Ümit Yazıcıoğlu

Siyasi açılım şart

04 Mart 2008 Salı

Şimdiye kadar Kürt sorunu konusunda ülkede hep iki söylem dillendiriliyordu. Biricisi, "Kürtler adına ifade edilen taleplerin dikkate alınıp hayata geçirilmesinin demokrasinin gereği olduğu ve şiddetin durmasının bu yönde alınacak mesafeye bağlı olduğunu dillendiren haklı söylem."  

Diğeriyse, "Kürt sorunu´nun  Türkiye'yi zayıflatmak için icat edilmiş bir konu olduğunu, demokratikleşme adına söylenen ve yapılacak her şeyin 'taviz' olacağını iddia eden sertlik yanlısı ulusalcı söylem."

Bu sertlik yanlısı ulusalcı söylemin sahipleri Irak Kürdistanı'na 21 Şubat 2008 tarihinden itibaren takriben sekiz gün devam eden bir operasyonun yapılmasını sağladılar. Genelkurmay, harekatın hedefine ulaştığını ve birliklerin Türkiye'deki üslerine 29.2.2008 tarihinde geri döndüğünü belirtti. Ayrıca "harekâtın başlangıç ve bitiş zamanının tamamen askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre belirlendiğini, vurguladı." Evet geri dönüş alınmış olan doğru bir karardır, çünkü Kürt sorununun askeri harekâtlarla çözülemeyeceği bilinen bir realitedir.  

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Büyükanıt cumartesi günü Milliyet gazetesine verdiği ilk demeçte, zamanlama konusunda "çekil diye, ne siyasi kanat ne de yabancılardan bir ima geldi. Erken çekildi diyorlarsa, gitsinler orada bir 24 saat kalsınlar" belirlemesinde bulundu. Bu belirleme siyasi olarak tercüme edildiğinde geleneksel askeri operasyonlar ile bu bölgede bundan sonra başarının mümkün  olmadığını. Kürt sorununun çözümü için Siyasi acılımların yapılmasının zaruri olduğunu göstermektedir.

Clausewitz'e göre zaten her askeri harekâtın siyasi bir hedefi vardır. Dolayısıyla bunun farkında olan Erdoğan da 2 Mart 2008 tarihinde  Ankara'da yaptığı bir konuşmada "Tabii ki bunun sadece askeri boyutu yok. Sosyo-ekonomik boyutu var, psikolojik boyutu var, kültürel boyutu var. Bütün yapılması gerekenlerin hepsini yapacağız." açıklamasında bulunmak zaruriyetinde kaldı.

Dolayısıyla Mahir Kaynak Star´daki yazısında bu konuya deginerek, askeri harekata ve geri çekilme kararına değiniyor. Diyorki; "Bu güçlerin amacı askerlerimizin Kuzey Irak'taki Kürtlerle çatışması, bu çatışmanın ülkemize yayılması ve olaylar kontrolden çıkarsa uluslararası güçlerin müdahalesini sağlamaktı. TSK ile kıyaslanamayacak kadar küçük olan Peşmerge gücünün karşı koyabileceğinin söylenmesi ve bu amaçla askerlerimizin karşısına çıkarılması, sonucu ağır bir yenilgi de olsa, çatışma yaşanması sonucunu doğuracaktı. Askerlerimiz bu provokasyona karşı doğru bir duruş sergilediler ve geri çekildiler." Bu görüşün haklılık yanı var.

Ama, insan ister istemez irdelemek mecburiyetinde kalıyor. Acaba ABD'ye bile meydan okuyarak, hiç kimseyi dinlemeden yola devam eden, 1 yıl savaşmayı bile göze alan, sınırda tampon bölge oluşturarak, Kerkük koridorunu çizmek isteyen ve hatta Kerkük / Musul misaki milli sınırlarımıza dahildir diyen, Başkan Barzani'yi yargılayan bir atmosfer oluşturup herkesi soluklandıran yaklaşım  çökmemişmidir? sorusunu Mahir Hoca'ya sormak gerekir diye düşünüyorum.

Diğer yandan belirtmek gerekir ki, bu kadar gergin bir ortamda, ani kararlarla geri çekilmek, birdenbire geri dönmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Dolayısıyla bilakis Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan sonra yani 3 Mart 2008 tarihindede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, ülkede kamuoyunun şüphelerini gidermeye dönük şaşırtıcı cümleler kullandı. "ABD istediği için harekatın sonlandırıldığı" yolundaki iddialara tepki gösteren Büyükanıt, "Bu, yalnızca TSK'ya değil Türkiye Cumhuriyeti'ne de yapılan çok seviyesiz bir saldırıdır. Askerimizin döktüğü kana saygısızlıktır" diye konuştu. Ne ABD'den ne içeriden "harekatı sonlandır" diye imada bulunan bile olmadığını, siyasi söylemler olduğunu ancak bunların kendilerine hiç tesir etmediğini vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, bunun aksinin kanıtlanması halinde üzerindeki üniformayı çıkaracağını söyledi. Bu sözlerden sonra ona ulusalcı yazarlar tarafından söylenecek bir söz kalmıyor.

Ama emekli Tuğgeneral Nejat Eslen. Harekât ile Türkiye "sert güç" kullandı. Şimdi sıra "yumuşak güç" kullanımında, yani siyasi, kültürel, ekonomik adımlarda olmalı, dedi.  

Öyleyse:

"Peki şimdi Kürt sorununun çözümü için  neler yapılmalıdır?" Sorusuna cevap vermeye çalışayım. 

1- Türkiye'nin siyasetçilerinin ve devletadamlarının  ellerini taşın altına sokup risk almasının zamanı geldi, kanaatindeyim. Siyasiler  ve Erdoğan Hükümeti, acilen  Kürt sorununun  üzerine yoğunlaşmalıdır.

2- İlk etapta şiddetin durması için, genel bir af çıkarılmalı. Bu Affın bir yönü hukuki , diğer yönü ise  siyasi olmalıdır.

3- Kürtlere anayasal güvence verilmeli. Yeni anayasa yapılmalı, Kürt dili yayın alanında tümüyle serbest bırakılmalı, Kürtçe eğitim olmalı. Üniversitelerde Kurdoloji bölümleri acılmalıdır.

4- Devlet idaresinin modernleştirilmesi, başkanlık sistemine en kısa süre içerisinde geçiş yapılarak, büyük şehir belediye başkanlıkları birleştirilerek, Bölge belediye başkanlıklarının yine en kısa süre içerisinde yerel yönetimler yasasında yapılacak değişiklikler sonucu kurulması zaruridir kanaatindeyim.

Yeter ki atacağınız adımlar  huzur getirsin, barış getirsin, olumlu gelişmelere yol açsın.

Bu yazı toplam 7833 defa okunmuştur
Misakı Millinin içerdiği maddeler şunlardır:
 // Hasan Ali Yücedağ
1-Osmanlı Devletinin yalnız Arap çoğunluğuna sahip topraklardan 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinin imzalanması sırasında düşman kuvvetlerin işgali altında kalan bölgelerin geleceği halkın özgürce vereceği oylarla kararlaştırılmalıdır. Aynı antlaşma sırasında Türk askerinin kontrolü altında bulunan bölgeler ayrılmaz bir bütündür. ( Hatay ve Musul bu sınırlama içinde kalmaktadır.)

2- Halk oylaması ile anavatana katılan Kars, Ardahan ve Batum illerinde gerekirse yeniden bir halk oylaması yapılmasını ve sonucun herkes tarafından kabul edilmesini istiyoruz.

3-Batı Trakya’nın hukuki durumu özgürce yapılacak bir halk oylaması ile tespit edilmelidir.

4-Hilafet Merkezi ve Osmanlı İmparatorluğunun başşehri İstanbul ve Marmara Denizinin güvenliği esastır. Bu ilke esas alınmak suretiyle Boğazların ticari geçişlere açılabilmesi için diğer devletlerlerle birlikte alacağımız karara uymağa hazırız.

5-Yapılacak barışta azınlıkların hakları; komşu ülkelerde yaşayan Müslüman halklara da benzer hakların tanınması şartı ile teminat altına alınacaktır.

6-Ekonomik gelişmemize imkân sağlamak için her devlet gibi bizimde özgür ve bağımsız olmaya hakkımız var. Bu nedenle mali, ekonomik ve hukuksal kısıtlamalara karşıyız. Ancak ekonomik gelişmelerimiz için her ülke ile görüşmeye hazırız....
09 Mart 2008 Pazar 22:12
"Harekat siyasi çözümün bir parçası"
 // Cemal Şahin
CHP lideri Deniz Baykal, ABD'li askeri yetkililerden gelen ''PKK'yla müzakere'' açıklamalarının Türkiye'ye yönelik büyük bir senaryonun parçası olduğunu belirtti ve ''Askeri harekat siyasi çözümün bir parçası olarak öngörülmüştür'' dedi....
07 Mart 2008 Cuma 12:33
Manzara çok açık
 // Sebahattin Sarıkaya
Değerli Hocam, bazı köşe yazarlarınında belirtiği ğibi, CHP ve MHP asker tarafından açıkça 'muhtıra' yemiş iki parti konumuna düşümüş bulunuyorlar. O MHP ki, siyasi ideolojisi askerle hiçbir şekilde ters düşmeye elverişli değil. Ama kaderin garip tecellisine bakın: 12 Eylül'de MHP'nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş "Bizim fikirlerimiz iktidarda, biz hapishanelerdeyiz" demişti. Şimdi de aynı parti askerler tarafından 'muhtıra' yemektedir, hem de CHP ile aynı safa düşerek....
07 Mart 2008 Cuma 12:09