Bedri Çallı

OKS - ÖSS Üzerine

2007-06-17 01:06:44
Son yıllarda Özellikle OKS ve ÖSS sınav sonuçları sıralamasında Hakkari ismi son sıralarda olması adeta kronikleşti. Şeytanın bacağı ne zaman kırılacağı merak konusu.

Her yıl bu sonucun müsebbipleri aranır ve bulunmaz. Güya herkes üzerlerine düşenini yaptığını söylemeye çalışır. Aslında sorunun ortadan kalkmasının tek yolu, Hakkari il genelinde tüm kurum, kuruluş, eğitime ilgi duyan herkes ve velilerin bu sorunu tartışması ve alınacak olan sonuç bildirisinin uygulanmasıdır.

Bir kez 1. Eğitim şurası toplandı, yapılan eleştirilere olan tahammülsüzlük karşısındaki ürkekliğin izleri halen silinmedi. Bu nedenle ne halkla ve ne de gerçeklerle yüzleşmek istemiyorlar. Bu nedenle güç bizde dercesine sadece bildiklerini yapmaya çalışıyorlar. Tıpkı yıllarca yaptıkları gibi.

Geçen yıl sayın Vali ve daha sonra Milli Eğitim Müdürü değişti ve Hakkari yine sondan 1. olmuştu. O zamanlar yazdığım yazıda, bu sonucun önceki yönetime sayılması gerektiğini belirtmiştim.

Ancak 2007 yılı sonucunda olumlu yada olumsuz neticenin sayın valimize de not edilmesi gerektiğini belirtmiştim. Tabi bu arada Milli Eğitim Müdüründe bundan payı olmalıdır.

Ben geçmişe göre, eğitimde beklediğimden daha iyi bir sonucu göremediğimi belirtmek zorundayım. Sürekli yaptıklarını övmek ve sadece onları görmek, bir yerde kendisinden önceki idarecileri yetersiz görmek maalesef ve maalesef, kendi başarısızlıklarını kamufle çabası olarak gördüğümü belirtmek istiyorum. Gerçi bu alışkanlık Belediyemiz ve başka kurumlarda da kendisini göstermektedir.

Mevcut sorun karşısında okulların fiziki durumlarında ki gelişmeleri yetersiz gördüğümü ifade etmek istiyorum. Okullardaki genel olarak meydana gelen disiplinsizliklerin arttığını üzülerek gözlemlemekteyim.

Okullar açıldığında yada kapandığında ve yine aynı şekilde her bayram öncesi ve sonrası birer hafta derslerin boş geçmesi ve bir türlü bu alışkanlığın aşılmadığını gözlemledim.

Örneklerinin çoğaltılması mümkündür. Bundan önce rapor ve izinlerle öğretmenlerin bu gevşekliğe iştirak ettiğini açık bir şekilde izliyorduk. Bu yılda aynı senaryoları uygulamaya çalıştılar. Ancak sayın Vali ve Milli Eğitim müdürü’nün bu sorunu engelleme çabalarına şahit oldum ve etkisinin olduğunu söylemek istiyorum.

OKS sınavları birkaç gün önce yapıldı. Yarın ÖSS sınavları yapılacak bu durumda merakımı bağışlayın, açık bir şekilde soruyorum. Bu sınav sonuçlarının başarı veya başarısızlığının muhatabı kimdir. Bu konuda Sayın Valimiz ve Sayın Milli Eğitim Müdürümüze sormak istiyorum ve eğer mümkün ise yine aynı şekilde açık olarak cevap bekliyorum.

Sayın valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden eğitimdeki çıtanın yükseltildiğini bizzat defalarca doydum. Bu yıl iyi bir sonuç beklediklerini defalarca açıkladılar.

Eğitimde sonuç alınması konusunda zamana ihtiyaç doyulduğunu da defalarca dinledim. Bu gün aldıkları önlemler ve yaptıkları çalışmaların meyvesi en az dört yıl sonra alınacağını belirtiyorsunuz. O halde sizin uygulamalarınızın meyveleri dört yıl sonra alınacağına göre bu yıl OKS – ÖSS sınav sonuçlarındaki başarı yada başarısızlığın muhatabı Erdoğan GÜRBÜZ ve A. Hekim TURGUT diyebilir miyiz. Yada geçen yıldan bu yana yaptığınız çalışmaların yansıması mı olacak.

Sevgili okurlarım; emin olun eğer sınavdan önce bu konuda bir açıklama yapılmaz ise ve sınav sonucuna göre daha sonra açıklama yapılacak olsa bana inandırıcı gelmeyecektir, ya size.

Tüm başarısızlıkları asla Valiliğe yada Milli Eğitim Müdürlüğüne yükleme çabam yoktur. Ancak bu durum için tartışma zemini yaratılmaması konusunda eleştirimi tekrarlıyorum.

Tüm gençlerimize başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun. Aslında her kesin yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Ancak samimiyet şarttır. 16/06/2007 Bedri ÇALLI bedricalli@mynet.com bedricalli@hotmail.com
Bu yazı toplam 12193 defa okunmuştur
milli eğt müd.
 // determinant30
BEDRİ BEY SÖYLEDİKLERİNİZE CANI YÜREKTEN KATILIYORUM.ÖSS SONUNCUSU OLMAK ADETA HAKKARİ'NİN KADERİ OLDU . BİR TOPLANTIDA SAYIN ŞEVKİ BEY (HAKKARİ MİLLİ EĞT MÜD.) "EĞER HAKKARİ BENİM DÖNEMİMDE DE SONUNCU GELİRSE İSTİFA EDECEĞİM "DEDİ ŞİMDİ SAYIN MÜDÜRUMUZDEN BU ONURLU DAVRANIŞI YAPMASINI DİLİYORUZ ....
Eğitimin sorumlusu kim
 // Öğrenci Velisi
Sayın Bedri Çallı; siz galiba Hakkari'nin eğitim-öğretimdeki başarısızlığın nedenini bilmiyorsunuz. Çoğu yazılarınızda il milli eğitim müdürlüğünü sorumlu olduğunu ve hatta her yerde dile getirmektesiniz. Sayın Çallı, şuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığınca daha önce uygulanmakta olan rotasyon (zorunlu atama) kapsamı daraltılmış ve 2000 yılında sonra göreve başlayanlar tabi tutulmuştur. Bu ne demek yani kalkınmada öncelikli illere deneyimli öğretmen atamasının engellemesi anlamına gelmektedir. Bakanlıkça stajyer (yeni mezun) öğretmen ataması yapılmakta ve atananlarda gerçek ihtiyaca cevap vermemektedir. Hal böyle olunca derslerin boş geçmesine sebebiyet verilmektedir. Derslerin boş geçmemesi için ilin yaptığı tek çare iki yıllık mezunlarından görevlendirmeler yapılarak eğitim öğretim sürdürülmektedir. Bunun dışında başkada yapacağı bir çare varmıdır? Yapılan bu görevlendirmeler ile eğitim öğretimin kalitesini düşürmektedir. Valilik ve Milli eğitim müdürlüğü ihtiyaç taleplerini bakanlığa bildirmekte ve bakanlıkça sınırlı sayıda atama yapılmaktadır ve atanan öğretmenlerde çeşitli bananeler bularak ilimizden ayrılmaktadır. Kalanlarda öğretmenlik mesleğini öğreninceye kadar zorunla çalışmaları bitip ayrılmaktadır. Diğer illere baktığımız zaman o illerin milletvekilleri öğretmen veya hizmet taleplerini sürekli olarak mecliste ve bakanlıklar nezdinde dile getirmekte ve takipçileri olmaktadır. Buda o ile hizmet ve eğitim kalitesi gelmektedir. Şimdi soruyorum Sayın Çallı; öğretmen atamaları olsun diğer hizmetler olsun hangi Milletvekilimiz Mecliste veya Bakanlıklara talepleri olmuş ve takip edilmiştir. Hangi milletvekilimiz, iş adamımız, zenginimiz, sivil toplum örgütlerimizin Hakkari deki eğitime bir katkıları olmuştur veya Bakanlıklar nezdinde hizmet talepleri olmuştur. Bunun sorumlusu Devlet memuru olan Valimi, Milli Eğitim Müdürmü veya kurum müdürlerimi yoksa yukarıda saydığım kişiler mi? Eğitim öğretim her kesin işi olduğunu unutmamalıyız....
gerçekten çalıştınmı?
 // derya
velad dünyanın neresine gidersen git sınavsız bir egitim hiçbir şeye yaramaz bütün gelişmiş ülkelerde sınav sistemi vardır üstelik bizdekinden daha zordur össyi oksyi kaldıracagım diyen sadece adını degiştirir kaldıramaz çalışman yeterli degilse bu sistemin degil senin suçun yada sorun yeteneginin oldugu işi tercih etmemek ögrenci başarısının en önemli ayagı ailedir çocuga ders çalışacagı bir ortam saglanamıyorsa on kişi tv seyrederken çocuktan ders çalışması bekleniyorsa bu ortamda başarı lotoyu tutturmak gibi 15milyonda bir şansın var demektir...