Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Kerem Ölmez

2007-03-26 10:21:50

Tarih 23 Mart 2007’yi gösterdiğinde Yüksekova yeni bir ölümle tanıştı. Bu ölümü diğer ölümlerden ayıran bir fark vardı: bilinçli, girişimci geçliğin, feodal yapıyı reddeden gençliğin hüküm sürdüğü dönemlere denk gelmişti.

23 Mart tarihin kara kitabına yeni açık kırmızı renk bir sayfa açtı. Yüksekova artık cehaletin hainliğini kabullenmeyecek bir durumda iken cehaletin kahpe kurşununa kafa tutan bir eğitimci, bir öğretmen ayrıldı aramızdan. Ayrıldı ayrılmasına ama ölmedi.

Ölmez…

Soy ismini ölümsüzlüğünü müjdeler nitelikte alan Kerem Hoca cehaletin ve kör zihniyetin celladı oldu.

Binlerce genç ilk kez Hakkari’de “Aşireti, cehaleti, feodalizmi ve bunların sonucu olan kan davalarını” lanetledi.

Evet Hakkari’de “Kahrolsun Aşiret” sloganlarını duymak yeni bir sayfa için ellere tükürülmesi anlamı taşıyordu.

Artık gençlik “Yeter” diyor ve vuruyor alnının şakına aşiret liderlerinin.

Bu ölüm başka bir baharda başka bir direnişin müjdeleyicisi oldu. 2007 aşiretçiliğin ipini çekme yılı olacak. Gerek seçimlerde gerekse kamuoyunda artık bize “kötü ve gerici” damgasını vuran aşiretçiliği şamar oğlana çevirme zamanı geldi çattı.

23 Mart’ta yaşamını yitiren kişinin kişiliği kimliği ne olursa olsun onu aramızdan ayıran hain düşünceler yıllardır biz ve bizliğimizi kemirir durumda.

Bizler halen feodalizmin, cehaletin kahrını çekiyoruz!

Bizi bu cehalet içerisinde bırakan sebeplerin ne olduğunu hepimiz az çok biliriz ancak gün yaralara ağlama günü olmamalı.

Artık geç de olsa yakalanan bu dirençle karanlıkların, kara anların üstüne üstüne gidebileceğimiz inancıyla susmamalıyız.

Artık feodalizmin zararlarını saymaya gerek kalmamış, feodalizmin hançerlerini bağrımızda hisseder bir döneme girmiş bulunmaktayız.

Aşiretçilikten prim sağlayanların ödü patladı bir sonraki gün. Yüksekova’da “Kahrolsun Aşiret” sloganlarını duymak duyurmak bana göre bir dönüm noktasıdır.

Artık köylerde eli silahlı köhne zihniyetle yaşayan insanlar değil eli kalem tutan gençler söz sahibi olmalı. Bunun için direnmeli, bunun için yaşamalı!

Kerem Hoca, Yüksekova’da “vicdanı” olan herkesin kardeşi, abisi öğretmeni oldu.

O bunu hak etmemişti. Ama inanıyorum ki ondan sonra gösterilen ve gösterilecek olan tepkiler onu rahatlatacaktır.

Cehalete dur demek yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlar.

Haydi aydınlığa yürüyen gençlik söz sizin (bizim) ...

Bu yazı toplam 10974 defa okunmuştur
KÖR ZİHNİYET
 // erol yiğit
KAN DAVASI İÇİN YİTİRİLEN Bİ GELECEK ASLINDA Bİ NESİL KEREM HOCA SADECE KENDİ AİLESİNİN KAYBI DEĞİL MUTLAKA KEREM HOCA BİZ YÜKSEKOVALILARIN VE GELECEK NESİLLRİN KAYBIDIR. Bİ MESLEKTAŞ Bİ ARKADAŞ VE GELECEK YİTİRDİM ALLAH KÖR OLANLARI EN KISA ZAMANDA TEKRAR GÖRSÜN VE BİZİ BU CEHALLETTN KURTARSIN...
28 Ocak 2008 Pazartesi 22:25
marifetimiz
 // sıradan...
doğru diyorsun da erkan hocam biz yeni krallar ve hükmediciler yaratmada çok marifetliyiz. yani kral ölsün iyi ama yeni krallara yine 'yaşasın' demeyecekmiyiz sanki...
31 Ekim 2007 Çarşamba 14:41
merhaba cehalet
 // Koray
merhaba cehalet daha kaç kişiyi kurban etmeyi düşünüyorsun. yetmedimi bunca anne ve babanın içini param parça ettiğin. daha nereye kadar devam edecek sen hangi çağda yaşıyorsun. senin de medeniyet öğrenmenin vakti gelmedimi. Bunca kişi, bunca medeniyet, hatta bütün dünya değişmişken sen neden hep aynı çağda kaldın. bu Ağalığın, bu Aşiretçiliğin soyu kuruması gerekmiyor mu? kimsenin size dur demesi gerekmiyor mu? giden yine sin evlatlarınız. sizinde canınız yanmıyor mu? gelinde bir olup bu aşiretçiliğe, bu aşret kan davalarına son verelim. KEREM HOCA SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ RUHUN HEP BİZMLE KALACAK ...