kurşunları, silahları kendi kasalarında tutmuş sonrada sıkışınca elden çıkarmaya çalışmışlar.

Tıpkı kazılan her karış toprakta çıkan insan iskeletine ait kemikler gibi, bu kez de kazılan her yer silah, kurşun toplu cephane fışkırdı.

Denizlerin sahil boylarında, akarsu yataklarında, yol kavşaklarında torbalar dolusu kurşun ve silah bulundu.

Birileri ellerini kollarını sallaya sallaya bunları bırakıp sonra da elini kolunu sallaya sallaya yürümüş.

Denilebilinir ki sahipsiz bu teçhizatı Ergenekon"a mal etmek insafsızlık. Ama Ergenekon deşifrasyonundan sonra bu toprakların hazineleri kurşuna, silaha döndü. Bu da tesadüfî değil.

Vatanını ve milletini sevmenin bir bedeli elbette ki var. Ama bu asla vatanın ve milletin malını çalmak, çalmak için zemin oluşturmak değildir.

Vatanseverlerin çocukları vatanı sevmeyenlerden önce askere gider. Avrupalarda ve Amerikalarda yaşamazlar.

Sevmenin bedeli sadece sevmektir.

Yol ortasında adam çevirmek, TBMM üyesini çarşı ortasında vurmak vatanperverliğin kitabında yoktur.

Tüm bunlara sessiz kalmakta vatanperverlik değil.

İşlenen cinayetlere kulak tıkamak cinayeti fiilen üstlenmektir. Cinayet işleyenler vatanperver olamazlar.

Her şeyden önemlisi, konunun ana fikri olan vatanperverler devletin ve milletin malını canını korumakla kalmazlar vatanın sürdürürlülüğü için akıllarını kullanırlar.

Dokundukları her yer ateş topuna dönmez, gittikleri her yer kan gölü olmaz.

Yukarıdaki vatanperverleri görünce bölüneceği olmayan bir vatanın, kendiliğinden kırılırlılığı ve bölünürlülüğü tutar.

Şimdi dahi etrafa rast gele atılan bu mühimmatlar kâfi izahattır.

Vatanperverlik kisvesi adı altında tehlikeli ve hayli zahmetli ve hayli külfetli bir zaman aralığından hatta denemsinden geçti ülke.

Artık yeniden denemeler anlamsız olur.

Babasının malı gibi devletten çaldıklarını oraya buraya atmak, tansiyonu yükseltmek, kaygıları artırmak, insanların kafasını karıştırmak tehlikelidir.

Bu tehlikeye fırsat vermek çok daha büyük felakettir.

Hakikaten ülke demokrasisi önünde oluşturduğunuz barikat bıktırdı. Çekilin artık.

Bu yazı toplam 4460 defa okunmuştur
kan dursun
 // özgür
kardeşim ben bu ülkede kanın durmasınu istiyorum. akif ethem hevalın dediği gibi herkes empati yapmalı. özellikle bu kritik dönemde herkes kullandığı dile dikkat etmeli. eğer bizim de bir kusurumuz olmuşsa affola. bu kandan beslenenler her iki tarafta var. önce bunun bilmemiz lazım. şiddet yanlılarına pabuç bırakmamak lazım. kürt ve türk yoksullar günde birkaç dolara mahkumken silah tüccarları gününü gün ediyor. Biz anlaşırsak bunlar avucunu yalar. Tuzaklara dikkat edelim. kürt ve türklerin beraberce yaşayamadığı bir dünya batsın. Herkese saygılar......
27 Temmuz 2009 Pazartesi 23:32
her biji birez irfan
 // seyithan
degerli irfan abi sizin gibi kurd yazarlara kurd halkinin cok ihtiyaci var size cok tesekur ediyorum gercekleri yazdiginiz icin,tum kurd halki seni seviyor sayiyor,sen bizim icin bir mehmet uzunsun bizim icin bir cigerxunsin.her biji birez irfan sari...........
27 Temmuz 2009 Pazartesi 14:18
özgür mücadele kardeşe
 // akifethem
özgür kardeş. bizde, sn irfan sarı ağabeyin yaşadığı, kürt kardeşlerimizin yoğun olarak bulunduğu bölgede yaşasak idik, ve anamızdan doğduğumuzda kürt kökenli bir aileden gelse idik, belki bölge halkını daha iyi anlar idik. ayrıca sn irfan sarının yazılarında ve yorumlarında etnik milliyetçiliği savunduğunu okumadım. sn irfan sarı bence zaman zaman kürtlerin sorunlarını gündem etsede, türkiye halkına aşık, TÜM ANADOLUYA aşık. vatansever, özgürlükçü, kendini türkiyenin sorunlarına adamış bir türkiye milliyetçisi bir anadolu yiğidi abimiz ağabeğimiz.türkiyemizin, türkiyenin dertleriyle dertlenen insanlarımıza ihtiyacı var. ayrıca ben böyle şahsiyetlerin mehmetçiklerimize saygı ve sevgi duyamayacağını düşünemiyorum. mehmetçik demek bir etnik grubu temsil etmiyor. kürt, türk, boşnak, laz hepsi birer mehmetçik ve vatanı namusu için orada bulunuyor. ayrıca kendini yanlış bir yolda olsa, yanlış bir yolada sapıp, ülkesine savaş açan gerillada bizim kardeşimiz değilmi! bizlerin hatası onları dağa çıkarmadımı. sn özgür kardeş hassatiyetinizi anlıyorum ama olaylara lütfen biraz objektif bakalım. saygılar....
27 Temmuz 2009 Pazartesi 12:40