Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Komutanların marifetleri!

08 Nisan 2010 Perşembe 20:41

2009 yılında 7 askerin ölümüne yol açan Çukurca'daki mayın patlamasıyla ilgili gerçekler ortaya çıktı.

Askerler Ziya Bener, Deniz Demirci, Özkan Dumlu, Cafer Çelik, Kemal Özer, Adil Yılmaz ve Oğuz Kır’ın ölümüne, 7 askerin yaralanmasına TSK mayını sebep olmuş.

Yani askerin döşediği mayın!

Soruşturmayı yürüten savcılık, mayınların MKE yapımı olduğu ve komutanın emriyle döşendiği sonucuna vararak dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi.

Aslında bu gerçeğin habercisi 10 ay önce basına yansıyan ses kaydı idi. O ses kaydını biz de Yüksekova Haber’den okurlarımızla paylaşmıştık.

Kayıtları dinlerken kahrolmamak elde değil.

Komutanlar işledikleri cinayeti nasıl örtbas edeceklerinin hesabını yapmışlar.

Çukurca Tugay Komutanı Z.E, tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtirken, şuan Yüksekova 3. Taktik Tümen Komutanlığı görevini yürüten Tümgeneral Gürbüz Kaya ise, “Hayır hayır hiç bir sıkıntı yok. Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız.”yanıtını veriyordu.

Planladılar ve tabi tekrar uyguladılar!

Adı Balyoz Darbe planına da karışan Tümgeneral Kaya ve arkadaşlarının neler planladıklarını bilmiyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti Ordusu’nun nasıl insanların elinde olduğunu anlamak ya da emin olmak için sanırım bu ses kaydını dinlemek ve savcılığın açıklamasını okumak yeterli olabilir.

Olayın sorumlusunu cezalandırmak yerine belki de başka suçlara göz yumsun da o da bundan sonra alt rütbesindeki askeri personelleri böyle hatalarda affetsin diye bir komutan yine telefonda Tugay Komutanına moral veriyor: “Yapacağımız bir şey yok biliyorsun. Takdiri İlahi. Görev de devam edecek tabi… Oradakiler sana emanet moralini yüksek tut.”

Görevleri devam etti, oradakiler de ona emanet oldu!

Olayın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ve gerçeği Van Cumhuriyet Başsavcılığı ortaya çıkardı.

Askeri mahkeme ve rütbeliler durumu bilmelerine rağmen olay günü raporlarında mayının PKK tarafından döşendiğini yazıyorlar.

Bu duruma tüm komutanlar da göz yumuyor.

Bu ses kaydına konu olan mayın patlamasının hemen sonrasında Atv'ye konuk olan Başbakan Erdoğan, DTP'ye randevu konusu ile ilgili bir soruya, “Ne zaman bu yönde bir girişimde bulunsam, bölgeden mayın patlaması sonucu şehit haberleri geliyor" şeklinde cevap vermişti.

O da farklı bir boyut tabi.

Bir askeri personelin gündemi baltalama girişimi de olabilir.

Tüm komplo teorilerini güçlendirmeye müsait bir olay.

Ailelere, “Oğlunuz PKK’nin döşediği mayının patlaması sonucu hayatını kaybetti.” Ya da, “Hain pusuda kaybettik” gibi açıklamalarda bulunmuş olmalılar ki gerçeği öğrenen 7 askerin ailesi soluğu cumhuriyet savcılarının yanında alıp sordular:

“Biz evlatlarımızı kime teslim edeceğiz”

Bu ülkenin evlatlarının teslim edildiği insanların marifetlerini görüyor musunuz?

Bizi, bunun gibi bir sürü örneğin olmadığına kim inandıracak?

Zamanında ne planlar yapılmıştır da şimdi cayır cayır yanıyordur belki o plan sahiplerinin vicdanları.

Aradan 1 yıl geçiyor ama sorumlular halen görevleri başında ‘plan yapıyorlar’

Adı darbe planlarına karışıyor Yüksekova’daki binlerce askerin en tepesindeki ismin.

Hadi askerleri bir yana bırakalım, ya Hakkarili, Yüksekovalı, Çukurcalı, Şemdinlili vatandaş nasıl güvenecek askere?

Biz nasıl güveneceğiz?

Bu yazı toplam 7507 defa okunmuştur
devamı
 // bışar-e çeto
en büyük vatan haini en büyük cellat en büyük yalancı ve imam kılığına bürünmüş vijdansız değilmi.yok eğer hala bunlara rağmen türk olduğu için yaptığı doğrudur diyorsanız o zaman bu saydığım özellikler sizin için geçerlidir.yazar arkadaşımızın anlattığı olay sadece bitanesi bunun gibi yüzlerce olay var.peki onların hesabını kim verecek.ÖLENMİ VATAN HAİNİ YOKSA ÖLDÜREN VE ÖLDÜRTENMİ.ama sosyolojik yönden bakıldığında olaya bu olayların olmasında şaşılmaması gereken bir olaydır heleki kürtlerin hiç şaşmamaları lazım çünkü bu acımasızca yok etme olayı onlarda artık kültür olmuş biz zaten bunlara alışık olduğumuz için şaşırmamızda bir anlam yok.bize düşen sadece insanlık adına zulme her dem karşı koymaktır ve ELBET BİRGÜN İNSANLIK KAZANACAKTIR...
11 Nisan 2010 Pazar 22:51
vijdansız amamlar
 // bışar-e çeto
bu ülkede askeri savunan ve askere güvenen biri bana göre dünyanın en ...insanıdır.insanlığı savunuyorsan türkiyenin düşmanısın demektir.demokrasiyi savunuyorsan gene türkiyenin düşmanısın yani kısacası insanlığa sığabilecek hiçbirşeyi bulamazsın sen bu ülkede.bu devletin başındaki insanların suçu değil gelipte şimdi her türlü zulüm ve soykırımda bunu aslında kürtler yada ermeniler yaptı diyen kör cahil faşist insanların yüzündendir.genelkurmay başkanı onlardanbirini kendi otoritesini sağlam tutmak için öldürür onlar ''vatan sağolsun kahrolsun pkk'' der.halbuki kökünü kurutanlar gene kendileri.sonra kahraman gördükleri gkk başkanı ALLAH ALLAH DİYEN BİR ORDU NASIL BÖYLE BİR HAİNLİK YAPAR diyor.sizce bu in...
11 Nisan 2010 Pazar 22:42
roj bas
 // kawe samsuri
Bizim güvenecegimiz tek sey serefli kürt halkinin kahraman olan evlalatlari olmalidir....
09 Nisan 2010 Cuma 16:16