İrfan Sarı

Paşanın sabrı taştı

27 Ocak 2010 Çarşamba 15:42

En sonunda Genelkurmay'ın canına tak etti ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ yumruğunu masaya vurdu. “Bizim de bir sabrımız var” dedi.

İlave etti “darbe yok”

Bu ordu darbe mi yapmış tarihinde.

Balyozdan çekice kadar plan mı yapmış.

Yapmış mı da biz mi duymadık. Alla alla diyesi tutuyor insanın…

Hakikaten sabrı taşmış bu Genelkurmay'a sormak lazım.

Sizin sabrınız taşıyorsa bu halkın sabrı taşamaz mı?

Asimetrik psikolojik hareket, içeriden bilgi sızıyor deyip savunmanın mantığına gizlenmek eskidi. Artık ülke küçük harflerle konuşuyor. Siz hala çocuk patiği büyüklüğünde harflerle devam ediyorsunuz yola. Her cümleniz içinde korku mesajı, tehdit havası veriyor dışarı, her kelimeniz aba altına saklanmış asa görünümünde.

Bu halkın da sabrı var haberiniz olsun.

Toprak kazılıp içinden çıkan mühimmat içinde “envanterimizde yok” denmişti. Bu silahlar, bu mühimmat gök tanrıları tarafından yerkabuğunun altına gizlenmedi.

Ordusunun silahları kendi toprağında çıkan halkın sabrı da taşar bir gün. Sabır taşması bir kurum için varsa bir halk içinde düşünülmelidir.

Seksen yedi yıllık ülke tarihi darbelerle doludur. Her darbe ülkenin ömrünü yedi bitirdi. Binlerce, yüz binlerce genç cezaevlerine sokuldu. İşkencelerden geçirildi. Sakat bırakıldı. Filistin askılarında, hücrelerde, rutubetli cezaevlerinde çürütüldü.

Neredeyse Cumhuriyet tarihi askerin vesayeti, hükmü, yöntemiyle geçmiş. Başbakanlar darağaçlarına geçirilmiş. Buna rağmen sabır hududumuz demek anlaşılır bir durum değil.

Çocuklarını en verimli çağında asker olsun diye güle oynaya yollayan bir halkın karşısına geçip kaş çatmak, masaya el vurmak nasıl tanımlanır. Varsa bir sabır taşması o da bu halkın hakkıdır. Sabrını muhafaza eden, bağrına taş basıp susan, sinesine çeken bu halka ancak minnet duyulur.

Yumruk sıkılmaz bu halka karşı.

Gizli gizli balyozlar gün yüzüne çıkınca, kozmik taramalar gerçekleşince birden bire asabileşmek doğru tutum olarak algı hanesine kaydedilemez.

12 Eylülün buharı hala tütüyor. Gökyüzü toprağa dökülen kanların rengindedir henüz. Daha yaralarını sarmadı. Binlerce yurttaş hala öz yurduna gelemiyor. Hala annesinin babasının hasreti yüreğinde kangrene dönüşen insanlarımızın burukluğu var.

Cunta anayasası canlı vesikadır.

Huzura hasret bir ülke ve ülkenin vatandaşı bunu hak etmiyor.

Baş belası işsizlik kir gibi yapışmışken yurttaşın yakasına, barışa ve demokrasiye susamışken yığınlar bunu reva görmek uymuyor yaşamanın üslubuna.

Eğriye eğri, doğruya doğru; Bu halkı dövecek gibi durmak yakışmıyor.

Gerçi dövülmekte çok yabancı olunan bir durum değil. Dövüldü, sövüldü, tek sıraya sokuldu… Biliniyor.

Onun için Halkın canına tak etti. Demokrasi, barış diyor.

Öyle yüksek frekanslı konuşmakla hizaya geçme zamanı geride kaldı. Ses tonuna yüklenilen fil ağırlığı korkusu ezmiyor artık.

Sabırmetreleyin, ölçün, biçin göreceksiniz siz bu halkın ordususunuz; halk sizin ordunuz değil.

El konulacaksa vicdana ondan sonra konulur.

Bu yazı toplam 4961 defa okunmuştur
ordu asla inançsız değildir,tarikatlara karşıdır.
 // vatan
gazetelerde çıkan taraflı yayınlara göre orduyu karalamak,Allahsız,inançsız göstermek abd nin ılımlı islam cumhuriyeti projelerindendir.kimse ordu dan Allah dediği için atılmaz.tarikat ilişkileri tespit edilenler atılır.bugün emniyet teşkilatı başta olmak üzere bütün kurumlar tarikatlar tarafından işgal edilmiştir.sizler de fetoyu yakınen tanıyorsunuz zaten.bırakalım asgeriyeyi de mi, bunlar ele geçirsin?adam hacca bile gidemiyor. son kalan iki kurum yargı ve asgeriye zaten.onlarla da nasıl savaştıklarını hep beraber görüyoruz.halkın orduya güvenini sarsmak,dinsiz,imansız gibi göstermek sürekli oynadıkları oyunlardır.bu ülkenin en sağlam kurumu asgeriyedir.eğer amaçlarına ulaşırlarsa vay bu ülkenin haline,o zaman bu günleri mumla ararız.....
29 Ocak 2010 Cuma 01:01
kimi kandırıyorsun komutan?
 // nubixar ronahi
sayın yazara tamamen katılıyorum. ispatlanmış ıslak imzalı planlar, envanteri tesbit edilmiş silahları daha ne kadar savunacaksınız? allah allah diyen ordudan allah dediği için atılan binlerce insan var. kimi kandırıyorsunuz? ordunun kaynağı millettir birgün gelir millet ordusunu da hizaya getirir. yeter artık. asıl halkın sabrı taştı mı komutan bizi görsün.....
28 Ocak 2010 Perşembe 16:16
ne ???????
 // ilker ağaoğlu
bu ne bicim bir diktatörlük eline lav silahı almış bu bir boru diyor boş bi işeyaramıyor diyorsun sayın paşam belgeler kuru ıslak imzalarlan siz onada bir kağıt parcası dedeniz ben bir şehit ailesindenim ama gercekten yazıklar olsun bu yönetime ve artık güvenmiyorumdaaa bu orduyaa 12 lülü araştırıyorum kürdü türkü bütün halklara sesleniyorum vatan hepimizin hepimiz kardeşizzz kabadayılar hak etmedikleri yerlerdedirler...
28 Ocak 2010 Perşembe 14:06