İrfan Sarı

Hakkâri yolu meselesi

Salı

“Medeniyete giden yol”

 

Yukarıda ki söylem bana ait değil.

 

Ancak sitemize düşen haberlerden birine yapılan yorumun bir parçasıdır. Kim olduğu ya da ne amaçla yazdığı hiç mi hiç önemli değil.

 

Ama kısaca hatırlatmakta bulunayım. Hakkâri halkı bin yıllardır medeniyetle buluştu ve halada medenidir. Herkes! Ama bütün yağcılar ve bütün yalakalar bunu böyle bilsin.

 

Bu topraklara iş makinelerinin bıçağı değmezden önce de Hakkâri halkı medeniydi şimdi de medenidir yarında medeni olacaktır şüphesiz.

 

Gönül ister ki: Hakkâri kalesi yapıldığı asrın medeniyeti anımsansın ve bu medeniyet üzerinde insanlar geleceği nasıl modern dünyaya kavuştururları tartışsın. Doğal olarak bu yorumları yapanlarda bu medeniyet beşiğinin nişanesi kale ve kaleye gidebilmenin yoluna sahip çıksın.

 

Mesela Türkiye"de her ilin simgesi olan kalesi bizde askerin kapalı alanı olmuş durumda. Yorumcular birde bu değerine sahip çıksa.

 

Hala şehir içine gelen yolun yapımını mevsim sonuna iliştiren ihmalin sorumlularına ezilmeden büzülmeden derdini diyebilse.

 

Adı geçen yol güzergâhında, Berçelan"da, Ninovalılar, Asurlar, Urartular, Babiller ve Sümerler yüzyıllar evvel vardı.

 

Medeniyet dedikleri buysa tabi onlar için.

 

Ancak lazım gelir ki şunu diyelim: her halkın içinde başkalaşma ve başkalarına kendi şahsi menfaatleri için boyun eğme örneği sergileyen kişi ya da kişiler olacaktır. Bu insanlar “medeniyeti” ceplerine dolduracakları para ve üstlerine alacakları üst-baş ile yaşamlarına katacakları yozlaşmışlığa yoracaklardır elbette ki, medeniyeti anlamak zordur. anladıklarında işin gerçek simasıyla tanışacaklardır, umarım geç kalmazlar.

 

Eğer bir yol yapılıyorsa ve bu yol 2008 yılına denk gelmişse durup geriye bakma gereği vardır.

 

1923-2008 Bu güne kadar neden yapılmadı diye.

 

Ancak buna rağmen bir yol yapılacaksa ve giderek globalleşen dünya için zaman ve hız önemliyse Hakkârililer içinde bu önemlidir. Bu bağlamda katkı değil görevini yapan bir yetkili varsa bu iyidir pek tabi.

 

Şunu söylemeden duramıyor insan, 100 yaşına girecek olan cumhuriyetin hala Zap vadisine tırmanan yolu ilkel tuttuğu bütün zamanlarda bu kişiler neden “yolum yok, beni medeniyete taşıyın” demedi?

 

“Şükran borcu” iklim koşullarına göre hazırlanmış artık kan ve gözyaşının üzerinde yaşanmadığı yol hayata geçti zaman ödenir. Bunun bilinmesi lazım.

 

“Şükran borcu” her sene yapboz tahtasına dönen üzerine çocuk oyuncağı gibi bir perde mucur taşı serpilen ve bahara çakıl taşı sahasına dönen yolların ihalecileri sorgulandığı zaman ödenir.

 

“Şükran borcu” yamaçtan düşen kayalardan kaçışmayan ve can telaşı yaşanmayan ve yamaç üstüne tel örgülerle ağ gerilen yollar yapıldığı zaman ödenir.

 

“Şükran borcu” sonbaharda dökülen zifte, baharın yama yetiştiren yetkilinin yumruğunu masaya vurduğu ve bu zifti dökenden hesap sorduğu zaman ödenir. Taşeronu deşifre ettiği zaman verilir.

 

Eğer halkın çoğunluğu istiyorsa ve buna rağmen azınlık dinleniliyorsa o zaman yorumcular gibi minnettarlıktan “şükran borcu” ödenir.

 

Bu da sahici olmayan bir şükran borcu olur.

 

Zamana ve çıkara göre şükran borcu olur.

 

Yalancıktandır bu şükran borcu.

 

Halkı ve halkın yaşadığı coğrafyayı kirleten şükran borcu olur.

 

Yöneticiler kendi görevlerini yaparken bu halkın onlara önceden verdiği görevle onurlandırılmışlardır bilmeliyiz.

 

Onurlandırılanlara şükran borcu ödenmez.

 

Onurlandırılanlar şükran borçlu olurlar.

 

Biz böyle öğrendik büyüklerimizden.

Bu yazı toplam 13524 defa okunmuştur
BARON
 // BARAN BARANSEL
İRFAN ABİ TEK KELİME İLE HARİKA YAZMIŞSIN KİM NE DERSE DESİN GERÇEKTEN SÖYLÜCEK TEK KELİME BULAMIYORUM. HAKKARİ HALKI ADINA CANI GÖNÜLDEN TŞK EDİYORUM...
07 Nisan 2009 Salı 02:18
BERÇELAN YOLU
 // HASAN
DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİLİYORSUNUZ BERÇELEN YOLU YAPILIYOR BU YOL İLK ETAPTE KÖY YOLU GİBİ YAPILIYOR GERÇİ ZAMANLA İL YOLUNA BENZER, İL ÖZEL İDARESİ YOL KEŞFİNİ YAPARKEN ETÜT YAPMADAN ELLERİNDE 100 MT LİK İPLE ÖLÇEREK ETÜT YAPMIŞLAR..YOL AÇILSA BİLE STANDARTLARDA OLMAZ..YOLUN İSMİDE VALİ BEY İSTEMEDİĞİ HALDE YALAKALAR İLEDE VALİ BEYİN İSMİNİ BIRKATILAR BUNLARA DTP ENCÜMENLERİ VELİ İL ÖZEL İDARESİ SENEL SEKRETERLİĞİ DAHİL....! VALİLİĞİMİZE TASVİYEM İL ÖZEL İDARESİNE TECRÜBELİ İŞİ BİLEN DOĞRU İŞ YAPACAK TEKNİK KADRO KURMAK...YOKSA BU İLE YAZIKMOLACAK ECEMİLERİN ELİNDE DEVLET BU KADAR PARA GÖNDERİYOR HEPSİ YANLIŞ KULLANILYOR BİLGİSİZLİKTEN.........
19 Ekim 2008 Pazar 20:09
GERÇEKLER
 // GECE
MAMU ÇOK GÜZEL DEĞİNMİŞSİN SENDE OLMASAN GERÇEKLERİ DİLE GETİRCEK PEK FAZLA KİMSE YOK..........
19 Ekim 2008 Pazar 18:49