Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

'İhbar bahane polis şahane'

27 Nisan 2011 Çarşamba 16:07

‘KCK’ diye adlandırılan operasyon çok farklı bir boyut kazandı.

Gerek Barış ve Demokrasi Partisi üyeleri gerekse bu partiden halkın iradesiyle çeşitli mevkilere seçilmiş olan insanlar bir bir gözaltı ve tutuklama 'terbiyesinden’ geçiriliyorlar.

İl Emniyet Müdürlüklerindeki Terörle Mücadele Büro Amirlikleri tarafından özel yetkili savcılar aracılığıyla telefonları dinlenen ve önceden haklarında gizli tanık ifadeleri hazırlanan şahısların evlerine gelen 'ihbar'ların ardından baskınlar düzenliyor. 

Ev baskınlarında da evler didik didik aranıyor ve yeni deliller peşine düşülüyor.

BDP’ye üye olan olmayan, öyle veya böyle BDP ile ilişkisi olan veya BDP'lilerle telefonla görüşen herkes PKK’nin birer üyesi gibi görülüyor olmalı ki son zamanlarda hepsine psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanıyor.

Eskiden insanlar evlerindeyken bile her an infaz edileceklermiş korkusu ile yaşarlardı. Çünkü o zamanlar güvenlik güçleri veya karanlık güçler tarafından evlerinden alınan birçok kişi bir daha dönmedi.

Aynı korku bugünlerde Doğu’nun tamamını kaplamış durumda. Şimdiki infazların geçmişteki infazlardan farkı ise fiziki değil psikolojik olması.

Psikolojik infazlar...

Kürtlerin yaşadığı mahalleler, şehirler, kasabalar, köyler, dernekler, belediyeler mercek altında. BDP ile ilişkisi olanlar tek tek fişlenip dosyalanıyor. Alınan kararlarla mercek altında olan herkesin telefonu dinleniyor. Birbirini iş veya özel görüşmeler için arayan herkesin kullandığı Kürtçe kelimeler, şakalar, deyimler bile ‘suçlama için delil’ sayılıyor.

Hal böyle olunca bu şahıslarla ilişkisi olan her meslekten kişiler de bir anda KCK/TM’li oluveriyor.

‘KCK/TM’ yani KCK Türkiye Meclisi adı verilen yeni vatandaş grubuna hergün yüzlercesi dahil ediliyor. Yakın zamanda bütün Kürtler bu yeni şerbeti içecek gibi.

Her gece onlarca kişi evlerinden alınıp ‘psikolojik’ infaza maruz bırakılıyor.

Alınan kişilerle ilgili kentlerin yetkilileri genelde ‘Efendim alınanları özel yetkili savcı istemiş, polis arkadaşlar görevlerini yapmışlar’ diye açıklamalarda bulunurlar.

Uygulanan ‘psikolojik infaz’a uyarlanan kılıf bu: Savcı istedi

İddianameleri açıp bakıyorsunuz, saçma sapan, kıytırık şeylerle doldurulmuş içi. Kim olduğu belli olmayan hatta öyle birinin olup olmadığı da kesin olmayan biri mail atmış İl Emniyet’inin elektronik posta adresine. ‘Filankes, filankes, filankes KCK’lidir. Şunları yakalasanız da kurtulsak'

Aynı günün akşamı jet hızıyla bu filankesler alınıyor.

Ne de olsa ihbar öncesi telefonlar dinlenmiş, gizli tanıkların ifadeleri hazır, suçlu bunlar!

Bu filankesler emniyette bir de bakıyorlar ki, “mail bahane polisler şahane’!.

Yememişler, içmemişler gözetleyedurmuşlar.

İhbarlar sadece farklı bir renk katıyor dosyalara.

Gözaltıların ardından yapılan basın açıklamalarına da soruşturmalar gecikmiyor.

İl merkezlerinde oluşturulan bu ekipler aslında AKP’nin ‘özel plan’ olarak nitelendirdiği uygulamanın ta kendisi.

Hükümetin görevlendirdiği bu özel ekiplerin aslında unuttukları birşey var. Giriştikleri yolun sonu yok.

Amaçları bütün Kürtleri zindanlara doldurmaksa eyvallah devam etsinler, çok güzel bir yol bulmuşlar.

Ama eğer amaçları suçluları bulmaksa gittikleri yol yanlış.

Bütün Kürtleri ‘suçlu’ olarak görmek bu ülkenin zaten 30 yıldır uygulaya geldiği bir yöntem.

Bu şekilde insanlar kazanılmaz, bu yol insanları bütünleştirmez, ayrıştırır.

Bu yazı toplam 14946 defa okunmuştur
sallayanlar var
 // reşkonun sözü
bilgisizin biri bilgisz bi yorum yapmış yazıya ve şöyle diyor halkın seçtiği vekiller pkk sözcülüğü yapıyorsa gene halkın seçtiği polisler müdahale edebilir..iyide polisi halkın seçtiği kanaatine nasıl vardın ve bunu nasıl başardın doğrusu helal olsun senin geri zekalılığına,ha fetocuların torpille soktuklarını kastediyor olabilirsin ama oda halk değil haberin olsun .......
02 Mayıs 2011 Pazartesi 01:28
Kahramanlik mi? ya
 // Kurda Medya
Anlasilan Yazarlarin anlatmak istediklerini tam anlamamissiniz..yazik..oysa o Yazarlar hep Kerdeslik Kardeslik diye bagirirken nerelerdeydiniz acaba? Onlar biz Baris Kardeslik istiyoruz diye yazarken, Polis abilerimiz gelip bizleri tek tek götürüyordu.......
29 Nisan 2011 Cuma 09:14
FAŞİZM
 // VATANDAŞ
KÜRT HALKI FARKINDA OLMADAN FAŞİZMİN KOLLARINA DOĞRU SÜRÜKLENMEKTE, ETNİK MİLLYETÇİLİK ÇOK TEHLİKELİ BİR OYUNDUR.YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ DİYORSAK BU MOLOTOF,SİLAH,TAŞ İLE OLMAZ.BU ŞEKİLDEKİ EYLEMLER İLE BİRLİKTE KÜLTÜREL YOZLAŞMANIN YOLU AÇILIYOR.ÇOK DİKKAT ETMELİ, KÜRT HALKI OYUNA GELMEMELİ....
28 Nisan 2011 Perşembe 15:39