İrfan Sarı

Keşke okusaydım!

06 Haziran 2008 Cuma

Bu yazının başlığı ah çekenlerin “keşkelerle” sinelerine yumruk saplayanların havarından geldi düştü.

 

Hani derler ya; “ah keşke okuyabilseydim”, “okusaydım da bir gözüm kör olsaydı”

 

Bu ah çekmeleri, iç geçirmeleri her gün duyarız ve ister istemez biz de etkileniriz.

 

Etkileniriz çünkü bölgemizde yoğunluğu her eve yansıyan bir savaşın içindeyiz. Bu savaşın  geçmişten günümüze izlerini sürdüğümüzde de önümüze eğitimin aksaklığından bir miras düşer.

 

Demokratik laik hukuk devletinin kuruluş anayasasından bugüne değin gelen anayasalarda eğitim hakkının güvencesi söz konusudur. Bu amaçla eğitim yaşı gelen bütün bireylerin anayasal hak olarak okutulması devletin asli görevi olarak karşımıza çıkar.

 

Hakikaten ülkemizde bunun kusursuz işlediğine inanmayanların başında gelenlerden biri olduğumu vurgulamak isterim. Ama hiç unutmadan da söyleyeyim ki kusursuz işlemsi de gereklidir, yoksa anayasal suç oluşmuş olur.

 

Anayasanın vatandaşlara verdiği hakların güvencesi yanında bu hakların anayasa yürütücüleri tarafından aksatılması da suç olarak kabul edilmiştir.

 

Meseleye böyle bakılınca yönetimdeki bürokratın ve siyasi idarecilerin anayasayı ihlal ettiğini söylemek mümkündür. Çünkü gerek bölgemizde ve gerekse ülkenin dört bir yanında tezatlarla dolu bir eğitim çarpıklığını görmekteyiz. Hem fiziki anlamda, hem teorik anlamda hem de pratikte sergilenen eğitim ve öğretimin yansımaları iç karartıcıdır.

 

“ÖSS” “OKS” “ÖYS” ve adını bilmediğim bir sürü bu kısaltmalar gibi akla hayale sığmayan haksızlıklarla, kolejlerde eğitilenlerle Anadolu"daki okullardan mezunları yarıştırıyorlar.

 

Ve bunlar bu ülkedeki adaletsizliğin boyutunu fazlasıyla gösteriyor.

 

Adı konulmamış bu savaşın harcamalarına ve bizden alıp götürdüklerine bakarsak anlayacağız ki eksik yanımızı kusursuz diriltmeliyiz. Ülkenin kanayan bu yarasına merhemi çalmak, bu ülkenin asli vatandaşlarının vazifesidir.

 

Bir ülkenin parlaklığı, o ülkenin bilimsel faaliyetlerinin gelişmişliği ile doğrudan ilintilidir. Buna inanarak bakıyorum.

 

Bu bilimsel faaliyetleri yürütmekte olan yüksek öğretim kurulunun (YÖK) bu çağda dahi türban gibi boş gündemlerle uğraşması ve anadil gibi son derece hak bir durumu önemsememesi eğitimin içinde olduğu durumun resmi değil midir?

 

O halde yurtseverlik bu noktada harekete geçmelidir.

 

“Türbanlılar girsin mi, girmesin mi?” sorularında bocalayan bilim merkezlerinden mezun olmanın ne önemi var diyebiliriz belki, belki de buradan çıkanlar işsiz ordusu diyebiliriz. Ama unutmamalıyız ki bu bilim akademileri içi dolu olana kadar çaba sarf etmeliyiz.

 

Devleti oluşturan birey topluluğu olarak sınırsız sorumlu hissetmeliyiz kendimizi.

 

Belki bütün bu olumsuzluklardan etkilenen çocuklarımızın okumaları için vereceğimiz üç kuruşumuz yoktur ama onlar için yapacağımız bir okula yüreğimizle destek olmalıyız.

 

Ve bilmeliyiz ki savaşın durması, kanın durması için aydın, ilerici bilimi önemseyen içinde kini, nefreti söken insanlara ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızda bu okullarda okuyacak çocuklarımızın elinde.

 

Not: Yüksekova"daki lise yapımı için yürütülen kampanyaya dair bir makaleydi. Bu bağlamda ilgili bankanın hesap numarası aşağıdadır.

 

05000129 (Yüksekova Halk Bankası)

Bu yazı toplam 6207 defa okunmuştur
_____
 // ____
sizi bu hassasiyetinizden dolayı tebrik ediyorum,çok güzel noktaya değindinizi bildiniz üzere bu yazıyı yazdınız sanırım,okumak dünyanın en güzel,dunyanın en harika,dunyanın olmassa olmaz çabasıdır,bizi bu çabadan mahrum edenler utansın...
yüreğiniz dert görmsin......
08 Haziran 2008 Pazar 17:10
bu değilmidirr.....
 // serçe
umudu kıranlar utansın.
umudumuzu zincire bağlayanlar,eğitimsizliğe sürüklüyenlerin gözü kör olsun.
sustukça sıra bize geliyor.
yüreğin dertlerden arınsın abi.
gerçekten bu halkın eğitim desteğine ihtiyacı var,imkanlar bunu gerektirmeli EĞİTİM istiyoruz.
eğitim görmey,liyizki kendi,halkımıza yaralarını sarıp melhem olup,hekim olmalıyız.
bu yüzdendir bizim çığlık çığlık olmuş düğümlenmiş sesimiz......
07 Haziran 2008 Cumartesi 22:29
abimm
 // elçii
ne bir gözün kör olsun nede başka birşey,senin yüreğin yeterlidir...
evet yapılan bir haksızlık var birtek eğitim yönünden değil,her yönde bir haksızlık payı düşmüştür doğudaki halkımıza,ama en büyük payı gene bize werdiler,
bu değilmidir bizi bizden eden,bize hainlik damgasını vuran...
bu değilmidir halkı yüksekovadan yokuş aşağa düşüren,

her şeyin karanlık yanı yine doğudan vuslat yedi,
ADI DOĞU SOYADI:HAİNLİK...
ASIL HAİNLİK BU HALKIN CEHALETE SÜRÜKLENMESİ,ASIL HAİNLİK bu halkı bilinmeze doğru götürmek,
bu halkın eğitime ihtiyacı var...doğu halkınında hiç bir farkı yok batıdan,

BİR ADIM ATIN BİZİM İÇİN BİZ 4 ADIM ATALIM...

(ABİM YÜREĞİNE SAĞLIK GENE ÇOK GÜZEL BİR NOKTAYA DEĞİNMİŞSİN ÇOĞU İNSAN GÖRDÜM ÜNİVERSİTE MEVZUNU AMA ADAM OLMAMIŞ ABİ SEN ÇOK AYDINSIN BUNU UNUTMA GÖZÜNDE KALBİNDE ÇOK YAŞASIN)

SEVGİLER......
07 Haziran 2008 Cumartesi 13:26