İrfan Sarı

'Hayatta mıyım?'

23 Ağustos 2013 Cuma 22:35

Basından izlediniz Suriyeli kız çocuğunun, bu sorusunu.

Hemcinsleri ve akranları, kimyasal silah belirtileri taşıyan ölümlerle yaşamlarını yitirmişlerdi. O da etkilenmişti gazın kokusundan ama hala hayattaydı! Ve soruyordu etrafındakilere "Hayatta mıyım?"

Nefes almanın deli şaşkınlığı, bir çocuğun bu gazdan etkilenmeden önce çektiği acının, başına gelen barbarlığın sonucuydu.

Gördünüz!

Yan yana, çapraz çapraza, tıklım tıkış çocuk cenazesini.

Sere serpe uzanmış o çocukların bedenlerinden yaşlarını kestirmek zor değil, 5-8-10-11…

Bu çocukları, katletmek hem de alçakça öldürmek için hangi bahanesi vardı o canilerin, katillerin?

Pek tabi ki, hangi bahaneleri olsa da, insani ölçü taşımayacak.

Ancak orda gerçekleştirilen katliam, tarihte az rastlanılır bir canilik örneği taşıyor diyebiliriz. Ama zaten Ortadoğu’nun orta yerinde, uzun bir zamandır, insan katletme provaları yapılıyordu ve bu provaların sonucunda böylesi ruhsuzluk örneği karşımıza çıkıyor.

Irak, Suriye, mısır, Pakistan, Afganistan v.s…

Tastamam, dramlara, akla hayale gelmeyecek saldırılara, patlamalara, ölümüne tecavüzlere, çok olağan dışı çocuk ve kadın haklarının ihlallerine uğradığı gibi, genelde de insan haklarının ihlalinde bir yükselme ve giderekte artış gösteren bir seyir vermektedir.

Elbette bu ölümler ve insan hakkı ihlallerinin yaşanmasına tepkisiz kalmamalı dünya. Her vicdan sahibi ideolojisi ve düşüncesi ne olursa olsun bu planlı ilerleyişin önünde, bir gün sıranın ona gelebileceğini düşünerek ve orda yaşamını yitirenlerin insan olduğunu hesaba katarak tepki verip, dik durması gerekiyor.

Yani sizi içine almayan zulme karşı da tepki koymayı bilmelisiniz.

Yoksa kendinizden başkasını göremeyecek kadar kör kalırsınız.

Ortadoğu kazanı, insan kafataslarını içine alıp kaynatırken, altında yanan ateşe odun yetiştirenlere karşı da, ancak başkalarının acılarını duyarak mücadele edebilirsiniz. “Hafızası kendine yaşamak” o ateşi durmadan gürleyenlerin elini güçlü kılmaktan başka bir işe yaramaz.

Çocukları durmadan, kasap gibi kesip doğrayan, tecavüz eden, yakan, kaybeden insan müsveddelerine karşı reaksiyonsuz kalmak neme nem bir şeyse, başınıza gelecek bir şeye hazır olmak ta öyle bir şeydir.

Çocukların hayatta kalabilmelerini sağlamak gerekiyor.

Bütün dünyanın çocuklarına, sadece çocuk gözüyle bakmayı öğrenebilmeliyiz. Onların gencecik bedenleri üzerinde harita oluşturmaya çalışan, zevkinin imparatorluğunu kurmak isteyenlere karşı insan olarak durmayı becerebilmeyiz.

Bir daha hiçbir çocuk "Hayatta mıyım?” diye sormamalı.

Bir daha hiçbir çocuk, bombardıman ile ya da soğuktan donarak ölmemeli.

Bir daha hiçbir bebek, öldürülmemeli, gaz bombaları ya da kimyasal gazlarla.

Eğer ağlanacaksa, öldürülen, katledilen, barbarlık uygulanan, tecavüze uğrayan, kaybettirilen bütün çocukların, annelerinin ve babalarının duygularına ağlamalı…

Eğer birine ağlanacaksa; bu şu demek olur, belirli bir kesimin acıları ağlatıyor sizi.

Diğerleri sizi ilgilendirmiyor.

Yani sizden olmayan bir genç kızın ya da bebeğin ölümü…

Elbette ağlayın… Bu belirti doğal olarak sizin canlı olduğunuzu ve bir insanında canlı olmasından mukabili verdiğiniz doğal tepki olarak algılanır.

Ama öldürülen çocukların her birine bu tepkiyi vermelisiniz.

Yoksa Suriye’de, başka yerler de, çocuklar can telaşı içinde, “Hayatta mıyım?” diye sormayı sürdürür…

Bu yazı toplam 5314 defa okunmuştur
17:58
 // Doğru
Elbet bunun hesabı olacak. Devletin PKK'ya yaptığı bombardıman ve katliamını hep lânetledik ama bi gün kalkıpta PKK'nın generaller'le her seferinde anlaşmış gibi karakollara baskın yapıp onlarca askeri öldürmesine niye katliam diyemiyoruz....
29 Ağustos 2013 Perşembe 17:58
TİMSAH GÖZYAŞLARI
 // SERCAN-12
SAYIN BAŞBAKAN SONGÜNLERDE T.V. LARDA GÖSTERİLDİĞİ GİBİ MISIRDAKİ BİR BABANIN KIZI İÇİN YAZILMIŞ MEKTUPTAKİ DUGU DOLU ANLATIMLAR İÇİN AĞLAMAKTA VE KABİNENİN KİMİ BAKANLARIDA BAŞKANLARI GİBİ EN İYİ BİZ AĞLARIZ.MİSALİ AĞLAMA YARIŞINA GİRMEKTELER.GERÇEKTEN BU AĞLAYANLAR KİMLER... BUNLARIN İTİDARLARI DÖNEMİNDE. ŞU ANDAKİ G.K.BAŞKANI OLAN ZATIN KOMUTASINDA ONLARCA PKK.GERİLLARI MAĞARALARDA KİMYASAL GAZLA İMHA EDİLDİ..YİNE BU İKTİDAR DÖNEMİNDE BU GENELKURMAY BAŞKANIYLA ROBİSKİ KATLİAMI İŞLENDİ...YİNE BU İKTİDARIN TİRKİ CUMHURİYETLERİNDEN VE ORDAN BURDAN TOPLADIKLARI KATİL SÜRÜSÜ ÇETECİ İSLAMCI GEÇİNEN İNSANLIKTAN CIKMIŞ GÜRUHLARI ARACILIĞIYLA TV.LERDE AĞLAYAN KATİLLERİN ARACILIĞIYLA ROJAVADA KATLİAM YAPILMAKTA.........İSTEDİĞİNİZ KADAR AĞLAYIN O...
24 Ağustos 2013 Cumartesi 15:02
doğan
 // hakan
güneydoğu hakkında bilgi almak istediğimde bu siteyi takip ederim bir türk vatandaşı olarak aşırı abartılı haberler yapılır bu sitede ben ortasını alırım ama üstat doğru yere parmak basmış hala mezheple din ile türklükle kürtlükle Şiilikle Sünnilikle Alevilikle uğraşıyoruz çok gerideyiz çok ve halimize suriye örneği artık bırakalım bu ayrılıkları ufuklarımız açık olsun suriye olmayalım mısır olmayalım bu dünyada 100 sene sonra şu an var olan insanların hiçbiri olmayacak hiçbirimiz olmayacak aslında yaradan halepçede suriyede bosnada o bebeklerin patırdayarak ölmesiyle bu dünyanın ne kadar boş ve azabın ne kadar şiddetli olduğuna işaret etmiyor mu kalın sağlıcakla...
24 Ağustos 2013 Cumartesi 14:55