Ümit Yazıcıoğlu

Terör insanlığa sığmaz!

06 Ocak 2008 Pazar

Diyarbakır"da 03 Ocak 2007 tarihinde askeri servis aracının geçişi sırasında patlatılan ve 5 kişinin ölümüne onlarca kişinin de yaralanmasına neden olan bu menfur saldırı yalnız TSK"ya değil aynı zamanda halka da yapılmış bir saldırıdır. Dolayısıyla özgürlüğü destekleyen herkes tarafından en sert dille kınanmalıdır. Devletin bu olayın faillerini kısa zamanda yakalayıp kamuoyunu aydınlatması gerekir.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan 05.Ocak 2008"de Diyarbakır'da yetkililerden bilgi aldıktan sonra saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiği türden olduğunu belirtti. Başbakan'ın sözleri tam olarak, "Bu bölücü terör örgütünün eylem çeşitlerinden bir tanesidir" şeklinde.

 

Enis Berberoğlu bugünkü Hürriyet"teki yazısında bu konuyla ilgili diyor ki, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı"na onların Diyarbakır ziyaretinde şu soru yöneltildi; “Bombanın ardında komşu ülkenin (İran"ın) bulunduğu iddiası ortaya atıldı”. Gerçi askeri ve siyasi liderler böyle bir istihbaratı doğrulamadı, ama soru işareti akıllara takılmış oldu.

 

Gelin birlikte akıl yürütelim...

 

Bu işin arkasında İran"ın olması ancak iki yolla mümkün:

a) İran bir yandan Kandil"i bombalıyor, diğer yandan Diyarbakır"ı.

b) PKK"nin ABD destekli kolu PJAK, yani Washington bombadan sorumlu.

Türkiye"nin son dönemdeki en yakın iki müttefiki birden töhmet altında.  Eğer istihbarat doğru değilse... Ama burası çok önemli, doğru değilse...

 

O zaman üzerine bina edilecek her teori ancak PKK propagandasına hizmet ediyor.

 

Hepimizin bilinmesi gerekir ki,

Diyarbakır"daki olay bir terör saldırısıdır. Bu tip eylemlerin Kürt sorununa hiçbir olumlu katkı yapması mümkün değildir. Aynı zamanda bu eylem Diyarbakır insanına “Ben güçlüyüm, ben savaşırken sen normal hayatına devam edemezsin. Eğer benim yanımda olmazsan, benimle beraber mücadele etmezsen seni de yok ederim” mesajını vermektedir. Binaenaleyh bu yolla ve bu tip eylemlerle hiçbir yere varılamayacağı açıktır.

 

Anarşi ve şiddetin dini, dili, ırkı yoktur. Nereden ve ne amaçla yapılırsa yapılsın kınıyorum.

 

Evlatlarımızın, gencecik çocukların hayatına kastederek hiçbir şey elde etmek mümkün değildir. Bu eylem insanlığa hiçbir zaman için yakışmaz. Yıllardır süregelen çatışmalarda nasıl ki her zaman en fazla zararı sivil halk görmüş ise bu saldırının da mağduru yine sivil halk olmuştur.

 

Terörizme gelince,

 

Terörizm, tarihin en eski zamanlarından beri toplumları ve ülkeleri tehdit etmiş ve çağımızda da tehdit etmeye devam emektedir. Dolayısıyla terör, aynı zamanda demokratik sistemler ve demokratik örgütler açısından da önemli bir tehdit unsurudur. Halka, Devlete, demokratik sisteme veya demokratik örgütlere karşı bir meydan okuma olan terör, başta yaşama hakkı olmak üzere, temel insan hak ve özgürlüklerini ortadan kaldıran tehdit ve şiddet unsurlarını barındırır.

 

Terörizm, günümüzde bir tehdit olmaktan çıkmış ve tüm dünyayı derinden etkileyen bir tehlike haline gelmiştir.

 

Binaenaleyh Terörle mücadelenin hiçbir safhası kolay değildir. Bu yüzden terörle mücadele, önemli ölçütte sabır, bir o kadar akıl, plan ve programla yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu bağlamda Erdoğan Hükümetinin ve tüm sivil kesimlerin Kürt sorununun çözümünde acilen inisiyatif alarak sivil ve siyasi çözüm geliştirmesi gerekmektedir.

 

Diyarbakır"da patlayan bombalar, aslında kerametleri kendilerinde saklı, başarısızlara alkış vuran yalakalardan başka, herkesin canını acıtır... "Halkın, 'biz ve onlar' diye bölünmesi, halkın 'etnik' temelde bölünmesi, 'mezhep' diye 'cemaat' diye bölünmesi siyaset değil, çıkmaz sokaklara girmektir.

 

Diyarbakır"a ve Diyarbakırlılara geçmişler olsun.  Ayrıca bu olayda hayatını kaybedenlere Allah"tan rahmet,  yakınlarına ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

Bu yazı toplam 8684 defa okunmuştur
Suya yazılmış yazılar
 // Kani Devran
Hocam bakınız aynı konuda Kürt politıkacı Yaşar Kaya nediyor. "Türkiye bölge çapındaki Kürt düşmanlığından vazgeçmelidir, bunun Türkiyeye kazandıracağı bir şey yok, ama sonsuz zararları var. Kürtsüz rüyalar görmek dönemi çoktan geçti. Ordu da dahil herkes kendini Kürtlere kavgasız-dövüşsüz yaşamaya alıştırmalıdır. Kemalizmin örülen seksen yıllık duvarı yıkıldı. Kürtler bu duvarı yıkmak için seksen yıl boyunca mücadele verdiler. Kanlı bir tarihi geride bıraktılar. Eski inkar ve idam ipine razı olmayan Kürt çocukları dağlara çıktılar. Acaba devlet bundan ders aldı mı? Kürt düşmanlığının geleceği suya yazılmış yazılar gibi hükümsüzdür artık"....
16 Ocak 2008 Çarşamba 15:52
OKUMAK
 // HOCA
sevgili Hocam, sizin yorumlarınızı perspektiflerini
olaylara yaklaşma tarzınızı çok insan tarafında beyenilmektedir.yani şu Diyarbakır olayın farklı okuman gerektiğini düşünüyoruz....
16 Ocak 2008 Çarşamba 09:40
Bomba siyasi fay hattını da kaydırdı
 // Hasan Temiz
Hocam saygı ile elerinizden öperim. Yorumunuz çok doğru. Bombalı saldırıdan sonra Diyarbakır'a yeni bir gözle bakmak gerekiyor.Bomba siyasi fay hattını da kaydırdı. Taziyeye gelen DTP'lilere “Ne işiniz var burada” diyen halkın tepkisi, bölgenin siyasi fay hattının etkilendiğini gösteriyor....
11 Ocak 2008 Cuma 09:29