İrfan Sarı

Kara Operasyon

24 Şubat 2008 Pazar

Şubat başından beri yerleşim birimlerine ve yüksek yerlere yağmaya başlayan karla birlikte dondurucu ayazlarda başlamış oldu. Neredeyse güneş hiç doğmadı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden iklim rengini yaşama da yansıtmış durumda.

 

Hava durumlarını savaş uçaklarıyla yaran haber ajansları şimdide kara operasyonunun aktörlerini yani askerin beyaz elbiseler ve zırhlı araçlarla bölgeye naklini duyurdu halka. Bölgedeki vahşi coğrafyaya acımasızca çöreklenen iklim cemrelerle kendini yumuşak havalara bırakacak derken operasyonlarla bölgeye intikal eden askerin sınır ötesi gidişi hiç akıl karı değil.

 

Uydudan çektiği fotoğraflar ve istihbarata dair bilgileri de güncelleyen ABD ordunun bu mevsimde dağlara yürümesine izin vermiş oldu. Hayatında bir kez bile kar görmeyen askerlerin de var olduğunu çok iyi bilmek lazım.

 

Şu günlerde poyraz rüzgarlarının esimiyle kabuk bağlayan karda yürüyen bu askerlerin yeryüzünün bu yeni şekliyle karşılaşmasını ve bundan dolayı nasıl bir psikoloji içinde olduğunu kestirmekte oldukça kolaydır.

 

Bush ve savaş kurmayları bu dağlarda teknolojinin ne kadar çaresiz bir şey olduğunu bilmeyecek kadar masum değildir. İkisini bir araya getirdiğimizde askerin o dağlarda bilgisayar başındaki oyunlar gibi yönetilemeyeceğini de bilen bir unsur varsa o da ABD"dir.

 

Eğer teknolojik üstünlük diye bir şey olsaydı 11 Eylülde Bush"u kalbinde vuran bedevi çöllerinin uzun libaslıları şimdi çoktan tarih sayfaları arasına alınmış olacaktı. Özgürlükleri halkıyla buluşturmuş, dünyaya barışı dağıtan efsane olarak geçmiş olacaktı. Ve bizde bu yazıları yazma gereği duyuyor olmayacaktık.

 

Savaş medyası, sınır ötesine bir askeri hareketliliğin olduğunu canlı yayınlarla vermeye başladığı sıralarda bölge tipi ve kara teslim olmuş birçok köy yolu kapanmış hayat durma noktasına gelmişti. Bu sırada hakka ten de askeri sevkıyatlar görüldü. Üstü açık askeri araçlarda sırt sırta vermiş askerlerin dizlerine örtükleri battaniyeler ve naylonlardan soğuğun şiddetini anlamak mümkündü.

 

İşte bu noktadan bakılınca operasyonun mutlaklığının yanında askerin içindeki durumunu anlatan ağıtın alttaki dizeleri aklımıza takılıyordu.

 

“zenginimiz bedel verir

Askerimiz fakirdendir.”

 

Meclis kürsüsünden hamaset edebiyatı yapan siyasi partilerin birbirini parçaladığı ve amerikan emperyalizmine karşı nutuk attıkları şu sıralarda cumhurbaşkanından geçen türban yasasından haberleri yoktu demeyeceğim. Danışıklı dövüşün rengini anlamak gerekiyor. Aslına da her birinin amerikan yandaşı olduğu ve onlarsız bir adım atmadıklarını da bu operasyondan önceki operasyonda da görmüştük.

 

İşi o kadar boyutlandırmışlar ki kahramanlıkları üzerinden siyaset yaptıkları askerleri gözünü kırpmadan Sarıkamış koşullarına yollayabiliyorlar. Ülkenin çözüm bekleyen sorunlarına yaklaşım sergilemek yerine olayı yine her zamanki gibi askeri tedbirlerle yani vurmak, kırmak ve kan dökmekle çözümlemeyi kolaycı bulan anlayışlarını korkmadan sergiliyorlar.

 

Çünkü siyasi arenada yok olmuşlar. Elde tutulabilir bir tek programları yoktur. Bu gün bile halkın önüne çıksalar dünden farksız davranış geliştiremeyeceklerdir, yine halka ip atmak ve bölünmekten dem vurmaktan başka sloganları olmayacaktır. Halkların Türkiye"de ki sorunlarını çözmek onların siyasi arenada kaybolmasına vesile olacağından şiddeti hep ön göreceklerdir.

 

Kürt gerçeğinden sağlığa kadar uzanan sorunların giderilmesi artık onları aşmış durumdadır. ABD parmak işaretiyle ülkeyi yönetiyor ve bunlarda buna razı durumdalar.

 

Bu gün dayatılan operasyonun da çözüm olmayacağını kimse onlardan iyi bilemez. Ama ülkeyi yönetemeyecek durumdaysanız birileri gelir halka atılan ipleri eline alır.

 

Her şeye rağmen operasyonun Kürtler ve Tükler arasında derinleşecek uçurumları yaratmamamsı için kim elinden hangi çaba geliyorsa harcamalıdır. Ölümleri durdurmak insan olmanın yüceliğinde vardır. 

Bu yazı toplam 11999 defa okunmuştur
selam
 // siyabend
kimse olumu istemeyecek kadar soguktur olum. ama olumu baskasına dayattığında seni yakan bi ates olur ve yakar seni. kimse olmesin ne asker nede gerilla soz konusu vatan olunca TEFERRÜATTIR olmasın anlamını bılmıyurum galıba mıllıyetcilerın kullanıdıgı bi sozcuk kopyaladım bu dusunce bence olumleri arkasına alarak getiriyor YA SEV YA TERKET OLMASIN SEVENDE KALSIN SEVMEYENDE KALSIN YADA IŞİN SU BOYUTU VAR KİMİ KOĞUYORSUNUZ insallah barıs kurt ve turk halkına newroz hediyesi olur...
26 Şubat 2008 Salı 18:19
Kara harekatı
 // i.sarı
Sevgılı ustad bılıyorsın kı duzenlenen bu kara hareketı ne ılk nede son olacak bu duzen bu mıllıyetçi ve soven polıtakılar devem ettıgı surece Kürt ve türk düsmanlıgı sonu dipsız bır koyu gıbı surüp gıdecek.Burda onemlı olan halkların duruşudur,Türk ve Kürt halkı el ele verıp bu barısı ınsaa edebılır ama mevcut ıktıdar partısının bunu yapmasını beklıyorsa buyuk bır gaflet ıcınde olurkı bu da yalnıstır.Mevcut ıktıdar partısı(Ki bunların ne dusundugu ve hangı ıdeolojiye ınandıkları,cogunun fetullah Gulen tarafından maddı ve mavevi olarak yonlendırıldıkleri aşinadır)bır elıni amerıka ya kaptırmıs dıger elını de sıyası ıslam polıtıkası yapanların ayak işlerını yaptıgı yıne malumunuzdur.Dune kadar ıktıdar partısıyle ordu arasında ınanılmaz bır rekabet varken bugun baskabakanın medyada Bedrın Aslanları ıle baslayıp sonu bellı olmayan siirler sıralaması pek akıl karı degıldır.Acın Almanya dakı Fetullah Gulen desteklı cıkan gazetelere bır bakın orduyu ne kadar övdüklerı,yere göğe sıgdıramadıklarını,Kuzey Irak takı kahramanlıklarını nasl sıraladıklarını goreceksınız.Halbukı bunların asıl amacı ordu yandaslıgı degıldır.Bunların orduya karsı olan dusuncelerını bılmeyen zaten yoktur.(ellerınden gelse bır kasık suda bogup ulkeyı ıslam cumhurıyetı adı altındakı bır vesveseye cevırırler.)Asıl amaç akp nın bu kara haraketınden basarılı olmasına yardım etmek,çünki bılıyorlarkı basarısız olursa bu akp nın sonu olur.Bu amacla gerek iç basındakı akp yandaslı gazete ve tv ler gerekse dıs medya bunu elınden geldıgınce akp nın basarılı oldugu yolunda bır medayatık polıtıka surdurmektedır.Burda asıl anlatmak ıstedıgım bız bu oyunlara gelmeyelım.turk ve Kurt ler ıstedıklerı surece barısı her an inşaa edebılırler ama bunu baskalarından hele hele ıktıdar partısınden beklemek cok gec ve cok yalnıs olacaktır.Bu ulke sadece kendını turk hissedenlerın degıl herkesın vatanıdır.Daglarda olen asker ve gerıllaların acıssı sadece bıreylerın degıl butun toplumun acısıdır.Burdan seslenıyorum Mıllet olarak amerıka nın ve Fetullah çıların maşası olan ne tur polıtıkalar yuruttuklerını kendılerı bıle anlamayan veya anlamamazlıktan gelen akp nın (amerıkancı kafırler partısı)bu oyunlarını boşa cıkaralım,toplum ıcınde yıne barış tomurcukları acsın.Herkes bunu bılsın kı hiç bır sey gorundugu gıbı degıl.Her adımın altında cok buyuk menfaatler ve buna baglı olarak cekecegımız acılar var.Bundan nemalanacak olanlar ne Kürt ne de Türk tpolumudur.Bundan nemalanacak olanlar amerıka,israıl ve arap ulkelerıdır.saygılarımlaa.... i.sarı...
26 Şubat 2008 Salı 12:53
kar3030
 // kar3030
bu şavaş nereye kada ne türk ne kürt kimsenin ölmesini istemiyorum,...
26 Şubat 2008 Salı 00:29