İrfan Sarı

Mahkum çocuklar

26 Haziran 2009 Cuma

Gündem iyice ve çook sersemledi.

Kaynayan Ergenekon kazanı daha kapağını oynatmadan içinde ne var ne yok belli oldu. Sırasıyla GATA'ya sevkler ve sessiz gemiden çıt yok!

Bu sessizliğe kulak kabarmasın diye sessiz geminin içinde olup bitenleri bir şekilde bastırmak lazımdı.

Bunun için yeni yılın başından bu yana gösterilerde taş atan çocukları cezaevlerine tıkayıp, girişte “hoş geldin” dayağı atmaya başladılar.

Küçük bedenleri dört duvarın neminden, pasından, soğukluğundan payına düşeni almaya başlar başlamaz haklarında dosyalarda tamamlandı.

Yaşlarından çok yıl ceza istediler.

Yargılanıyorlar hala.

Ama GATA'ya gidemiyorlar.

Nemli zindan havasına baştan beri mahkûmlar.

Zindanlar ki 21. yy şartlarına uygun yapılar. Yani adaletin sağlanması adına yapılan modern mimariler.  Bir insanın içinde gün be gün boğulması için son teknoloji harikaları.

Bunun için Adalet Bakanlığı ne kadar övünse azdır.

Çocuklar cezaevi ile buluşup hayatı ezberden bozmaya başladılar. Şayet çıkarlarsa ceza evi anılarını yazamayacaklar çünkü eğitimlerinden oldular.

Anayasal hakları olan eğitim ve öğretimleri bir seferliğine azizliğe uğrasa bir şey olmaz. Okumayı yazmayı bilmezlerse onlarda dinleyerek öğrenirler.

Nevi şahsına münhasır emekli paşalar anılarını yazar ve bu çocuklarda onların anılarını dinlerler; kahraman medyadan, kahraman televizyonlardan memleket manzarası eşliğinde.

Oysa Adaletin kılıcı karşısında boynu kıldan ince bu çocuklar bu ülkenin geleceği, umudu, yarınlarının teminatı.

Geleceğimiz, umudumuz ve teminatımız şimdi cezaevlerinde.

Neden?

Taş attıkları için!

Öte yandan,

Son elli yıldır darbe yapanlar, darbe yaptıranlar, insanları mezarsız gömenler, asit kuyularında eritmeye çalışanlar, devletin parasını çar çur edenler,  korkulu rüya olanlar içimizde bir yerlerde gezinip duruyorlar.

Korku duvarımız her gün daha titrer oldu.

Nasıl titremesin ki;

Masum köylülere “vur” emri verenlerin ismi kışlalara verilmedi mi?

İnsanlara dışkı yedirenler görülmedi mi? Duyulmadı mı?

Ceza evlerinde insanlar öldürülmedi mi? Sakat bırakılmadı mı?

Yargısız infazlar, faili meçhuller, gözaltında kayıplar ve daha neler neler.

Üstüne üstlük yumruk kadar taşa dünya kadar ceza.

Gündem iyice çileden çıkarıyor insanı.

Göz göre göre seyrediyoruz bunu.

Bu yazı toplam 4369 defa okunmuştur
o yurekler...
 // NiHiLIST
ben o yaslardayken saglam bir fikre sahiptim ve elbetteki o kucuk yuregimdeki cesaret bana o KAHRAMAN larin yuregindeki kadar cesaret verseydi ve onlar kadar o kucuk yuregimde bir dunya degistirebilecegim gcu gorseydim aynisini bende yapar onlarin dustugu duruma duserdim, o zaman nemi olurdu? belki bu gun onlar bu duruma dusmezdi, tatrihin gecilmesi gereken ugraklari vardir kurd halki icin cocuklarina yapilan bu hic bir mantiga terbiyeye sigmiyan buyuk barbarca hukugu yapilacak elbette turkiye devletitarafindan, sorarim butun tarih boyunca bu milletin herhangi baska bir halkin cocuklarina karsi hukugu oldumu? en buyuk ve guclu donemlerindede annelerini ve babalarini oldurdukleri cocuklari savas ganimeti diye toplayip asker olarak yetistirip sonra kendi soylarini oldurmeleri icin olum makinalari haline getirmedilermi? cok uzun bir mesele ama inaninki anlasilmasi icin uzun uzdaiya anlatilmasi gerekmiyor o cocuklar o kucuk gogus kafeslerinde kocaman yurekler tasiyan kahramanlar anliyor birseyi onlara anlatmak icin onlarin kimseye ihtiyaci yok.. muz onerenler kendi cocukluklarinda bir muz icin herseyi satan bilen insanlardir ve hala butun hayallerini satmaya hazir insanlardir. bir devlet dusununki basbakani filistinde tas atan cocuklar icin agliya agliya siirler dizsin yazsin okusun.... ve ustelik o filistinli cocuklar kendi okullarinda ana dilelrinde egitim gordukleri ve bir cok haklari olmasina ragmen.... o cocuklarin her biri birer halk kahramanidir hemde KURD halkiNIN kocaman yurekli kurtuluscularidir. kaderlerini bastan belirliye bilecek gucte ki insanlardir, onlar BU ULKUNIN gelecegi degil onlar kurd halkinin cocuklarinin gelecegi olmayi sectiler. ve bilincli yaptilar bilerek secerek anliyarak, onlarin ellerindeki kendi halkina can veremye calisan taslari ile beraber kutluyor opuyorum....
27 Haziran 2009 Cumartesi 19:59
KÜCÜK YUREKLER
 // MECİT ÇAVLI
DUNYANIN HIC BIR YERINDE BOYLE FAŞIST TUTUM SRGILEYEN BIR HUKUMET YOK.KÜCÜK YÜREKLER DIYE ADLANDIRDIGIM KOCA YUREKLİ CUCUKLARIN YERİ ZINDANLAR DEGIL OKUL OLMALIDIR. ELLERINE KALEM,KITAP VERILMESİ GEREKEN CUCUKLARIN ELLERINE KELEPCELER TAKILIYOR.YAZIKKK............
27 Haziran 2009 Cumartesi 18:19
çocuk oyun oynar ders çalışır
 // NİHAN
bakın çocuk diyosunuz o ufacık çocuklara neden kini aşılıyolar madem çocuk oyun oynasın neden polise taş atıyor o polis oraya ekmeği için gelmiş olayları bastırmak görevi çocuk ona neden taş atıyor çocuk diyolar neden ordalar önce otaraflardan düzelmeye başlamalı sonrası gelir zaten...
27 Haziran 2009 Cumartesi 10:33