Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Siz de özgür müsünüz?

31 Temmuz 2010 Cumartesi 00:59

TMK Mağduru çocuklar serbest bırakıldı.

Hakkari, Van ve Şırnak gibi illerde gözaltına alınıp tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçen yasa ile serbest bırakılan çocuklardan bazıları ile görüşme şansım oldu.

Evden ve sokaktan alınıp hapishane köşelerine atılmışlar.

Suçları taş atmak.

Bazıları işkence görmüş… Genelde hepsi hakaretlere ve psikolojik baskıya maruz kalmış.

Vücutlarında sigara söndürülenlerden tutun en ağır hakaretlere maruz kalanına hepsi de özgürlüklerine kavuşmuş olmaktan gayet memnun.

Çoğu eğitiminden oldu bu çocukların. Sınıfta bırakılıp bırakılmadıklarını bile bilmiyorlar daha. Aralarında YGS ve LYS’ye hapiste girmek zorunda kalanlar olmuş.

3-4 yıldır siyasi eğitim görmüş gibiler.

Bu ülke bunu hep yapıyor.

Çocuk yaşta sokaktan toplar cezaevlerinde militan yetiştirir, sonra da dağa çıkışı önleyemediğinden yakınıp durur.

Bu yaşananlar defalarca tekrarlandı.

Yaptığım araştırmaya göre son birkaç gün içerisinde sadece Yüksekova ilçesinden 10 kişi PKK saflarına katılmış.

Bu rakam Hakkari geneli ve bölgenin genelinden gidenlerle toplandığında ortaya daha büyük bir tablo çıkabiliyor.

Ölüme ya da öldürmeye giden bu gençleri durdurmak gözaltında işkencelerle, sokak ortalarında linç etmelerle veya psikolojik baskı kurmalarla sağlanmaz.

Daha geçen gün Yüksekova’da gözaltına alınan bir çocuğu darp edenler o çocuğu o yöntemle mi taş atmaktan vazgeçireceklerini sanıyorlar?

Biraz zor!

Yoksa amaçları cezaevlerinde boşalan yerleri ısrarla doldurmak mı?

Hapisten çıkan çocuklar için, ‘Tüh be, yakalamak için gece yarısı canımızı ortaya koyup evini basıp aldık ama serbest kaldı pis terörist” diyen polisler varmış.

Bu çocukların serbest bırakılmalarına üzülenlere sesleniyorum:

Evet, gece yarıları evlerini darmadağın edip uykuda yakaladığınız, sokak ortasında yüzüne ağzınızdaki pis tükürükleri fırlattığınız, dövdüğünüz ‘teröristler’ artık özgür.

Onlar özgür ama acaba o çocukların yaşadığı topraklarda görev yapan ve görevi o insanların güvenliğini sağlamak olan siz kendinizi özgür hissedebiliyor musunuz?

Özgür müsünüz?

Bakın o yaka paça içeri tıktığınız çocuklar geri geldi, onları rehabilite etmek için bir planınız var mı?

Hadi taş atıp suç işlediler dedik, onlar için taş atmasınlar diye ‘şiddet’ dışında hazırladığınız bir projeniz var mı?

Bu yazı toplam 21419 defa okunmuştur
gençlerimiz geleceğimiz
 // berivan tutsak hakkari
yazarım o kadar içten yazmış ki adeta içimde olanları dökmüş kalemine.geleceğimiz lan çocuklarımıza bunları yapılan vicdanen rahat mı acaba o çocuklara küfrederken ne geçiyodur icinden acaba sigara sündürken henüz büyümemiş bedeninde ne geçti acaba içinden. vatanı urtarmaya,bu kanı durdura bildi mi acaba o çocuk canı yanarken o rahatça uyuddu mu......
01 Ağustos 2010 Pazar 19:03
biraz açılalım
 // gerek yok isme cisme
sayın yazar, hapise giren gençlerle görüştüğünüzü yazmışsınız bir kısmıyla ve olayla ilgilisiniz sanırım, mümkünse kaç çocuk, yaşları kaç, ailelerin eğitim durumları, kimlikteki yaşları ile gerçek yaşları arasında fark olanlar kaç kişi, ailelerin siyasete bakış açısı gibi açılımları da eklerseniz ajitasyon yapmaktan çok, kesin verilerle hareket edersek bazı sosyolojik açılımları yapabiliriz sanırım. yoksa suçlarken şunu da düşünmeliyiz nedne çocuklar taş atarken babaları kahve köşelerinde, anneleri nerede, o çocuklar aynı mahallede mi oturuyor, nasıl bir araya geldiler.

bence çocuklar açısından yaklaşınca, çocuklarını siyasi amellere kurban veren ..anne ve babalardan bahseden bir yazı yazabilirim bu konuyla ilgili değil mi...
01 Ağustos 2010 Pazar 01:27
biraz kendinizin dışına çıkın
 // kaf dağında yaşayanlar
arkadaş niye illlada at gözlüğü ile bakıyorsunuz. hayata. sanki birileri bu ilde yada ilçelerinde gençler iç in bir proje düşündüğü zaman iyi mi karşılanıyor. hemen güya yurtsever olanlar tarafından düşman ediliyorlar. zengin ve bdp te söz sahibi olanlar ne fakirini ne yetimini düşünmüyor. acaba nereden bir vurgun vurabilirim hesabı içindeler. çok acı çekiyorum. yeter artık sizde bilin. gelin parti de söz sahibi olanların halkla ne kadar yakın olduklarını ne kadar halkın fakirini fukarasını düşündüğünü. ve protesto ve mitinglerde çocuklarını nasılda koruyup kolladıklarını evde oturduklarını sadece gariban cahil çocuklarımız alınıp götürülüyor. bir parti yetkilisinin bir çocuğu dışaarı çıktımı tutuklandımı hiç inceledinizmi....
31 Temmuz 2010 Cumartesi 14:55