İskender Kahraman

Kaç Kürt Geçti Fırat’ın Batısına?

23 Haziran 2016 Perşembe 14:01

Psikologlar, gece uyku tutmayana bir şeyler saymasını önerir. Mesela, bir tavuk yumurtladı, iki tavuk yumurtladı… gibi. Ya da bir koyun çitten atladı, iki koyun çitten atladı…

Eskiden, çocuk kuşağı olan ve kahramanlarının isimleri Edi ile Büdü olan bir programda da böyle bir şey vardı. Kalın kaşlı Büdü, uyuyamayan, haylaz Edi’ye bir şeyler saymasını söylerdi. Edi de saymaya başlardı. Bir… iki… üç…

Türkiye’nin ya da Erdoğan'ın, özellikle, Suriyeli Kürtlere olan tavrı da biraz buna benziyor.

Bilindiği üzere Türkiye, Kürtlerin, özellikle Suriye’de, herhangi bir statü elde etmemeleri için her şey yaptı.  Ama bunu hiçbir şekilde başaramayınca durumu sadece izlemekle kalıp, sözde ‘Kırmızı Çizgi’ olarak belirledikleri ‘Fırat’ın Batısı’ndan kaç YPG savaşçısının geçtiğini saymaya başladı. Bir YPG’li Fırat’ı geçti, iki YPG’li Fırat’ı, üç…

YPG, geçen hafta, Membic kasabasını IŞİD’ ten kurtarmak için operasyon başlattı. Bunun üzerine Erdoğan, verdiği demecinde ‘orada şu anda Suriye Demokratik Güçleri olarak ifade edilen bu güçlerin içerisinde yaklaşık 450 kadar YPG’li var. Bunun dışında 2 bin 500 civarında Araplardan var. Yani toplamda yaklaşık 3 bin kişi bu operasyonun içerisinde yer alıyor ve söylenen de şudur: YPG burada Menbic’de daha çok lojistik bir güç teşkil edecek, asıl gücü Araplar oluşturacak” dedi.

Yani, ‘bir YPG’li Fırat’ı geçti, iki YPG’li Fırat’ı geçti, üç YPG’li Fırat’tan atladı…’ diye sayıklanmaya başlandı.

ABD ile Ortak Plan Hayali Suya Düştü

Türkiye, Kürtlerin Cerablus-Afrin hattı olarak bilinen 98 kilometrelik alanı da ele geçirmelerini engellemek için geçen Nisan ayında ABD’ye, ‘YPG’den vazgeçin, IŞİD’i bölgeden biz kovarız’ demişti.

ABD, bölgede önemli bir ağırlığı olan, NATO üyesi Türkiye’nin ısrarları karşısında Türkiye’ye bir şans daha vermişti.

Akabinde Türkiye, El Kaide bağlantılı, Sultan Murat TugayıSultan Selim TugayıEhrar El Şam gibi örgütleri IŞİD’in üzerine salmıştı.

Bu örgütler, IŞID kontrolünde bulunan Türkiye sınırındaki noktalara saldırmış, birkaç köyü ele geçirmişti. Ama iki gün sonra, IŞİD geri gelip, söz konusu Türkiye destekli grupların hepsini hezimete uğratmıştı.

Böylece, ABD’nin Türkiye’ye verdiği belki de son şans berhava olmuştu.

Türkiye, Suriye’de Yine Ters Köşe!

ABD daha önce, Türkiye’nin de itirazlarından dolayı Kürtlerin batıya (Fırat’ın batısı) yönelmelerini dondurmuştu. Öte yandan, ABD ve Kürtler birbirine güvenmiyordu. Ya da birbirlerine karşı şüpheleri vardı.

ABD, önce Rakka diyordu. Kürtler ise Cerablus-Afrin hattı diyordu. Görünüşe göre anlaştılar. İlk adımı da Kürtler attı. Rakka'ya giden yolları temizlemeye başladılar. Birkaç gün sonra Membic operasyonu başladı. Yani, ABD de Membic-El Bab ve Afrin hattını Kürtlerin almasına ikna oldu.

Türkiye’nin, güdümündeki grupları kuzeyden bölgeye salması da Membic operasyonunun Türkiye’ye rağmen yapıldığını göstermektedir.

Türkiye’nin Kozları Tükendi

Türkiye, sayısı üç milyondan fazla olan mültecileri koz olarak kullanıyordu. Avrupa’ya ‘hepsini otobüslere bindirip gönderirim’ diyerek şantaj yapıyordu.

Öte taraftan Rojava’da IŞİD, NUSRA, Ehrar u Şam gibi örgütlerle işleri karman çorman ediyordu. ABD ve Avrupa Türkiye’nin Kürtlere yaptıklarına karşı sessizliklerine devam ediyordu. Fakat bu kozlar da artık kayıp gitti.

Artık, bu örgütler birer birer tükeniyor. 500 yıllık Türk dostu Almanya, Ermeni soykırımını mecliste onayladı. Bir zamanlar desteklediği IŞİD, silahı Türkiye’ye doğrultmaya başladı.

BM, Türkiye’yi Kürt şehirlerinde yaptıklarından dolayı girişimlere başladı. ABD Rıza Saraf’ı elinde tutup çeşitli zamanlarda Türkiye hakkındaki ifadelerini basına veriyor.

ABD Türkiye’ye rağmen Rojava'da özellikle YPG üniformaları giyerek Kürtlerle birlikte operasyonlara katıldı. ABD’nin YPG üniformaları giymesi bu anlamda iyi okunması gerekir. ABD böylece, Türkiye’ye PYD’yi vurursan bizim askerlerimiz de onların içinde var mesajı veriyor.

Bunlarla Türkiye’ye, ‘senin koz ya da şantajların artık işe yaramıyor’ denilmektedir.

Türkiye Kürt Fobisi Yüzünden Dünya’dan Dışlanıyor

Dış politikada yapılan büyük hatalardan biri şudur: Eğer dış politikada sadece kendi görüşünüzün doğru, geçerli olduğunu düşünürseniz ya da dayatırsanız. Başlangıcınız zaten yanlıştır.

Türkiye, her yerde, her zaman Kürde ait olan her şeye karşı durdu, duruyor.  Bu Kürt fobisi zaten başlangıçta yanlıştı.

Bu bağlamda ikinci adım Rusya jetinin düşürülmesiydi. Rusya’nın ısrarla Kürtlerle çalışma girişimleri bu işin kolay bitmeyeceğini gösteriyor.

Diğer önemli nedenlerden birisi ise Türkiye’nin desteklediği grupların yenilmesiydi. O saatten sonra Türkiye Suriye’nin kaderi hakkında söz söyleme hakkını kaybetti.

Efsane Boksör Muhammed Ali’nin ailesinin, cenaze törenine katılan Erdoğan ile yan yana gelmemeye ve onu tabuttan uzak tutmaya çalışması Türkiye’ye olan nefretin, kızgınlığın adeta fotoğrafı ya da Ali’nin son yumruğu oldu.

Görüldüğü gibi, Ankara’nın dilemması çokludur. Suriye’ye girse Rusya, Azrail gibi tepesinde dikiliyor. IŞİD’le olsa dert, olmazsa dert…

Kürtlere karşı çıksa da çıkmasa da yine Kürtler kazanıyor. Kürtler ne kırmızıçizgi bıraktı ne sarı!

Erdoğan, Fırat’ı geçenleri saymazsa gözüne nasıl uyku girecek? Ha bu arada yüzlerce sayı saymasına rağmen Edi’yi yine uyku tutmuyordu!

Bu yazı toplam 14595 defa okunmuştur