İrfan Sarı

Komedinin ana fikri

17 Mayıs 2010 Pazartesi 00:09

Devlet baba, babalığın hakkını ver.
 
Senden aş ekmek istemeyen, seni korumak için maaş almayan, seni kuran halkın hakkını savunan şu gazeteci çocuk Erkan ÇAPRAZ’ı müebbet hapse mahkum et.
 
Müebbet ver ki; bir daha devletin baba adamına kimse akıl vermesin.
 
Ne demek efendim “kaymakam bey halkın arasına karış” sen kim devletin baba adamına akıl vermek kim.
 
Erkan Çapraz’mış.
 
Öyle oturduğun yerden ahkam kesmek kolay tabi. Sen gel yap. Öyle kolay mı sanıyorsun kaymakamlığı. Bi ton ekmek yemen lazım. Ekmek yiyip büyümen lazım.
 
Yazık sana Erkan, devletin kaymakamına diyorsun ki “burada bir haksızlık var” “bi zahmet ilgileniver.” Yazık yazık ki hem de ne yazık. Gel otur bilgisayarın üzerine uyuma tuşlara bas, düşün ve yazı yaz. Hiç usanmadan yaz. Yaptığın düpedüz devletin baba adamını halktan ayırıp bölücülüktür.
 
Ama suç sende değil ki bu bilgisayarı icat edende kabahat. Şu kalemi yapanda kabahat. Böyle lüzumsuz icatlar yapanları tarihten geri getirip kimliğini kontrol etmeli. Kesin Yüksekovalıdır. Bu Yüksekovalıların kimlikle sorunu var. Bunlar nüfus idaresine giderken bile kimlik göstermeli hatta kasaba et almaya giderken bile kimlik göstermeli. Berbere giderken de göstermeli. Sağı solu belli olmaz bunların evlerine girerken bile göstermeli devletin kırmızı mürekkep mühürlü kimliğini.
 
Kısa künye yetmez bunlara uzun uzun künye okutulmalı.
 
***
 
Ne işin var böyle yazılar yazıyorsun. Git devletin kapısına kul köle ol, yalakalık yap, el etek öp işini kap. Ondan sonra “sadık” ol. Erkan olmuşunda ne olmuş “sadık” olmak daha iyi.
 
Maaş alıp kayıtsız şartsız  “iyi çocuk” ol. Kasasını boşalt hazinenin. İhaleler de payına düşeni al. Çocuklarına helal para yedir.
 
Haram yemek sana yakışmaz.
 
Alın teri döküp para kazanırsan açarlar böyle davayı. Sen devleti sahipsiz mi sandın. Devlet baba… Devlet baba… Yaşasın devlet baba!
 
Allah devlete zeval vermesin!
 
Erkan efendi kalk otur Allaha dua et, ay pardon kalk otur devlete dua et. Devletin etrafı deniz bir tek sen kara olan tarafındasın!
 
Sende hiç akıl fikir yok mu? Kalkıp halkı savunuyorsun, bu halkın haklarını ancak devlet savunur bunu bilmiyor musun, ister koyun gibi sayar, ister kasap gibi keser, ister mezarcı gibi gömer, ister faili olur ister olmaz.
 
Devletin aklı kazandır kazan. Doldurana aşk olsun.
 
Gazeteciymiş. Sen daha şakşakçılık bile yapmayı öğrenememişsin. Git önce devletin Babailisi ol ondan sonra gel gazeteci ol.
 
Bak koçum bi daha böyle yazılar yazma. İkimizin kafası bir tencerede pişmez. Aklını başına devşir. Biz devlete laf ettirmeyiz. Devletin baba adamına hiç.
 
Onun için bu sene haçça git tövbe et.
 
Maazallah doğum gününü cezaevinde kutlarsın. Yaşasın devletin bölünmez kardeşliği! Yaşasın ve ne mutlu kardeşliğimize! Ya Allah bismillah Allah u ekber… Bu çok ezber oldu ya! Gülme la! Çıkar kimliği…
 
Bak Erkan Efendi! Öyle  “korkma” morkma deme. Beni dinle ben korkmam.
 
Hadi bye…

Bu yazı toplam 6143 defa okunmuştur
İRFAN BEY ELİNİZE DİLİNİZE SAĞLIK
 // İSTANBUL.DAN YÜKSEKOVAL
Yazınızı çok beğendim anlayana tabiyki Eyer bugün yüksekova haber sizler ve erkan bey olmasayıdı. bizim gibi uzakta olan vatandaşların yüksekovada veyat doğunun herhangi bölgesinde olup bitenlerde haberdar olmayacaktı sonsuz taşekürlerimi sonuyurum.evet Fatı nine sen kimsinki koskucaman kaymakam bey devlet babanın adamı gelip ekmeyinden yiyecek ya zehirlenirse ha onutum erkan bey demişti beraber gidelim istiyorsaniz önce ben yiyeyim.zevali Fatı nine ne çokta sevinecekti.Hani bir söz vardır doğruyu söyleyen dokuz köyden kovarlar işte buda omesele Y ..H-- çalışanları ve yazarları erkan bey ölümüne arkanızdayız.DESTEKLİYORUZ....
18 Mayıs 2010 Salı 00:04
Ez
 // mamoste
BI RASTÎ JÎ TE ŞÎRÛVEKE CIHDA KIRIYE EZ TE PÎROZ DIKIM. DEMA KU EW DEVLET BIN EM ÇIBIN JÎ BILA BIN DÎSAN EM HEMBERÎ WAN NEHEQ DIBIN, JI LEŞKERIYÊ DE DIBÊJE QOMTAN HEQLIYE LEŞKER HEQLÎBE JÎ DÎSAN QOMTAN HEQLÎYE. WÎCA GELÛ EM ÇI BIKIN MA EMÊ RAVESTIN? NA NA EM NARAVESTIN HEYA DAVIYÊ EMÊ MAFÊ XWE BIXWAZIN KÊ ÇI DIBÊJE JÎ BILA BÊJE......
17 Mayıs 2010 Pazartesi 22:22
Bende kaymakam olsaydım
 // Şevder
Birde ben kendimi kaymakamın yerine koyup karşı eleştiri yapayım;
Varsayalım demokrat oldumsa ne olur ?
Mesela Şeyhmus Diken gibi olmazmıyım ?
Ha birde Şeymus Diken in bahsini ettiği başka bir bir kaymakam vardı.
Belkide onun gibi olurum.
Onların haline yine şükür !
Bari hayattalar.
Ya Şeymus Diken in devre arkadaşı olan bir başka kaymakam olsam ne olurdu ?
İl önce ordan oraya sürülürdüm.
Sonra ateşin en har yandığı yere sürülürdüm
Evim taranırdı teröristler yaptı denirdi
Ama mermilerin hepsi MKE çıkardı
Baktılarki Azrail almadı bir daha sürgün
Baktılar hala Azrail almıyor
Hafif bir böbrek ağrısı nedeniyle gittiğim sağlık ocağında
Bir iğne vururlar ve öldü derler
Peki beni kaç gün hatırlarsınız ?
Belkide tanımıyorsunuz...
17 Mayıs 2010 Pazartesi 22:05