İskender Kahraman

Heykeltraş Başbakan Ve Memleket Heykeli

18 Haziran 2013 Salı 22:50

Zahiri ya da Batın, doğadaki her şey kendi özüne göre var olmuştur. Her şey kendine ait doğal özelliklere sahiptir.

Ve bir şey kendisi olduğu, kendi özüne göre davrandığı sürece dengede kalır. Kendisinin dışına çıkmış ruhlar, bireyler, eşyalar dengeyi kaybeder ve şaşırıp giderler.

Deyim yerindeyse; kendi kendini yiyen canavara dönüşürler.

Dolayısıyla, her şeyin kendi özüne göre tutum sergilemesi gerekiyor savından yola çıkarsak; siyasetçinin bir siyasetçi gibi olması, sanatçının bir sanatçı gibi davranması ya da terzinin terziliğini yapması beklenir bir durumdur. 

Halk deyişiyle insanların kendi işini bırakıp burunlarını başkalarının işine sokmaması gerekir. Aksi halde tüm meslekler, işler, roller birbirine karışır gider. Doğadaki her şey karman çorman olur.

Zaten kaosun oluşmasının ve insanlardaki mutsuzluğun temel nedenlerinden biri, kendini arayıp da bulamanın başlıca sebebi de bu gibi burnunu her şeye sokmalardır, kendinin dışına çıkmalardır!

Şimdi, öyle heyecanlı bir başbakanımız var ki başbakanlıkla yetinmeyip her şeye el atıyor. Yani elinden her şey geliyor maşallah! Kâh köşe yazarı oluveriyor, kah dizi eleştirmeni; kah ressam, kah heykeltıraş...

Almış eline kalemi yazarları köşelere sıkıştırıyor. Almış eline fırçayı önüne geleni boyuyor, fırçalıyor. Almış eline kazıcıyla çekici, önüne geleni traş ediyor, fazlalıklarını atıyor.

Her konuşana, onun şablonuna uymayana ya çapulcu diyor ya ayaş ya da ayak takımı diyor.

Herkesin yaşam tarzına karışıyor.

Kendi deyimiyle ‘tencere tava, hep aynı hava’ dümdüz gidiyor yani.

Üstad Rodin’e sormuşlar. ‘Ya üstad sen ne yapıyorsun da eserlerin, heykellerin bu kadar güzel oluyor?’ Üstad demiş ki; ‘ben fazlalıkları atıyorum, yani taşın fazlasını, geriye kalan ise heykel oluyor.’

Merak ediyorum Başbakan da kafasında şekillendirdiği ‘Toplum Heykeli’nin fazlalıklarını mı atıyor acaba?

Çünkü, Kafasındaki heykeli oluşturmak için elemedik kimse kalmadı, elemedik düşünce kalmadı memlekette.

Bu heykelin fazlalıkları çok olmalı ki gereksiz gördüğü, yandaş olmayan gazetecileri, siyasetçileri, sanatçıları, köşe yazarlarını, muhalifleri traş ede ede, hapislere tıka tıka memlekette ne Laz bıraktı ne Lazlık. Ne Çerkez bıraktı ne de Çerkezlik.

İlkçağlardan beri bu toprakların kadim sakinleri olan Yahudilerin, Ermenilerin, Asurilerin ve Ezidilerin kökleri zaten önceden kazınmıştı.

Şimdi ise yoğunluklu olarak kala kala iki millet kalmış. Kürtler ve Türkler. Kürtleri bertaraf etmeye; diğerlerini de aynı fabrikanın tek tip tuğlaları yapmaya çalışıyor.

Ata ata kendi gibi düşünmeyen ve kendinden olmayan insanların fazlalıklarını, bırakın dağdakilerini; düz ovada siyaset yapanı, konuşmaya çalışanlarını dahi dümdüz etti.

Traş edilecek fazlalıkları ne de çokmuş bu ‘Memleket Heykeli’nin? At at bitmiyor!

Kürtler hariç sevgili ‘Kürt kökenli’ kardeşlerim! Yani, Siz üzerinize alınmayın, ‘Filistin’e özgürlük, asimilasyon insanlık suçudur. Esad katliam yapıyor. Türkmenlere eşitlik. Biz yaratılanı yaradandan dolayı severiz. Falan, filan…’

Ee sevgili Kürt olmayıp da ‘kökenli vatandaşlarım’ hele siz biraz susun! Ben dünyayı kurtarmaya çalışıyorum siz gelip benden neler istiyorsunuz! Bu ne ana dilidir, baba dilidir tutturmuşsunuz? Ya hu kömür isteyin, makarna isteyin ki hemen çözeyim sorununuzu.

Neden şov yapıyorsunuz? Makarna ve kömür verdiklerim hiç de anadil, babadil, demokrasi ve hak hukuk demiyor, böyle şeyler istemiyorlar!

Ölüm döşeğindeki binlerce grevciler için de hatırlanacağı gibi başbakanımız ‘bunlar açlık grevi yapmıyor, şov yapıyor’ diyerek şovmenliğe de talip olmuştu. Ama Allahtan grevler sonlandı da Cem Yılmaz kardeşimiz işsiz kalmadı.

Zikirden fikre geçersek; yani, (dönelim) Heykeltraş Başbakanın heykeline! Üstad Rodin’in heykelleri gibi güzel olacak mı bilinmez ama korkarım yapmaya çalıştığı ‘Heykel’ gerçekleşirse onu traş ede ede, fazlalıklarını ata ata ‘İmamın Ordusu Heykeli’ diye bir şey kalacak elinde! 

Bu yazı toplam 11527 defa okunmuştur
...
 // ...
İskender bey her şey güzel de o fotoğraf ne ya :)...
07 Temmuz 2013 Pazar 23:55
03:44
 // Idea namustur.
Ey kahraman iskender bu işleri anlaman zor gelir gözlüklü şirin olmuş sırf makale olsun diye yazdığın 3-5 cümle ne memleketi nede önderi kurtarmaya yetmez buna psikolojik olarak baktığın zaman kendinde var olan siyasi ideoloji eksikliğini göreceksin..mesele heykeltraş değil senin boş siyasetindir efendi.....
01 Temmuz 2013 Pazartesi 03:44
00:24
 // mamive ciyehalive
isyana on basiya konusmazdi kimyasalci nejdet ozelemi muhatap...
24 Haziran 2013 Pazartesi 00:24