İrfan Sarı

Hatice Tekel işçisiydi

23 Şubat 2010 Salı 19:32

Hatice, emeğini tütün acısıyla yoğuran bir kadın işçiydi, ülkenin garip bir döneminde saltanatına Kasımpaşa edası vuran başbakanlı dönemlerde. Başbakan ki “adil” gelenekten gelen bir adildi. Haktan hukuktan çokça söz ederdi.
 
Üç çocuk derdi her fırsatta. Hatice doğurabilirdi belki ama çocuğu büyütecek ekmeği nasıl bulacaktı. Altı üstü bir gece, kan ter içinde de olsa getirebilirdi dünyaya bir çocuk. Yorganın ve döşeğin keyfini F tipi bir cezaevinde acıya dönüştürmeye değmezdi ama.
 
Başbakan Allahtan söz ederdi en çok. Allah vardı ve adildi.
 
Ömer’in adaleti, Muhammed’in ahlakından söz ederdi. Ama Muhammed ümmetinden kimseleri Ankara’da çadırlara mahkum etmeye gönlü razı oluyordu. Soğukta, ayazda, nefesi ağzındayken donacak bir havada yaşıyordu Hatice ve arkadaşları. Başbakanında gönlü huzur içindeydi. Adil mi adildi.
 
Tütün işletmelerinde işçiydi Hatice.
 
İki sıkımlık canı kalmıştı kapitalizmin çarkında. Ama durmadan canını almaya çalışıyorlardı. Köleleştirmeyi dayatıyorlardı. Konuşursa suç, ölürse bayram olurdu. Çünkü “kim ki konuşursa biz onu ebediyen dilsiz kılarız” deniliyordu.
 
Adıyaman’da, Bitlis’te, Şemdinli’de, Diyarbakır’da tütün varmış kimin umurunda. Kim takar ki Hatice’nin çileli ömrünü. Ama çileyle tütünün acısı birbirine ne de yakışırdı. Bunu en çok sistem bilirdi. Tütün yasaktı, özlük haklarını istemek yasak.
 
Yasak tüm bunlar, Ankara’da eylem yapmak ta. Çünkü Ankara başbakanın ana kentiydi. Ana kentlerde eylem yapmak başkasının hakkına tecavüz etmekti. Birileri balkonunda et közlerken, rakıya kadeh yetiştirirken, şömine ağzında sevişirken, tekel işçileri çadırlarda ölüm orucundaydı.
 
Yaşamak için ölüme yatmak onurdur, onurlu olmayı pek kimse beceremezse de. Gitmezse de yolunda her şey.
 
Şu ülkede nedir doğru giden bir bilen varsa söylesin lütfen. İnsanlar aç. İnsanlar eziliyor. İnsanlar hor görülüyor.
 
(İnil hükmü illâ lillah)
 
Canını, malını, özgürlüklerini böylemi koruyacaksınız.
 
Ekmeğin gramı kuruşu delip geçti.
 
Herkesi açlık ve yoksullukla baş başa bıraktınız. Sinir insanlar yarattınız.
 
Kafanızdaki karakolları yıkın artık.
 
Allah var Allah!
 
Filistin’e döktüğünüz timsah gözyaşlarınız birazda burnunuzun dibindekiler için aksın. Gözlerinizi açın orada kar kış kıyamette direnen insanlara bakın. Allahın adaleti sizi de bulur.
 
Ekmek davası peşindekileri döverek, görmeyerek ne yaptığınızı sanıyorsunuz? Onları sersefil edip Paşalaşmak doğrumu?
 
Hatice bir insan unutmayın.
 
Hükmünüz, cürümünüz Hatice’nin insanlığından büyük değil.

 
Yol yakınken, kimse yitirmemişken yaşamını gelin vazgeçin inadınızdan.

Bu yazı toplam 5214 defa okunmuştur
ORTADA ÜCRET EŞİTSİZLİĞİ VAR...
 // mezopotamyalı
hem ücret eşitsizliğini eleştiririz.
hem de düzeltenlere karşı çıkarız.
bu ne perhiz, bu ne kelem turşusu.
seçim arefesindeyiz, vermek kolay ve belki primde yapar.
fakat doğru olan bu değildir.
zamanında seçim yatırımı olarak bol keseden verilmiş.
bu düzeltiliyorsa karşı çıkmak değil,alkışlamak lazım.
yıllar önce bir öğretmenin iki katı maaş alan TEKELCİ leri gördüğümde kulaklarıma inanamamıştım..
olaya böyle bakılması daha doğru.....
27 Şubat 2010 Cumartesi 16:27
insaf
 // geverli
İnsaf adamın biri demiiş aydın olmak zormuş hangi aydın ben aydınlara baktıkça artık içime bir koşku bir ürpeti bir karamsarlık geliyor çünkü gerçek değil aydınlıkları kimi ergenekoncu kimi siyaset kimi çıkar.şimdi soroyorum cidden tüm partilerden tut herkese canı gönlüden filisitin olsun kürt halkı olsun kim ağlamış özelikler bu aydınlar birde irfan bey tekel işçileri tekel oldular bil dediklerinde samimi isen adamlar iyice burjuvalaştılar senki milleti açlığı aydınlık olsun diye ne filistinin üzerine nede bir partiye bırakabilirsin yazı konusuna örnek olsun diye biri özelden göbekten vurma bu ve sonrada insanların ..tututma bu zihniyet ve tutumla hiçbire yere varamazsınız yayınlayın eleştiridir aydınlık için...
24 Şubat 2010 Çarşamba 22:52
tuccarin din imani olmaz
 // misto elbistanli
sevgili hevale irfan yine tasi tam gedigine uturdunuz.bu hukumet riyakar vede oderece munaffiktir.bunlar tam anlamiyla tuccar zihniyetine sahip bir ekiptir.bunlara soylenecek tek laf zulmun artsin ey zalim!...
24 Şubat 2010 Çarşamba 16:23