İrfan Sarı

Karanlığa Sürtünmeler

21 Haziran 2009 Pazar

Şimdi sen gözlerinin karasını koydun gök yerine. Bütün hüznüyle bir ben yürümekteyim. Gör, nasıl saklıdır cebimde ellerim. Parmaklarım birbirini yemekte durmadan ve kalbimde felaket bir matem manası. Yüzümde metal bir maske bu ben değilim oysa.

Bütün damarlarıma Zap kaçmış coşkun, hırçın ve asi. Kıyılarımla keşmekeşlikler içindeyim. Yırtılıyor gözüme görünen ne varsa. Dağları ortasından karton yırtar gibi yırtıyor bu hüzün. Sonra akarsuları yani suyu yırtıyor biri.

Göğsüm ip ince bir türkü telinde.

Yangın, alev alev sürmekte.

Kor yangını sudan başka kim kesebilir ki; suyu da kızgın bir ateş yakar ancak. Beni bahtıma süründüren o geçmiş yanılgısı.

Ayaklarımın altında değil öyle toprak basması tam bir beton ağırlığı. Yürüyorum karanlık, görünmez bir sürede. Avlusunda kuş besleyenler, köpek besleyenler ve çiçek yetiştirenler. Tanıdık bütün simalar karanlık.

İçine kapanmış loş bir sokak lambası. Üfürsen söner yanılgısı.

Bu haller mum ışığı taşır ruhunda, biraz daha yürümek istersen. Dağlar iyice eteklerini serper bir zaman sonra. Bir tümsekti de ıslak bir çimene oturursun. İçinde bir yangın sonrası kor, köz, altında ıslak çimen yeşili içinde karanlık. Sözün ufaldığı, küçüldüğü hatta kaybolduğu dil tutulması.

Şimdi karanlığın üzerine düşen korku tentesi…

Düşünüyorsunuz etrafınız kıtlık bir kimsesizlik. Düşünüyorsunuz ve kopuyorsunuz yaşamaya asıldığınız yerden. Bir uçurumun başında acı içinde iki söz, iki damla yağmur tanesi gibi yaş gözünüzde.

Kanatlanıp giderseniz mutsuz ölümler diyarı uçamazsanız çay gözlü yâre toprak kokusu.

Düşünürsünüz yine de elleri cebinde bir adamın halini. Mutlak ki kalbinde uykusuz bir dağ vardır. Uslanmaz bir halin yongası. Örtünürsünüz o muğlak iç sesin yürüyüşüne, kulaklarınıza gelen bekleyeninizdir diye.

Tiki tak bir zaman ve dum dum kalbin öyküsünün attığı yerdeyim. Karanlık şarkılarını ezberlettirir. Acının foyası ilk defa açığa çıkıyor. İnleyen bir vakitte tutkulu cırcır böceklerinden gelirken sesler.

şimdi buralardan bir rüzgar geçse
kaç kişi üşür
ve kaç kişi asılır askılarından göğün
toplayamayacağımız kadar yaprak savrulur orta yere
kelebekler konacakları baharı arar
ve ben bir kez daha
aşk şarkıları ezberlerim
toprağı çiğnerim
ve memelerinden süt dişlerimi büyütürüm.

Bu hüzün tutkusu sardı ya buraları denize koşmak isterim. Deniz çok uzağımızda uslu ejderha gibi.

Martıların kanatlarından uyku taşıyın bana n'olur. Çığlıklarından çağırın mutluluğu. Ve denizin o sert karnından dalgalara bölün beni.

Yüzmek istiyorum kapkaranlık.

Bu yazı toplam 2973 defa okunmuştur
sevgili dost
 // handan
Bahtını süründüren geçmiş yanılgın olmasaydı bizler nasıl okurduk böyle yogun bir özlem yazısını.Nefesin değmiş yazıya.İyiki de değmiş.Anladım ve çok sevdim.saygılarımla......
22 Haziran 2009 Pazartesi 16:44
YA BİZ YA SEN...
 // MEZOPOTAMYALI
Bunun gibi çok değil "On tane" yazı yazın inanın halkın size bakış açısı değişir.Tamtamına üç defa okudum,vallahi bir şey anlamadım. "Gora babo çı tı negehejtim" Daha öncede demiştim,komplekse girmemize neden oluyorsunuz.Ya siz çok zekisiniz,yada biz...Belkide yazınız eksik. Kelimeler belli belirsiz serpiştirilmiş.Cümlelerin harika, fakat birbirine bağlayamıyorum. Mana çıkaramıyorum. Kendimle inatlaşıyor ve ısrarla cümleleri ve yazınızı çözmeye çalışıyorum:Durum nafile.En olumlu açıklama şöyle olabilir:Duygu ve manaların sıkıştırılması bir yazı yada şifreli bir yazı. Çekirdekte ağacın şifresinin yazılması gibi. İkinci yazınızı bu yazınızı açıklamaya ayırın. Denizi Uslu ejdehaya benzetmenizi harika buldum.Sevgilerle......
22 Haziran 2009 Pazartesi 15:06
yorum yapan okuyuculara
 // karxezal..
Bişey anlamak için sayın sarının halinden yada onun yaşadıklarından haberdar olmak lazım...bu yazı malesef öyle..onun ne için yada neden yazdıgını ancak içinde oldugu ruh halini bilenler anlar..bir yazıyıda anlamayalım ne olacak...belki herkes anlamaz ama ne olursaa olsun sarı yazdıktan sonra mutlaka güzeldir...ince ruhlu yazarımız.....Hyatın hep aydınlıklarla geçsin karanlıklar yada seni sürüklemek isteyenler hiç olmasın hayatında ....sen herkesin mutlulugusun.........
22 Haziran 2009 Pazartesi 13:59