Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Kepenkleri kapattıran kim, açtıran kim?

31 Aralık 2014 Çarşamba 12:52

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Bir süredir yazmaya ara verdiğim köşemde bundan böyle sizlerle eskisi gibi sık sık buluşacağız.

Yüksekova’da dün yaşanan “kepenk” tartışmasıyla başlayalım.

Cengiz Topel Caddesi’nde yürürken yanımdan HDP’nin parti anons aracı geçti.

Hatırladığım kadarıyla araçtan Kürtçe “kepenklerinizi açın, oyunlara gelmeyin” anonsu yapılıyordu.

"Şehir merkezinde yine olay vardır" dedim. Caddenin aşağısına doğru indiğimde herhangi bir gerginliğin yaşanmamış olduğunu gördüm.

Yüksekova Haber’den okuyunca durumdan haberdar oldum.

“Kepenkler açılmayacak” diye bir söylenti dolaşınca esnaf kepenk açmamış. Hatta bir bildiri dağıtıldığı iddia edilmiş.

Esnafların kepenk kapattığını gören HDP ve DBP İlçe Yöneticileri esnafları tek tek dolaşarak kepenk açmalarını istemiş.

Son zamanlarda Kürt Siyasi Hareketinin açıklamalarının sokağa yansıması veya hükümet ağzından yapılan açıklamaların ilçedeki polisin uygulamalarına yansımasının birbirine uymadığını gördüğümüz zamanlar olabiliyor.

İlçede kent meclisi kuruldu, mahalle meclisleri, köy meclisleri, kadın ve gençlik meclisleri kuruldu.

Yüksekova’da halk kendi kendini yönetmenin adımlarını atıyor.

İlçe halkı bu adımları atarken ve ortada bir çözüm süreci varken yaşanan bazı olaylar kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Çok gerilere gidersek iki taraflı birçok örnek bulabiliriz belki ama son örneğe tekrar dönerek meseleyi daha fazla uzatmayalım istiyorum.

Yüksekova’da aynı gün içerisinde birileri “kepenk kapatın” diyor, ardından o ilçede halkın tamamının desteklediği partinin yöneticileri ise “kepenklerinizi açın, oyuna gelmeyin” diyor.

Esnaflar önce kepenklerin kapatılmasını isteyenlere uyup kepenk açmadı, Sonrasında ise “açın” diyen HDP’lilere uyup kepenklerini açtılar.

Kapattıran kim, açtıran kim?

Kapattıranlar neden tespit edilmiyor?

Yüksekova’da bu çok da zor olmamalı.

Cizre olaylarını Yüksekova’ya taşımak isteyen birileri mi var yoksa?

Bu soruların cevabını bulmalıyız.

Bildiğim ve yıllardır mesleğimden ötürü gördüğüm kadarıyla Yüksekova esnafı malını, canını Kürt Özgürlük Mücadelesi için ortaya koymaktan hiçbir zaman geri durmayan, halkının hassasiyetlerini her şeyin üstünde gören bir esnaf.

Yüksekova esnafındaki “Kürt sorunu” hassasiyetinin Kürdistan coğrafyasındaki hiçbir kent esnafında bu kadar yoğun olduğunu düşünmüyorum. Bu coğrafyada hangi Kürdün başına bir bela, bir haksızlık geldiyse Yüksekova esnafı ve Yüksekova halkı bunun karşısında durmuştur. Hatta bu karşı duruşların çoğunda evlatlarından olmuşlardır.

Defalarca da değişik yöneticiler tarafından Yüksekova esnafı için, “bundan böyle çok ciddi durumlar dışında kepenkler kapatılmayacak” denildiği oldu.

Buna rağmen görünen o ki pek değişen bir şey olmuyor.

Cizre çok ciddi bir olay elbette. Cizre’deki "Kürdü Kürde kırdırtma" provokasyonu girişimi önemsenmeli ve gereken tepki elbette gösterilmeli.

Ancak bunun yolu son zamanlarda iflasın eşiğine gelen esnafı zor durumda bırakmak olmamalı.

Yüksekova esnafını rahat bırakın ve koruyun.

Yüksekova'da HDP ve DBP'li yöneticilerin, Kent Meclisi yöneticilerinin hızlı hareket ederek söz konusu kepenk kapatma eylemini önleme çabalarını takdir ediyorum. Halk desteğini arkasında gören bir partinin, halkın oluşturduğu bir kent meclisinin yapması gereken tam da budur.

Parti yöneticilerinin, Kent Meclisi yöneticilerinin ve mahalle meclislerinin ilçedeki "kepenk kapatma" söylemleri ve değişik kontrolsüz protestoları önlemek için buna benzer çabalarını arttırması gerekiyor.

Yüksekova da Cizre de provokatörlerin iştahını kabartan yerler. Birileri provokasyon peşinde olabilir. Zira bu her iki ilçe de o birilerinin ödünü patlatıyor.

Çok yaygın olarak son zamanlarda hepimizin dilinde olan “Kontrolsüz güç, güç değildir” lafının gereği olarak hareket etmeli ve demokratik siyaset kanallarını geliştirip bu kanallar yoluyla daha etkili karşı duruşlar sergilenmeli, provokasyonlara mahal verilmemeli diye düşünüyorum.

Unutmayın Yüksekova esnafının ve Yüksekova emekçilerinin Kobanê ve Şengal’de evinden, kentinden edilen kardeşlerimiz için, katliamlardan geçirilen Kürt halkı için daha çok çalışması gerekiyor.

Benim yeni yıl mesajım: Yüksekova esnafını rahat bırakın!

Bu yazı toplam 16860 defa okunmuştur
oyun oynamayin
 // alu
Altına imza atiyorum...
01 Ocak 2015 11:45
OYUNA DİKKAT!!!2
 // kaniroj
Ayrıca bu süreçte Gever halkını yalnız bırakan bölge milletvekili sayın Selahaddin Demirtaşa da haklı olarak çok ciddi tepkiler birikmiş durumda.Gerek ilçe halkı gereksede parti yetkilileri tarafından defalarca kendisine Gevere gelmesi için çağrı yapılmasına rağmen gereği yapılmadı.Gever halkı bu duyarsız yaklaşımınızı hak etmiyor.Neredeyse 1 yıl oldu Demirtaş Gevere adım atmadı.Yapılan Kongrelerede gelmemesi işin cabası.Umarız bu hata telafi edilir.Seçim arifesine bırakılırsa bu geliş yazık olur.....
31 Aralık 2014 Çarşamba 19:02
OYUNA DİKKAT!!! 1
 // kaniroj
Sevgili Erkan arkadaşımız geçte olsa önemli bir konuda görüş belirtmiş.Yazının özüne ilkesel olarak katılacağımız aşikardır.Lakin değinilmeyen bir nokta var.O da ;uzun süredir bazı pilot bölge ilan edilen yerlerde alınan karar doğrultusunda inisiyatifi ele geçirmeye çalışan güvenlik güçlerinin Geverde uygulamaya soktuğu antidemokratik pratiklerle amaçlananların neler olduğudur...Neidüğü belirsiz uzun konvoy geçişlerinin ardı sıra verilen tepkilerin meşruluğuna dem vurulmaz ,vurulmamalıdır.Lakin görülen o ki zararın alasını verenlere gösterilmesi gereken tepkiler zaman zaman yanlış adreste patlak verdiklerini sezinleyebiliyoruz.Belkide amaçlananın esnaf ile partiyi karşı karşıya getirmek olduğu olabilir.Nitekim bütün belirtiler bu yönde ....
31 Aralık 2014 Çarşamba 19:02