İrfan Sarı

Kirli hava,kirli siyaset

21 Ocak 2011 Cuma 13:38

Eksi derecelerde soğuğun en zirve yaptığı şu günlerde kalorifer kazanlarında yakılan katı yakacaklar bacalardan fora olan dumana dönüşüyor.

Şehrin göğünde kirli bulut gibi bir tabaka oluşuyor ve biz bu bulutların altında yaşıyoruz. Ciğerlerimiz günün en çok kirli havasını çeken depo oluyor haliyle. Çocuklarımızın da ciğerleri, sevdiklerimizin de. 

Ma biz kendimizi sevmiyoruz ki çocuklarımızı sevelim.

Birkaç zaman önce yine yazmıştım. Değişen bir şey yok anlayacağınız.

Ama Türkiye de zaten çok bişey de değişmiyor.

Hrant Dink’in katilleri dört yıldır besli tutuluyor. Yani Hrant’ın yüzüne karşı çıkamayacak kadar korkak biri arkadan tabancayla basıyor tetiğe ve her şey ayan beyan ortada ama cezasını kesmek yerine adalet; bu meseleyi uzattıkça uzatıyor.

Ama taş atan çocuklar yeniden gözaltına alınıyor ve yaşlarına başlarına bakmaksızın hükm ediliyorlar.

Donduran soğuk; yoksul döşünde bıçak gibi gezinir.

Oda bir başka ezadır.

Bir başka ceza…

Kömürün isi çocuklarımızın ak tenine yapışır kara benekler gibi. Burunları akar, elleri üşür, yanakları al al olur. Buda doğanın yadigarı.

Yoksulluk ve yok sayılmışlık bura insanına ecdat mirası sanki…

Değişmiyor hiçbir şey. İktidar geçmişin ray izinden kara tren gibi gidiyor. Çözüm noktasında küçük çözümsüzlük noktasında büyük sözler sarf ediyor.

Heykellere ucube yakıştırmasını da çözümsüzlükte ısrar olarak kabul etmek gerekiyor. Çünkü heykellere ucube demekten önce denilecek o kadar ucube var ki aklı durur insanın.
Kazıldıkça insan kemikleri fışkıran toprakların dahi kalıcı bir çözümün işareti olduğu bir ülkede başbakanın içki ayarı yapması garipsenecek bir durum.

Sorası tutuyor insanın aksırıp-tıksırmak mı günah yoksa meydanlarda çocukları, anneleri, babaları dövdürmek mi?

Milletin böğrüne kahır-keder, umutsuzluk doldurun sonra da kalkın heykeller ucube deyin.
Millet bu ülkede gözlerini açıp-kapamaya korkar hale geldi. Gözünü açıncaya kadar bir gündem kapayıncaya bir gündem daha gerçekleşiyor.

Aşıklar gibi atışıp, sokak kabadayıları gibi kapışmakla ilgili siyasetçiler olmaktan geri durmuyorsunuz.

Ülkenin özgürlük sorunlarına kelepçe… Ekmek sorunlarına zamla cevap olmaktan başka çözüm üretemediniz velhasıl.

Soğuktan kavrulan-pişen bir coğrafya parçasından bakınca ülkenin fotoğrafını çizik-kırık ve soluk görüyor insan.

Tecavüzler, fuhuş, trafik, cinnet, cinayet…

Bu ülkede değişen-dönüşen pek bişey yok. Değişen dönüşen bir tek sözle oluyor. Kandırmaya yönelik iktidar sözleri. Seçim öncesi vaatler.

Garip olan ise bu ülkede kim çözümden, demokrasiden söz ederse yaka paça illegal bir bahaneyle içeri atılır. Çözümsüzlüğün mimarları da mikrofon ve kürsülerden nutuk atmaya devam ediyor.

Kirli hava, kirli siyaset sürüyor işte hayat…

Bu yazı toplam 4324 defa okunmuştur
(mezopotamyalı ) ya hak veriyorum
 // tertip:
gelın 7-den 70 e seferber olalım... (mezopotamyalı ) kardeşime: sonu kadar hak veriyorum;
okutalım geleceğimiz olan gençleri'' bizim hayal ettiğimiz dünyayı onlar gerçekleştirsin. ama!! okumakla olur bunlar. kirli siyasete gelince ? zaten kirli olmaz'sa adı siyaset olmaz,dı . tabi bu güne kadar hangi siyasetçi vad ettiğini yapmış'tır tarih boyunca, yaşım . 35. ben'' görmedim, inşallah geleceğimiz olan çocuklarımız görürler diyorum saygılar sevgiler:...
22 Ocak 2011 Cumartesi 18:25
ELDEN MEDDET UMMAK
 // muhammed
BİZİ BİZ YAPAN BİRBİRİMİZE GÖSTERDİĞİMİZ ANLAYIŞ DUYARLILIKTIR SORUNUMUZU BİZDEN DAHA İYİ BİLEN ANLAYAN YOKTUR BU ÜLKEDE OLUMLU YÖNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK AMA BİZ DEĞİŞMELİYİZ BİZ GELİŞMELİYİZ ÇÜNKÜ EN BÜYÜK ACIYI ÇEKEN BİZ BEBEKLER, ÇOCUKLAR, GENÇLER, ANNELER, BABALAR IZ......
22 Ocak 2011 Cumartesi 10:09
gelın 7-den 70 e seferber olalım...
 // mezopotamyalı
Kirli havayı , kirlı siyaseti ancak çocuklarımızı okutmakla düzeltebiliriz. Bunun içinde 7-den 70 e tüm Hakkarililer olarak seferber olmamız lazım. Her yıl yüzlerce hatta binlerce gencimiz Üni. kazanması için ne yapabiliriz?
işte buna cevap bulabilirsek diğer her sorunu çözebiliriz...
Yapılmıyor değil, Mavi Der gibilerin sayısı artmalı......
21 Ocak 2011 Cuma 14:12