Necip Çapraz

'Taraf'tan taraf

17 Kasım 2007 Cumartesi

Yaygın medya kuruluşları arasına Taraf Gazetesi yeşil logosuyla ve “Düşünmek taraf olmaktır” sloganıyla yayın hayatına başladı.

 

Merkezi için, İstanbul"un Anadolu yakasını seçen tek basın kuruluşu olan Taraf"ın yöneticilerinden Ahmet Atlan, “Gazetecilik artık göstermekten ziyade saklıyor! Diğer gazeteler çok zorlanacak çünkü medyanın sakladığı her şey Taraf gazetesinde olacak, biz bu gazeteyi bunun için çıkartıyoruz..."diyor.

 

Ahmet Altan ve Alev Er'in yönetiminde hazırlanan Taraf"ta Etyen Mahçupyan, Neşe Düzel, Alper Görmüş, Ümit Kıvanç, Rengin Soysal, Metin Soysal, Oylum Özdemir, Süleyman Yaşar, Amberina Zaman gibi isimler de yer alıyor.

 

90 kişilik kadro ile 'İkinci Cumhuriyetçilerin gazetesi' olarak lanse edilen "Taraf" gazetesi, 1 YTL satış fiyatıyla yayın hayatına başladı.

 

Gazeteci -Yazar Ahmet Altan ile birlikte gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapacak olan gazeteci Alev Er,  yaptığı açıklamada, "Düzgün, dürüst ve herkesin okuyabileceği" bir gazete yapmak için yola çıktıklarını vurgulayarak, amaçlarının toplumun tüm kesimlerine hitap eden bir gazete yaratmak olduğunu ifade ediyor.

 

Okuyucu ile buluşmasında ilk manşetini "Dağlıca Baskını" olarak belirleyen Taraf, ikinci sayısında ise “PKK"ya Kürt sözü” manşetiyle ülke gündemine ışık tuttu. Asıl konuşulması gereken konuları gündeme taşıdı Taraf"ı “taraf”sızlık ilkesine, objektif habercilik tadında bir gazete olarak gördüm. Birilerinin diliyle değil sadece gazetecilik dili ve ruhunu gördüm ilk iki sayısını.

 

Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar da, daha önce yaptığı açıklamalarda, Taraf'ın medyada demokrasiden yana tavır alınmadığı bir dönemde; "demokrasinden taraf" olacağını söylemiş ve "Bu gazetede demokrasiye inanmayan kimse yazmayacak" diye konuşmuştu. Demokrasiye en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde barışa ve kardeşliğe katkı sunmasını umut ediyorum.

Bir ulusal günlük gazete için "çok pahalı" eleştirilerine maruz kalan Taraf'ın 1 YTL'den satışa çıkması, gazete yönetimi tarafından "bağımsızlığın ve ilana bağlı olmamanın" gereği olarak açıklanıyor. Ayrıca
ilk günkü (çarşamba) net satışın 41 bin olduğunu açıkladı...

Son olarak bu gazetenin ilk iki sayısına bakıldığında; diğer gazetelerle aynı olduğunu söyleyemem.

 

Farklı olduğunu haberlerini, köşe yazarlarını okuyunca hemen anlıyorsunuz.

 

Her şeye önyargılarımızla yaklaştığımız bir süreçte, önyargılarımızın yersiz olduğunu şiddetin değil, barışın dili açıkça görülmektedir. Yazan şahısların daha önceki duruşları “taraf” için bir referanstır aslında. Farklı görüşlerinden ve duruşlarından yola çıkıp, yapılacak yersiz eleştiriler gecikmeyecek mutlaka.

 

Türkiye"nin tüm renkleri ve kokularını okuma ve tanıma şansı vermesini diliyorum.

 

Ben artık “Taraf”tan tarafım…

Hoş geldin “TARAF”

Bu yazı toplam 9367 defa okunmuştur
bravo
 // tugi
valla taraf çok tarafsız nerdeyse devletin dibine bi dinamit koymadıkları kaldı valla bravo taraf durma sen bu yolda devam et kepenkleri kapat,yollara barikat aç kalsın bu millet hatta kürtlwerle alışveriş bile yasaklat...
19 Kasım 2008 Çarşamba 12:46
TARAF'A SAHİP ÇIK..
 // SOSY
TARAF'A SAHİP ÇIKMAK GEREKTİĞİ İNANCINDAYIM. O SADECE TÜRKLERİN, KÜRTLERİN VEYA ÇERKEZLERİN DEĞİL, SADECE MÜSLÜMAN VEYA YAHUDİLERİN DEĞİL, SADECE BEYAZLAR VEYA SİYAHLARIN DEĞİL, AÇLARIN VEYA TOKLARIN DEĞİL HERKESİN GAZETESİ OLACAK. TARAF'A TARAF OLAN GAZETECİLERİN DEMOKRASİ VE HUKUK ÖTESİNDE, HERŞEYDEN ÖNCE "İNSAN"A OLAN SAYGILARI ÇOK GÖRDÜK...GERÇEK, "TARAF"SIZ, GAZETECİLİK NASILMIŞ HERKESE GÖSTERECEKLERDİR. FİYATININ 1 YTL OLMASI BİR İŞSİZ OLARAK PAHALI BULMAMAKTAYIM, ÇÜNKÜ DOĞRU TARAFSIZ, BAĞIMSIZ HABERE ULAŞMAK, ONU YAPMAK DA KOLAY DEĞİL. TÜRKİYEDEKİ "DOĞAN AJANS" ÇATISI ALTINDA OLSAYDI VEYA YEŞİL SERMAYE ÇATISI ALTINDA OLSAYDI BU PARAYLA 4 HATTA 5 GAZETE DE ALINABİLİR. TARAF KÜRTLERİN GÜNDEMİ, DİNCİLERİN VAKİT'İ, ATATÜRKÇÜLERİN CUMHURİYET'İNDEN ÇOK FARKLI BİR HABERCİLİKLE SAHİPLENMEYİ BEKLİYOR....
17 Kasım 2007 Cumartesi 12:16
taraf
 // dino
ahmet altan alev er etyen mahçupyan neşe düzel alper görmüş gibi gerçekten yazarlını en iyi şekilde yapıyoralar bende başarları taraf türkiyede gerçek gazetedir...
17 Kasım 2007 Cumartesi 10:28