Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Komutanların tanklı şovu

13 Ağustos 2010 Cuma 16:10

İftar sonrası arkadaşlarla karayolları kavşağında bulunan kahvede oturmuş sıcak çaylarımızı yudumlarken aynı zamanda memleket meselelerini tartışıyoruz.

Taş atan çocuklar, Kürtler, Kürt hak ve özgürlükleri, özerklik, konfederalizm, Türk milliyetçiliği, Türkiye, Kürdistan, Abdullah Öcalan, Lozan, Büyük Ortadoğu Projesi, emperyalist güçler, halkların kardeşliği, din kardeşliği, sosyalizm derken yanımızdan bir askeri konvoy geçiyor şehir merkezine doğru. Kamyon kasalarına doldurulmuş askerler gecenin bir yarısı Şemdinli’ye operasyona götürülecek!

Tekrar sohbete devam ediyoruz…

10 dakika sonra bir patlama sesi ile irkildik.

Tepemizden kurşunlar geçerken kahvede oturan herkes kaçışmaya başlıyor. Şehir merkezi birkaç dakika içerisinde boşalıyor, açık olan kepenkler de iniyor...

Arabaya atlayıp çarşı merkezine gittim. Çarşıda bir şey yoktu. Telefonla sesin geldiği Şemdinli yolu üzerinde oturan arkadaşları aradım hemen.

Az önce yanımızdan geçen askeri konvoya roket ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiş.

Fotoğraf makinemi ve kameramı yanıma alıp hemen olay yerine gittim. Askeri konvoy saldırının ardından havaya uyarı ateşi açmaya çalışmış ancak askerlerin silahlarından çıkan kurşunların büyük bir bölümü çevredeki ev ve iş yerlerine isabet etmiş.

Askeri konvoyun saldırı sonrası bekletildiği polis kontrol noktasına 2 ambulans gidince yaralıların olduğunu anlıyoruz. Olay yerinden ve ambulansların hızlıca geçişlerinden görüntü aldıktan sonra hastaneye geçtik arkadaşlarla.

Roket yol kenarına isabet etmiş, şarapnel parçaları ve kurşunlar yaralı askerlerin vücutlarının çeşitli bölgelerine isabet etmiş.

1’i ağır 5 asker yaralı.

Hastane kapısındaki rütbeli asker telsizden askerlerin isimlerini ve kan gruplarını üstüne bildiriyor, yaralı askerleri Hakkari Asker Hastanesine götürmek için telsizdeki sesten helikopter istiyor.

Yaralı bilgilerini haber merkezimize geçtikten sonra durup biraz izliyorum yaşananları. Rütbeli askerler gayet rahat hareket ediyor, doktorlar müdahale koşuşturmacasında.

Hastanenin bahçesine Jandarma istihbarata ait biri gri, biri siyah 2 kamyonet, bir de sivil minibüs park etmiş, ara sıra hastane bahçesinde turlayarak güvenliği sağlıyor.

Yaralı askerlerden birine olayın nasıl olduğunu sorduk.

‘Hepimiz kaçıştık zaten, uzaklaştık, karşılık veremedik.’

Asker olay anını şöyle anlatıyor: “Birden roketli saldırıya uğradık. Roket yolun kenarına isabet etti. Parçalar üzerimize yağmur gibi indi. Ardından bir merminin bacağımdan geçtiğini hissettim. Hepimiz kaçıştık zaten, uzaklaştık, karşılık veremedik. Diğer araçlarda bulunan arkadaşlar havaya uyarı ateşi açtılar. Sonra buraya getirildik.”

Yaralı askerler hastane bahçesine inen 2 askeri helikopterle Hakkari Asker Hastanesi’ne kaldırıldı.

* * *

Son günlerde yaşanan bombalı ve silahlı saldırılar ortadayken, güvenlik güçleri ancak zırhlı araçlarla şehir merkezinden geçebiliyorken kamyon kasalarına doldurulan askerleri hangi akıl ve mantıkla o vakitte Şemdinli’ye ya da operasyona götürürsünüz?

Adamlar sizin sınıra ördüğünüz etten duvarı geçip şehir merkezine kadar giriyor, roketli saldırılarını yapıp ellerini kollarını sallayıp gidiyorlar.

Sınıra yığılan o kadar tank, top ve her gün yapılan hava saldırılarına karşın bu sızmaları önleyememek bir beceriksizlik değil mi?

Neyin gövde gösterisini yapmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum.

Bu gövde gösterisi değil olsa olsa acizliğin göstergesi olur.

Sahur vakti tanklarla şov yapmak beceriksizliğinizi mi ortadan kaldıracak?

Bu olsa olsa ‘Balyoz’cu komutanların beceriksizlik şovu olur!

Kim bilir belki de o tanklardan birinde o ‘kahraman’ komutanlardan biri vardır.

Doğru ya, bu bölgede olay yerine gitmek onlar için bazen 10 tank, 10 zırhlı araç ve 3 kobra tipi helikopterle mümkün olabiliyor.

'Kahraman' komutanların 10 tankla, helikopterlerle gidebildiği yerlere, fakir fukaranın çocuğunu kamyon kasalarına doldurup götürürseniz olacağı budur efendiler.

Hiç boşuna şov mov yapmayın!

Bu yazı toplam 10480 defa okunmuştur
yüksekova'ya yer
 // şevki konur
yazılarınız güzel. toplumsal problemlerimizi güzel ele alıyorsunuz. ama ben bu sayfada sadece yüksekovaya ait bir köşe görmek isterdim. yüksekova haber'de yüksekova köşesi. yüksekova haber yüksekova'nın gazetesi ise yüksekova'ya ayrı bir yer verilmeli bence. diğer haberlerin içinden seçmek yerine direk memleket haberlerine bakmak daha iyi olurdu bana göre. tabi karar size kalmış. bu sadece benim fikrim. sizi yakından takip ettiğim için size yazdım. kaleminize sağlık....
28 Ağustos 2010 Cumartesi 22:22
süper
 // tbrkler
çok güzellllll bir yazı kısa ve öz tbrk ederimm...
14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:35
Kim Demiş
 // ARZU
Kim demiş asker karşılık vermedi diye. Boş arazileri sabaha kadar taradılar ya......
14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:23