İbrahim Genç

Mehmed Uzun: Barışa adanan hayat –IV-

13 Şubat 2011 Pazar 16:46

BARIŞI YARATMAK

Mehmed Uzun, her şeyden önce bir dünya vatandaşıdır. Daha sonrasında o bir Kürt aydınıdır, Türkiyeli’dir. Eserlerini halkların kardeşliğine sunan ve edebiyatın temel işlevinin barışı yaratmak olduğunu hem Kürtçe hem Türkçe hem de İsveççe anlatmaya çalışan bir barış severdir. Üç dilde de yazarak, barışın bir kucaklaşma ve kendimizden olmayanı da sevebilme olduğunu göstererek bize örnek olmuştur. Türkçeyi de en az Kürtçe kadar sevebiliyordu ve Türkçe konuşmaktan gurur duyabiliyordu.

Buna karşın birçok defa hakkında dava açılmış, başta “Nar Çiçekleri” ve “Aşk Gibi Aydınlık-Ölüm Gibi Karanlık” kitapları mahkemelik olmuştur. Buna karşın hiç yılmadan durmadan yazıyordu, barış için yazıyordu ve “…Halkın barış içinde yaşaması ve ozanları dinleyerek şölen yapması. Edebiyatın hiçbir zaman değişmeyen aslî görevi tam da budur işte; insanlara kendi yaşadıklarına çok benzeyen durum ve vakaları anlatarak onların kendisiyle, çevresiyle, diğer insanlarla barışık olmasını, barış içinde yaşamasını sağlamak(Nar Çiçekleri, s. 113)” diyerek bunun için çalışılmasını arzuluyordu. 

Bu amaçla öncelikle büyük Kürt şahsiyetlerini eserlerinde yeniden canlandırarak, Kürt gençlerinin kültür ve tarihleri ile bağlantıya geçmesini sağlamıştır. Burada eserlerini uzun uzun yazmak istemiyorum; ama şu kadarını söylemek gerekir ki Uzun, bütün hayatını Kürtçe ve tarih üzerine araştırarak geçirdi. Ve her araştırma ile hem roman hem de bilimsel kitaplar yazdı. Öyle ki Kürtler için temel kaynak olabilecek kitaplar da yazdı. Bunun yanında farklı dil ve kültürlerin bir arada yaşamasının  mümkün olabileceğine inandırmak istedi, bencil ve yasakçı zihniyetleri.

Bunun sonucudur ki Uzun, Türkiye Yayıncılar Birliği'nin her yıl verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'nü, roman sanatına belirleyici katkı sunduğundan Berlin Kürt Enstitüsü'nün edebiyat ödülünü, sözün ve edebiyatın özgürlüğü noktasında duruşundan dolayı İskandinavya'nın en önemli ödüllerinden olan Torgny Segerstedt Özgürlük Kalemi Ödülü'nü ve 2002'de İsveç kültür yaşamına sunduğu katkılarından dolayı İsveç Akademisi'nin Stina-Erik Lundeberg Ödülü'nü aldı.

İsterseniz makalemizi yine Mehmed Uzun’a kulak vererek bitirelim : "Ölümsüz birey yoktur ama,bireyler tarafından yaratılan ölümsüz eserler ve bu eserlerin tümünden oluşan ölümsüz insanlar vardır.Barış sadece ölümsüz bir eser değil, insan aklının yarattığı en önemli erdemli iştir."

Bu yazı toplam 5588 defa okunmuştur
BARIŞ
 // gewerli kevzan
barış umttur, sevgidir ,kardeşlktir,yaşamaktır,hayata sıkı sıkı sarılıp tanımdığı brirne bile kardeşim diye sarıla bilmektir barış. Farklı ırk , farklı renk ,farklı cins hiç ayrım yapmadan yaşamaktır barış. barışın her daim yaşatılması dilekleriyle..... SAYGILAR...
26 Şubat 2011 Cumartesi 12:36