İrfan Sarı

Kılıçdaroğlu CHP’si

06 Haziran 2010 Pazar 01:09

Şu CHP Türk siyaset tarihine altın olmayan altın harflerle ismini kazımaya devam ediyor. Şimdide bu siyasi partinin en başı Kılıçtaroğlu’na teslim edilerek altın sarısı renklere biraz daha boya döküldü.

Resim tablolarının üzerine boya dökülerek resim yapılabilseydi tabi ki herkes ressam olurdu. Ama resim yapmak bir sanattır ressam resmini yapmazdan önce yüreğinin ve beyninin ara portresine kompozisyon eder. Sonra fırça ve boyanın buluşmasından sanatını yaratır. Böyle bakılınca Kılıçtaroğlu bir ressamın öncesinde tasarladığı bir kompozisyon değil. Biraz uçkur darbesiyle belirmiş bir mecburiyet olduğu anlaşılıyor. Keza Baykal’a bu gün de gel dense gelebilecek kadar da güçlü.

Kılıçtaroğlu gerek BDP gerekse AKP severlerden bir kaymayı yaratsın diye başa getirilmiş olabilir ama artık siyaset eski kasketler ve sözlerle yürümüyor. Türkiye’de herkes kendini geliştirmiş ve Türkiye’de akan kanın durması için bütün kesimler konuşuyor bu cılız bir konuşma bile olsa.

Kılıçtaroğlu’nun Konuşmalarının büyük bölümünü basından izledim. Bunlardan dikkatimi iki şey çekti. Birincisi seçim barajı önündeki yasal düzenlemenin kendi iktidarları ihtimalinde indirilebileceği ikincisi ise kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak tanınan öz be öz Kürt çocuklarının karşı kaldığı cezai hukuksal yaptırıma dair düzenlemeye gideceği yönündeydi.

Peki, CHP eski CHP iken bu nasıl olacak.

Söz konusu Kürtler olunca ve ya Kürtlere dair gelişmelere işaret edilince bütün yalanlar seçim öncesi mubahtı. İkincisi Kürt meselesine dimağını değdirmeyen Kılıçtaroğlu’nun belli ki cumhuriyetçi ağabeylerinden aldığı tavsiyelere uymaktan başka şansı yok.

Kılıçtaroğluna Kürt’sen ve Türkiye’de yaşamak istiyorsan önce kimliğine dair olan bağlılığından ve varlığından vazgeçeceksin ki böylesi önemli bir siyasi partinin direksiyonunu senin eline tutuşturalım  denildi. Bu da makul görülmüş ki tüm dünya Kürt meselesinden söz ederken Kılıçtaroğlu Türkiye’de Kürt meselesi yoktur demeye getiriyor.

Nasıl mı?

Taş atan çocuklar ve seçim barajına dair sarf ettiği sözleriyle.

Kürt meselesi apaçık Türkiye’nin en acil çözüm bekleyen meselesiyken ana muhalefet partisinin başına uçkur operasyonuyla gelecek genel başkanı olacaksınız  ve fasa fiso sözler tüketeceksiniz.

Kusura bakmayın ama artık kimse bunu yutmaz. Bu ifadelerle “Gandi” değil Gundi olmak mümkündür.

Kılıçtaroğlu CHP si umut ve enerji vermiyor.

Av için kamufle olmuş avcı gibi bekleyip diğer partilerin tükettiklerinin arasından kendine bir parça açık yakalayıp oradan yaşam bulmayla uğraşıyor. Sayalım ki iyi bir avcıdır kılıçtaroğlu ordan burdan açıklar yakalayıp hatipliği ile üstüne gitti ne değişecek Türkiye’de…

Kürt meselesi birkaç kişinin zaaflarını yakalayıp üzerine gitmekle çözülmez. Kürt çocuklarını cezaevlerinden kurtarmaya yetmez. Tolumun muhtaç olduğu huzuru getirmez. Bunu pekala da bilmektedirler. Ama üretmekten öylesine aciz görünüyorlar ki insanı kabız ediyorlar resmen.

Bölgede yine çatışmalı süreç aldı başını gidiyor.

Artık milletvekilleri bile bu şiddete maruz kalıyor.

İnsanların kafası karman çorman.

Kötümser bir psikoloji hakim her kesime.

Böylesi bir süreç geçmişte yaşanmış olmasına karşın yeniden cereyan ederken dahi Kılıçtaroğlu ve ekibinden bir çıt bile yok. Sanki süreç işler ve insanlar ölse elleri güçlenecek gibi pusuya yatmışlar yine.

Bu kan aktıkça her kese ve her kesime sıçrayacaktır. Halkın bir gün deyip güçlü tutmaya çalıştığı umutlarını da almak galiba yeni “Gandi” ye kaldı. Pardon gundi’ye.

Gün ola hayır ola.

Bu yazı toplam 5239 defa okunmuştur
KILIÇDAROĞLUNU KONUŞMAYA BİLE DEĞMEZ....
 // mezopotamyalı
O hem bir alevi, hemde chp li. Ağzıyla KUŞ tutsa iktidar olamaz. Baykal gibi bir sünni, CHP yi elli yıldır iktidar yapamadı, Erdal inonü'nün türevi olan Kılıçdaroğlu hiç yapamaz. O nu konuşmaya bile değmez. Bırakın konuşsınlar, bağırsınlar... Bu millet onlara "ebedi muhallefet" statüsünü ebediyete kadar armağan etmiştir. Siz hiç merak etmeyin. Adını anmaya bile gerk yok.
Bırakın konuşmaları ile bizi güldürmeye devam etsin. Bu kadar stresin içinde bizlere böyle "SİYASİ STAND-UP ÇI" lazımdı..
Bu güne kadar Kürt sorununu ağzına almayan, bundan sonra alırsada inanmayın. Yalan, hepsi yalan.
Sonra, Kürt meselesini çözmek isteyeni bırakında, bu meseleyi göreni dahi hiç CHP nin başına koyarlar mı?...
07 Haziran 2010 Pazartesi 12:42
ELAZIGLIYA
 // orkun
Sirnakta bir Kurt cocugu katledilmissss!!! yapma Elazigli,olayi irkciliga dönusturme..Bir cocuk nasil katledilir anlatayimmi ELAZIGLI,dinle: eline alirsin molotof kokteylilerini,firlatirsin belediye otobusune,icindeki kizi canli canli yakarsin..budur katletmek..O bir kazaydi,suclu,ihmali olan varsa elbette cezasini cekecek..Aileye yurekten bassagligi diliyorum,acilarini paylasiyorum.....
07 Haziran 2010 Pazartesi 11:10
ELAZIGLIYA
 // orkun
ELAZIGLI..masallah zaptetmissin Sayin Sari nin yorum kösesini..öncelikle seni terbiyeye davet ediyorum..bu birrrrr..ikincisi ben CHP liyim demedim,olaya disardan bakan biri olarak CHP de bir kan degisikligi sartti dedim..3-delikanli toplum gögsunu gere gere kendisi bulunur en ön saftta, cocuklari,o kucuk bedenleri surmez öne 4-madem konu cocuklarayapilan iskence,istanbulda otobuste cayir cayir yakilan kizimiz hakkindada iki satir yorum yapta dinliyelim5-ben Turkum evet,en yakin arkadasi,candostu bir Kurt olan Turk,rahatsizmi oldun? Ben bu vatani Turkuyle,Kurduyle Cerkeziyle,Azerbeycanlisiyla,Arabiyla,Laziyla;Rumuyla,Ermenisiyle bir butun olarak göruyorum,sizler gibi her iki sözunden biri irkci ayaklarina takilmiyorum..tamammi can?...
07 Haziran 2010 Pazartesi 10:53