Şeyhmus Diken

Neden Gittiler Ki!

22 Ekim 2011 Cumartesi 21:03

Dün uzaktan gelen dostlarımla şöyle bir eski şehir turu attık. Bir zamanlar Şex Seîd Efendi'nin ilk mahkemesinin yapıldığı sonrasında da Dîyarbekir'de ilk sessiz sinema filmlerinin gösteriminin yapıldığı Ermeni Protestan Kilisesine de gittik.

Kısa bir süre önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce eksik gedik ve yanlışları ile birlikte restorasyonu yapılmış Sur kaymakamlığınca SODES projeleri kapsamında el sanatları öğreten hocalar marifetiyle mahalle sakinlerinden genç kızlar için ipek puşi atölyesine dönüştürülmüştü.

Çan Kulesinin tepesindeki haç çıkarılmış ama kapıda kilise olduğuna dair tabela konulmuştu. Kurs hocalarıyla çok içten sohbet eder bilgi alırken bu eski şehrin en eski puşicisi rahmetli dostum ve birkaç yıl evvel vefat eden kadim şehrin en eski ipekli dokumacısı, puşici Lütfi Usta'yı hatırladım...

"1936'da babamın vefatı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalmış, okuyamamıştım. O nedenle ipek böcekçiliği ve işlemeciliği diye tabir ettiğimiz  'puşicilik' sanatını kendime iş edindim" diyor ve ipek böcekçiliğinin, ipekli dokumacılığın çok eski tarihlere dayandığını anlatıyordu Diyarbekir coğrafyası için.

"Zaman içinde kimi nedenlerle ipek böcekçiliğini ve puşiciliği yapanlar bu topraklardan göç ettiler. Bu göçün nedenini sormayın, kimseye faydası olmaz anlatmak da istemiyorum. Suriye'ye, İstanbul'a ve İskandinav ülkelerine gidip yerleştiler. Keşke gitmeselerdi. Gittiler ve sanat geriledi. Sanat şimdilerde artık yok olmakla yüz yüze. Diyarbakır'da mantin çarşaf üzerine sanat icra edenler daha çok Ermenilerdi. Puşiciler ise Ali Paşa ve Lalebey mahalleleri civarında oturan Süryanilerdi. Ben de Süryani'yim.

''Mardinkapı'daki Cumhuriyet ilkokulunda okudum. Anlatılır ki; Ermeni cemaatinden Hoca Hovsep'lerin evi imiş o okul. Çok zenginlermiş Hovsepgil. Ermeni lordu gibi derlerdi onlar için. Sonra o ev Cumhuriyet İlkokulu olmuş. Ben işte ilkokulu o okulda okudum. Sonra anlattığım nedenlerle okul hayatım bitti işte. Kendimi iş hayatında buldum. Bir daha da okul işi gündeme gelmedi.

''Puşiciler hafta boyunca durmadan çalışırlardı. Eskiden hem cuma, hem de pazar günleri resmi tatildi. Haftasonları haftalıklar alındı mı? Haftasonu keyfi başlardı. Genellikle Diyarbakır'ın Hewsel bahçelerinde sazlı, sözlü eğlencelere gidilirdi.

''Mahalli tabirle lakapları vardı puşicilerin... Mesela Karpuzgötgiller vardı. Hanna Sıçanyangiller vardı. Hanna Êro vardı. Frengul Ermuş, Mendilciyan Eren, Mug Uso vardı.

''Mug Ermenicede 'sıçan' demektir bilir misiniz?

'Ferrahyan Lütfü vardı, bunlar Palakların soyundandı. Hani Süryani yazar Naum Faik Palak var ya, işte onun kardeşioğlu. Tırpancıgiller vardı. Tırpancı Ermoş vardı. Onun on on beş jakar makinesi de vardı. Bir de Müslüman olan Uluğ'lardan Müftüzade Mantinci Hüseyin Efendi vardı.

''Göç ve gidiş yoğunlukla 1946'da başladı. Kamışlı'ya, Hasiçe'ye ve Halep'e, yani Suriye'nin şehirlerine. Ağırlıklı olarak kıyafet değişikliği etkili oldu bu göçte. Geleceğe dönük bir ümit de kalmamıştı zaten. İşsiz kalmıştık biz puşiciler. Doğdukları yerleri değil doydukları doyacakları yerleri tercih etmeye başladılar. Burada ata topraklarında kalsaydılar elbette tezgâhın mekiği durmazdı.

''Bırakıp gittiler işte. Bu gidişin teferruatına da çok girmemek lazım. Hepimizi yaralar, hırpalar, boş verin. Zaten gidişin felsefesini de ben bilmem, Gittiler İşte!

''Ne diyeyim ki! Zorla konuşmak durumunda kalıyorum. Bir hafta sonuydu unutmam mümkün değil. Tertemiz hafta sonu kıyafetlerimi giymiştim. Haftalığımı alıp tıraş da olmuştum. Evime doğru gidiyordum. Bu güzel görüntümü hazmedemeyen birileri 'Gâvur oğlu gâvura bak hele' dediler. Ben yuttum, hazmettim, kabullendim. Sesimi de çıkarmadım. Halen de burada Diyarbakır'dayım. Ama hazmedemeyenler de bırakıp gittiler işte, bu kadar ne yapalım.

''Kürtçede bir söz vardır, derler ki ; 'Bê xweda dibe. Bê xwedi nabe'. Yani tanrısız olunur, ama sahipsiz asla.  Ben 1936'da ölen babamın mezarını biliyorum ama 1915'te kaybolan dedemin mezarı nerde bilmiyorum, nerdedir, işte asıl budur insanı yaralayan."

''Bunları dedi kekê Lütfi ve birkaç yıl evvel bu darı dünyada evsiz barksız kimsesiz olarak öte yakaya göçtü. Eski Amida şehrinin Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesinin müştemilat bölümünde tek göz odasındaki birkaç parça kendi gibi yoksul 'malvarlığı' cemaatinden kalan diğer yoksullara paylaştırıldı. Lütfi Usta'nın naşı İstanbul'daki bacısının mezarının yanına defnedildi.

''Yaşarken gücü yetmemiş, ata dede yurdunu terk etmeye gönlü elvermemişti. Gidenlerin ardından gözyaşı dökerek 'Gittiler İşte' demişti ve eklemişti "gidişin nedenini ve felsefesini bana sormayın, anlatamam hepimizi yaralar."

Sonra o da gitmişti, öte yakaya. Gittiler İşte...

Bu yazı toplam 7098 defa okunmuştur
vatansevere
 // farqinli
Kürtlerin Ermenilerle sorunu yoktur. Kürtçenin Ermenistan da BÖLGESEL DİL olarak statüsü vardır. Anadilde eğitim ve Kürtçe öğreniminin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. TRT ALTI dan yıllar önce Ermenistan da YEZIDI TV açılmıştır. Hala da yayınını sürdürüyor.
Azerbaycan'a yerleşen Kürtlere gelince...Bunlar Ermenistan dan değil KIZIL KÜRDİSTAN'dan (Laçın, Kubadlı, Kelbecer gibi rayonlar) savaş nedeniyle Bakü, Sumgayıt gibi şehirlere yerleşen göçmenlerdir. Ermenistan hiçbir Kürdü sürgün etmemiştir.
Diğer tarafa baktığımızda ise biri Kürdüne DIŞKI YEDİREN, 4000 tane Kürt köyünü yakan öbürünün ise Kürt kelimesine bile tahammülü olmadığı İKİ KARDEŞ DEVLET görüyoruz. Dediğin gibi BAZI GERÇEKLERİ BİLMEK ACIDIR...
24 Ekim 2011 Pazartesi 04:35
armenıa kurdü
 // erm kürt
vatansever sen kendı ulkenın medyası gıbı nasıl sıkacağını bılmıyorsun herhalde senın ulkenın medyasıda dunyanın en çok yalan ve dolan yapan tek medya sızlerınde böle yazmanız gayet doğal bıkere bılmediğiniz şeyi kunoşmayın kendı kendınızı artık kandırmayın sıze yazık sizler araplarla dalga gecıyorsunuz ama bence önce kendınıze bakın benım dedemler orda yasıyorlar gayet dınıne dıllerıne sahıpler sızın gıbı değiller örnek (mesut özil )herkesı kendınız gıbı görmeyın senın gıbı ne yazdığını bılmeyenler yuzunde yalancı medya yuzunde cok sey kaybedıyorsunuz .sıze yazık .........
23 Ekim 2011 Pazar 09:27
Bakalım bu yorumumu yazacakmısınız
 // vatansever2011@gmail.com
Yazar Ermenilerden bahsedince benim de aklıma Ermenistan Kürtleriyle alakalı bir şey geldi.Ermenistan Karabağ savaşı sırasında ülke içerisinde 1 tane Kürt bırakmadı hepsini Azeri diye Azerbaycan a sürdü sadece Yezidi olanlar kaldı onlar da Kürt olduğunu inkar ediyor biz Yezidiyiz demektedirler.Siteleri vardır ve Kürtlüklerini inkar ederler.Google dan bakabilirsiniz.Aynı Ermenistan Kürtlerin haklarını savunduğunu söyleyen PKK da direk dolaysız ve gönülden destek vermektedir.Bazı gerçekleri bilmek acıdır.Haberiniz ola.

vatansever2011@gmail.com...
23 Ekim 2011 Pazar 00:16