Necip Çapraz

Okullardaki Şiddet

2007-03-09 22:16:03

Son yıllarda gerek Amerika’nın vurdulu-kırdılı filmleri gerekse Türkiye’deki dizi filmlerinin genelinde şiddet içerikli sahnelerin olması toplumda şiddet unsurunun ön plana çıkmasına sebep oluyor. Özellikle çocukların ve gençlerin filmlerden çok etkilendiğini bir çok uzmandan duymuşsunuzdur.

İşin ruhsal boyutunu bir uzamandan öğrenmek gerekir ama işin fiziki şiddet boyutunu bir gazeteci olarak gözlerime dayanarak söylemem gerekirse işin vahim bir noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Bana kalırsa bu konu çok da iç açıcı değil. Bir an önce yetkililerin ve velilerin işbirliği ile bu “okullardaki şiddet” sorununun mercek altına alınması için durum tespiti ve sorunları çözme adına çalışmalara başlaması gerekmektedir.

Filmlerin etkileri ve filmlerdeki vuran, öldüren tiplere benzemek ve onlar gibi giyinmek neredeyse moda oldu. Jilet gibi takım elbise, jöleli saçlar ve kurulan çeteler işin ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. Bu işin haraç boyutuna gelmesi ise hassas olan ilde mevcut sorunlara yeni sorun eklemekten başka bir işe yaramıyor.

Polat, Memati, Kosovalı, Esmer ve benzeri film kahramanlarından tutun da Rambo, Bruce Lee tiplemelerine kadar ne arasanız var.

Olaylara bir veli ve bir yetişkin olarak baktığımız zaman Hakkari’de yaşanan şiddet ortamında daha kolay yer bulduğunu görmek mümkündür. Neredeyse bir aileden onlarca gencin bir okulda olması, bir aşiretten yüzlerce gencin olması çete kurmak için yeterli oluyor. Bir de nereden buldukları belli olmayan ateşli ve kesici aletlerin bulunması da işi kolaylaştırıyor.

İlde yaşanan aşiretsel ve ailesel boyutlardaki kavgaların bir çoğu bu nedenlerle büyümekte ve toplumda rahatsızlıklara yol açmaktadır. Eğitimciler de okullarının fiziksel ve diğer sıkıntıların içinde boğulurken işin bu boyutuna çokta zaman ayırtamıyorlar.

Bu sebepler ortadayken okul -veli- öğretmen ve öğrenci iletişiminin daha da sıklıkla oluşması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Bu sorunlar tüm Türkiye’nin sorunları denilebilir. Ama herkes kapısının önünü temizlemeli bence.

Bir de yaşanan kavgalar iki aile arasında yaşansa bile ailelerin nerdeyse yüzlerce hatta binlerce kişiden oluşması bazen ciddi kavgaların yaşanmasına neden oluyor. Bu da ister istemez okulların, sokakların güvenli ve huzurlu olmamasına neden oluyor.

Bizler her gün yaşadığımız sokakların, mahallelerin güvenli olması için bir şeyler yapmalıyız. Sokaklarda bu tür kavgalara denk geldiğimizde dayak yiyoruz, seken taşlardan ve mermilerden nasibimizi alıyoruz.

Özellikle ilde ve ilçe merkezlerinde bu tür yaklaşımların, çeteleşmelerin duyum alınır alınmaz önlenmesi için gerekli duyarlılıklar gösterilmelidir. Bu nedenle il ve ilçelerde bu tür yanlış yapılanmaların önlenmesi için birer komisyon kurulmalı ve olayları önlemek için çeşitli tedbirler geliştirilmelidir. Velilerin çocuklarını takip etmesi varsa sorunlarını duyarlılıkla dinlemesi onların şiddetten uzaklaşması için öğütler vermesi gerekmektedir.

Yüksekova’da yaşanan son olayda ise yine 10’dan fazla kişinin yaralanması ve ortalığın savaş alanına dönmesi de yine böyle bir gelişmenin sonucuydu.

Bu konularda gerekirse her okul bir veli toplantısı yapmalı ve il genelinde bir komisyonun kurulması gerekiyor.

Yarınlarımızın “kurtlar vadisine” dönmemesi için “kurtlar vadisini” imha edelim.

Bu yazı toplam 12489 defa okunmuştur
ÜZÜNTÜ VE ELEŞTİRİ
 // HAYYAM
Sayın Necip çapraz ve tüm y.ova haber çalışanları bugün sizin sayenizde yine yüksekovamızla ilgili çok acı bir haberle karşılaştık bunun için yani bizi habersiz bırakmadığınız için teşekkürler,yanlız şunu bilinki bu acı dolu cinayetten dolayı hepimiz suçluyuz cehalet almış başını gidiyor,okullarımız film yıldızlarıyla(rambo,polat,memati v.b)dolmuş hiçbir veli hiçbir aile bunu engellemeye çalışmıyor bunu engellemeye çalışan öğretmenleride aileler ve veliler tehdit ediyor böyle olunca kana susamış cahil ve aynı zamanda uyuşturucu tacirlerine gündoğuyor hangimiz uyuşturucu tacirlerini eleştirebiliyor cevap hiçbirimiz,hangimiz ağayı,belediye başkanını,milletveklini eleştirebiliyor cevap yine hiçbirimiz ama bir öğretmeni yada herhangi bir okumuşumuzu isteyen herkes eleştire biliyor çünkü onun silahı kalemidir başka silahı yoktur.ne parası,ne aşireti nede slogan atan taraftarları böyle olunca herkes yani köylüde,şehirlide artık bu güç sahipleri gibi olmaya çalışıyor bu durumda da kaybeden bizler ve okumuşlar oluyor tabi unutmadan böyle durumlar yine ağalar ve cahil liderlere yarıyor yarın yada öbürgün bir ağa çıkar bunları barıştımaya çalışır ve kendine ayrı bir pay çıkarır.tüm yüksekovanın başı sağolsun.sevgi ve saygılar....
YAZIYI DEĞİŞME ZAMANI GELDİ
 // CİLO
SAYN ÇAPRAZ YAZNIZ GERTÇEKTEN MUHTEŞEM AMA BU GÜNKÜ OLAYA BİRAZ DEĞİNSEN EĞİTİMCİ KARDEŞİMİZİ YAZSAN YETER BU KİN KAN DAVALARI...
ELEŞTİRİ
 // HAYYAM
Sayın çapraz yüksekova habere yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür rderiz uzaktaki yüksekovalıları habersiz bırakmadığınız için minnettarız yalnız benim anlatacağım konu yazınızla ilgili değil farklı bir konu üzerinde durmanızı sağlayacak bir konu hakkında fikir beyan etmek istiyorum,sayın çapraz ve yüksekova haber çalışanları 17 ile yeni ünüversite kurulacak sorarım size bu 17 ilin hangisi her anlamda bizden daha iyi ve hangisi bizden her anlamda daha illeri bu dönemde bile mecliste iktidar partisinden 2 milletvekilimiz bulunuyor peki bu adamların orda ne işi var ve siz bu derdimizi ne zaman dile getireceksiniz bir basın yayın kuruluşu olarak ne zaman bu halkın taleplerini ankaraya taşıyabileceksiniz,sizde TRT gibi iktidar sözcülüğü yapmayın eleştirilecek birileri varsa eleştirin bu güzel il ve ilçeye hizmet gelmesi için uyuyan milletvekillerini uyandırın,bu adamlar birkaç ay sonra gelip bu halktan oy isteyecekler ama tabi hangi yüzle bunlar hiçmi utanmıyorlar ne yapmışlarda bizden tekrar oy isteyecekler lütfen sizde artık elinizi taşın altına koyun ve bu halk üzerinden politika yapmaya çalışan bu nankörleri bu sayfadan eleştirinki onlarda biraz olsun utansınlar,bu halk için bir tahtaya bir çivi çaksınlar.herkese sonsuz sevgi ve saygılar....